Na dopłaty do używanych elektryków rząd Donalda Tuska ma wydać niemal dwa razy więcej niż na te do nowych - czytamy w okładkowym temacie najnowszego numeru "Gazety Polskiej". Te ustalenia warto poznać! Ponadto, w numerze najnowsze informacje z polityki, wymiaru sprawiedliwości, a także szokujące ustalenia śledcze. Czytaj "Gazetę Polską", zamów wygodną prenumeratę cyfrową.
W negocjacjach dotyczących zastąpienia podatku od aut spalinowych dopłatami do kupna samochodów elektrycznych, także tych używanych, główną rolę odegrał Krzysztof Bolesta – wiceminister klimatu z ramienia Polski 2050. Doszło tu do podwójnego konfliktu interesów. Po pierwsze – Bolesta od lat znany jest jako lobbysta aut elektrycznych. Po drugie – na dopłatach dla Polaków skorzystają niemieccy posiadacze używanych elektryków. A to właśnie Niemcy finansują organizację, w której skład wchodziła fundacja związana z Bolestą.
„Nie mówię o różnych wyrzutkach politycznych. O patentowanych rusofobach wypluwających potoki antyrosyjskich obrzydliwości, takich jak różne Kaczyńskie i Morawieckie” – pisał Dmitrij Miedwiediew, był prezydent Rosji, 23 czerwca 2022 roku. Gdy kilka miesięcy wcześniej liderzy PiS jako pierwsi udali się do Kijowa, Bartosz Wieliński z „Gazety Wyborczej” pytał: „Czy Kaczyński chce wojny NATO z Rosją? W Kijowie padły słowa, które paść nie powinny”. Wtedy też były zastępca Putina Dmitrij Rogozin napisał do Jarosława Kaczyńskiego: „Przyjedź do Smoleńska, porozmawiamy”, de facto przyznając, że prezydenta Lecha Kaczyńskiego zamordowało rosyjskie państwo. By przypomnieć, jak PiS atakowany był za rusofobię, nie trzeba koniecznie sięgać aż do czasów resetu, a wystarczy do napaści na Ukrainę. Polecamy tekst Piotra Lisiewicza!
- Oczywiste jest, że partie totalne, które ja nazywam totalitarnymi, dążą do przywrócenia urzędu cenzury, który znajdował się przy ulicy Mysiej w Warszawie. To był Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk. Jestem przekonany, że obecna władza chętnie by reaktywowała tę instytucję. Chętnie też postawiłaby cenzora przed każdym właścicielem komputera, telewizora, radia, aby przypadkiem nie czytał, nie oglądał czy nie słuchał materiałów niewygodnych dla rządzących – mówi Andrzej Gwiazda, legenda Solidarności. Rozmawiał Jan Przemyłski.
- Cokolwiek byśmy zrobili, cokolwiek byśmy powiedzieli – zawsze będzie za mało, aby naszym widzom podziękować za wsparcie. Tym bardziej że cały czas prosimy o więcej. Prosimy, bo musimy, bo chcemy się rozwijać. Nie dla siebie, lecz dla naszych widzów. Dla wszystkich tych, którzy nam zaufali. Liczymy, że wszyscy, którzy z nami są i którzy nam ufają, nigdy się od nas nie odwrócą – mówi Adrian Klarenbach, dziennikarz Telewizji Republika, prowadzący program „Agora Klarenbacha”. Wywiad przeprowadziła Anna Zyzek.
Wobec migrantów z Białorusi koalicja 13 grudnia kontynuuje linię, którą objął rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zapora na granicy ma zostać uszczelniona i wzmocniona. Kosztem 10 miliardów złotych utworzona ma zostać również tarcza wschód, czyli umocnienia i... mokradła, które mają nas zabezpieczać przed agresją z Rosji i Białorusi. Jak bańka mydlana rozpadła się narracja dotycząca uchodźców i budowana przez formację Donalda Tuska przed wyborami. Dziś migranci to w 90 proc. młodzi mężczyźni wyselekcjonowani przez rosyjskie służby. Niedawni sojusznicy dzisiejszego rządu trafi li na margines. Bez żadnego wsparcia
Prokuratura Krajowa zdominowana przez członków Lex Super Omnia. Wiceminister w resorcie Adama Bodnara to zasłużony działacz Themis. Kluczowe funkcje w sądownictwie przejęli liderzy Iustitii. I obecnie wspólnie decydują, jak funkcjonuje wymiar sprawiedliwości. – Hipokryzja! Zarzekano się, że wręcz brzydzą się jakąkolwiek współpracą z politykami – mówi „Gazecie Polskiej” sędzia Łukasz Piebiak, prezes stowarzyszenia „Prawnicy dla Polski”. Tekst Grzegorza Brońskiego warto przeczytać, by dowiedzieć się, co się dzieje w wymiarze sprawiedliwości.
Obecna koalicja ma władzę już od ponad pół roku, ale przez ten czas parlament uchwalił znacznie mniej ustaw niż w poprzedniej kadencji w analogicznym okresie. Brak inicjatywy widać również w samych izbach, gdzie toczy się niewiele realnych prac. Sytuacja jest wynikiem m.in. tarć w koalicji oraz obaw przed wetem prezydenta Andrzeja Dudy. W efekcie rządzący wolą skupiać się na ciągłej walce z Prawem i Sprawiedliwością
- Przynajmniej od roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego sprawdza, czy rosyjskie lub białoruskie służby specjalne mogły wykorzystywać do prowadzonej działalności w Polsce warszawską uczelnię Collegium Humanum – ustaliła „Gazeta Polska”. Swoje ustalenia przekazuje czytelnikom dziennikarz śledczy Piotr Nisztor.
W Berlinie od ciosów zadanych nożem zginął 50-letni Polak Piotr G., który stanął w obronie swojej niespełna 20-letniej córki Weroniki, pobitej wcześniej przez młodego Turka z niemieckim paszportem. Nieuzbrojoną ofiarę zbrodni niemiecka prokuratura uznała za... napastnika, a turecki nożownik wyszedł na wolność. Media sprawę zignorowały, a – jak twierdzi rodzina – polski konsulat miał odradzać nagłaśnianie sprawy. Przeczytajcie poruszający tekst Przemysława Obłuskiego.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej. Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819.