Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Rządowa pomoc dla wsi. Poznaliśmy szczegóły wsparcia rolników

Jutro Prawo i Sprawiedliwość przedstawi szczegóły pomocy dla rolników zajmujących się uprawą zbóż. Do każdej tony pszenicy rząd dopłaci mieszkańcom województwa podkarpackiego 259 zł. Oddzielna opłata będzie dotyczyć transportu do polskich portów, wyniesie ona ok. 200 zł. Rząd pracuje też nad skupem interwencyjnym.

Zdjęcie autorstwa Alex Fu z Pexels

Prawo i Sprawiedliwość reaguje na kryzys na wsi, który został wywołany przez napływ zboża z Ukrainy. Przypomnijmy, że atak Rosji na naszego wschodniego sąsiada doprowadził do blokady portów i tym samym sprawił, że wielu ukraińskich producentów pozbywało się szybko zboża, sprzedając je dużo taniej. Wykorzystały to firmy również z Polski, które kupowały surowiec. Według danych od początku sezonu do Polski wjechało 1,29 mln ton kukurydzy, 784 tys. ton pszenicy i 696 tys. ton rzepaku. Na sytuację wojenną nałożył się wzrost produkcji pszenicy o 11 proc. Zapełnienie magazynów przełożyło się na spadek cen dla producentów zboża. Dlatego PiS chce wyrównać straty rolnikom, szczególnie tym ze wschodu kraju. Do każdej tony pszenicy rząd dopłaci mieszkańcom województwa podkarpackiego 259 zł. Dla innych województw – czyli świętokrzyskiego, małopolskiego, mazowieckiego i podlaskiego – będzie to 200 zł, a dla reszty kraju 150 zł. Do tego rząd chce dopłacać za transport zboża do portów. W ten sposób polskie zboże stałoby się konkurencyjne na świecie i łatwiej można by je sprzedać za granicą. Dopłata do transportu ma wynieść nawet 200 zł od tony. 

Aby ograniczyć napływ zboża na lokalny rynek, rząd chce też, wraz z Ukrainą, wprowadzić system plombowania transportu, tak aby trafiał do portów bałtyckich, a nie do polskich magazynów. Wczoraj zrobiono pierwszy krok.

„Mamy długo wyczekiwaną zgodę. 600 mln zł z budżetu krajowego trafi do polskich rolników! Komisja Europejska zatwierdziła nasz program wsparcia dla rolników poszkodowanych na rynku zbóż w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

– napisał na Twitterze Henryk Kowalczyk.

Do tego swoje środki dołożyć ma jeszcze Unia Europejska z rezerwy rolnej. Z tego tytułu Polsce ma przypaść 29,5 mln euro, czyli około 140 mln zł. To również ma trafić do rolników zajmujących się uprawą pszenicy i kukurydzy

PiS podkreśla również, że kontynuowane będą inne działania dla rolników. Dopłaty do paliwa mają objąć również hodowców. Dodatkowo posłowie PiS skierowali do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, który wprowadza dodatek do emerytury dla sołtysów, którzy pełnili stanowisko co najmniej dwie kadencje, w wysokości 300 zł. To dodatkowe 160 mln zł rocznie skierowane do mieszkańców wsi. 

Tekst w całości ukazał się w najnowszym wydaniu „Gazety Polskiej Codziennie”

 Źródło: Gazeta Polska Codziennie

 

#Gazeta Polska Codziennie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Jacek Liziniewicz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo