15 listopada wyrusza do świętego o. Pio czwarta pielgrzymka czytelników „Gazety Polskiej”. Tym razem gościem specjalnym będzie Jan Pospieszalski, który na trasie wygłosi serię wykładów. W ramach pielgrzymki odbędą się także autorskie pokazy filmów oraz będzie można skorzystać z posługi księdza egzorcysty. Listopadowa pielgrzymka w ciągu tygodnia nawiedzi aż osiem sanktuariów, a w każdym z nich główną intencją grupy będzie modlitwa za Ojczyznę.
Kiedy w maju tego roku po raz pierwszy organizowaliśmy pielgrzymkę dla czytelników „Gazety Polskiej”
, nie przypuszczałem nawet, że tak wiele osób będzie chciało wziąć w niej udział. Co więcej, z każdym dniem kolejne osoby dzwoniły z pytaniami o pielgrzymowanie i wspólną modlitwę. Dlatego w czerwcu oraz we wrześniu ponownie wyjechaliśmy do sanktuarium świętego o. Pio, który w krytycznych momentach historii gazety zawsze za nami się wstawiał.
Doświadczenie wspólnoty, którą stworzyliśmy w trakcie tych pielgrzymek, jest czymś wyjątkowym. Grupa kilkudziesięciu osób z różnych stron Polski, w różnym wieku, każdy z innym doświadczeniem życiowym i z innymi intencjami modlitewnymi, stworzyła nierozerwalną jedność, modląc się za ojczyznę. Przy grobie wielkiego świętego stygmatyka każdy z nas zostawił swoje prośby i dziękczynienia, a modlitwa za Polskę towarzyszyła nam każdego dnia. Jedna z mszy św. odbyła się w nadmorskim hotelu. Zebraliśmy się w holu na Eucharystii, której przyglądali się młodzi Włosi.
Widać było ich zdziwienie, ale też szacunek. Daliśmy świadectwo naszej tożsamości. Tym właśnie jest pielgrzymowanie. Jest wyrwaniem się z rzeczywistości na kilka dni i zatopieniem w modlitwie, a także jest ofiarą i świadectwem. W Katechizmie Kościoła Katolickiego czytamy, że
„pielgrzymki przypominają naszą wędrówkę na ziemi ku niebu. Tradycyjnie już są one czasem intensywnej odnowy modlitewnej. Dla pielgrzymów poszukujących właściwych im żywych źródeł wiary sanktuaria są wyjątkowymi miejscami przeżywania »jako Kościół« form modlitwy chrześcijańskiej”.
To podczas wspomnianych pielgrzymek w wyjątkowy sposób doświadczyłem Kościoła żywego, który troszczy się o Polskę. Pielgrzymowanie jest stanem, który zmienia człowieka, nadając mu nową godność i jakość, a nie tylko jakimś chwilowym i przypadkowym zajęciem. Katechizm podkreśla: „
Sam Jezus podczas swego życia ukrytego udawał się przynajmniej na święta Paschy do Świątyni Jerozolimskiej, a potem rytm Jego misji publicznej również wyznaczały pielgrzymki na wielkie święta żydowskie”. Szczególnie dziś duchowa walka winna być dla nas fundamentem.
Jako naród stoimy przed ważnymi decyzjami politycznymi i społecznymi – zaangażujmy się więc wspólnie w modlitwę za Polskę. Spójrzmy na przykład, jaki dali nam Węgrzy. Przecież u źródła ich dzisiejszych sukcesów w walce o chrześcijańską konstytucję i suwerenność leży modlitwa różańcowa, którą nadal prowadzą setki węgierskich wspólnot. To osoby świeckie podjęły inicjatywy modlitewne, które dały w konsekwencji Węgrom nadzieję na odbudowę ich kraju po wielu latach zniszczeń prowokowanych przez lewicowe rządy. M.in. ten temat poruszy Jan Pospieszalski. Weźmie on udział w naszej pielgrzymce także po to, aby mówić o roli świeckich w Kościele. Podczas specjalnych spotkań dyskusyjnych będziemy rozmawiali o tym, co my możemy realnie zrobić, aby obronić Polskę przed laicyzacją.
Miejsca, w których podczas pielgrzymki będziemy się modlić za ojczyznę, nie są przypadkowe. To w San Giovanni Rotondo święty o. Pio spędził większość swojego życia. Wyjątkowa relacja, jaką z tym wielkim świętym miał Jan Paweł II, sprawia, że dla nas, Polaków, to sanktuarium ma ogromne znaczenie. Będziemy także w Monte Sant’ Angelo, miejscu objawień św. Michała Archanioła. W samej grocie objawień złożymy nasze intencje. Kolejnym miejscem na trasie pielgrzymki będzie miasto Caccia, poświęcone św. Ricie, stygmatyczce, która jest patronką spraw trudnych i beznadziejnych. Następnie odwiedzimy Asyż, Manopello i Lanciano, gdzie dokonał się cud eucharystyczny. Będziemy także w Loreto, w którym znajduje się nazaretański dom Maryi oraz w Padwie, aby modlić się przy grobie św. Antoniego, znanego z wielu cudów. Najpopularniejsza pieśń o św. Antonim zaczyna się od słów:
„Jeśli szukasz cudów, idź do Antoniego, wszelkich łask dowody odbierzesz od niego”. Każdy z nas potrzebuje cudu, każdy z nas potrzebuje opieki oraz interwencji Pana Boga. Szczególnej opieki potrzebuje jednak Polska, w której intencji będziemy pielgrzymowali.
Dlatego zachęcam wszystkich Czytelników do udziału w tej pielgrzymce.
Osoby zainteresowane udziałem w pielgrzymce prosimy o kontakt telefoniczny pod nr. 790 622 622 lub rejestrację na stronie:
www.charyzmatycy.pl.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Dominik Tarczyński