W najnowszym wydaniu tygodnika „Gazeta Polska” (dostępnym od środy 3 marca) polecamy szczególnie materiał okładkowy pt. „Niemieckie sumienie. Niemieccy naukowcy: Polsce należą się odszkodowania za II wojnę światową”. Piotr Grochmalski przybliża ustalenia naukowców w sprawie reparacji i możliwości współdziałania z pozostałymi państwami w kwestii roszczeń. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. Subskrybuj tygodnik - teraz 7-dniowy bezpłatny okres próbny.
Dr Karl Heinz Roth, najwybitniejszy na Zachodzie znawca problematyki niemieckiego długu reparacyjnego, uważa, iż dług ten nie ulega przedawnieniu i jest w dalszym ciągu otwarty. „Polska nigdy nie zrzekła się prawa do odszkodowań” – stwierdza jednoznacznie. Historyk zaznacza, że nie może być mowy o prawdziwym pojednaniu polsko-niemieckim tak długo, jak długo Niemcy nie wezmą odpowiedzialności za swoją przeszłość. Uważa, że powinniśmy w tej sprawie działać wspólnie z pozostałymi państwami, które wysuwają roszczenia wobec Niemiec, przede wszystkim z Grecją.
- czytamy w tekście Piotra Grochmalskiego
„Legalizację aborcji do 12. tygodnia ciąży, dopuszczalną po konsultacji z lekarzem i psychologiem, postuluje Platforma Obywatelska. To równoznaczne z zezwoleniem zabijania dziecka, którego serce bardzo wyraźnie bije, które jest już wrażliwe na dotyk, ma zdolność słyszenia i czucia, uformowane ramiona, nogi, język, podniebienie i sutki, dotyka swej twarzy i ssie kciuk, wreszcie – posiada unikalne linie papilarne”.
- ujawniają w swoim tekście Grzegorz Wierzchołowski i Eryk Łażewski.
„Organizacje, które promują „mocny przekaz”, powinny przemyśleć strategię, bo część z nich przynosi więcej szkody niż pożytku. Nie ma wątpliwości, że obecnie należy skoncentrować się na przekazie pozytywnym lub neutralnym, a niemal zrezygnować z kontrowersyjnych akcji, które wywołują złe emocje i zrażają Polaków do słusznych idei”.
- informuje Leszek Galarowicz.
„W poniedziałek 22 lutego rozpoczął się proces Magdaleny Adamowicz oskarżonej m.in. o nieprawidłowości w zeznaniach podatkowych. Sprawa od samego początku budzi ogromne zainteresowanie – zdaniem śledczych oskarżona miała popełnić zarzucane jej przestępstwa wraz z mężem Pawłem Adamowiczem, zamordowanym w styczniu 2019 roku prezydentem Gdańska. Mimo że oskarżonych jest w sumie pięć osób, gdański sąd podzielił sprawę – Magdalena Adamowicz jest sądzona w jednym procesie, natomiast pozostali, w tym jej matka, w innym”.
- czytamy w tekście Doroty Kani.
„Proces szczepień na koronawirusa utknął w Europie w martwym punkcie. Nie wszystkie koncerny farmaceutyczne wywiążą się w tym roku z kontraktów na dostawy preparatów. Kryzys nie dotknął Wielkiej Brytanii i Izraela, które prowadziły negocjacje na własną rękę i zbliżają się etapowo do zniesienia całkowitego lockdownu”.
- aktualną sytuację dotyczącą dostępności szczepionek analizuje Grzegorz Wszołek.
W numerze plastusiowy komentarz Barbary Pieli
Czytaj w tygodniku „Gazeta Polska”.
Tygodnik dostępny również w wygodnej prenumeracie cyfrowej.