Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Ewa Kubasiewicz! Jan Kelus! Do obrońców mediów publicznych dołączają największe legendy

„Czerwony Radom pamiętam siny, jak zbite pałką ludzkie plecy” – śpiewał o pomocy dla robotników z Radomia w 1976 r. Jan Kelus. Na końcu ballady padały słowa o tym, że bojownicy wraz z wiekiem często przestają być ideowcami: „I tylko nie wiem, czy będę umiał znowu pojechać szosą e-ileś gdy przyjdzie pora i co odpowiem, gdy ktoś mnie spyta >>Gdzie wtedy byłeś?<<”. W 2023 r. Jan Kelus,  mówi nam, że znowu „przyszła pora”. I że chcą być, wraz z żoną, sygnatariuszami listu w obronie mediów publicznych. Podobnie jak Ewa Kubasiewicz-Houee, skazana na wyrok 10 lat więzienia w stanie wojennym. Najdłuższy wyrok za opozycję od czasów stalinowskich…

TVP
Filip Błażejowski - Gazeta Polska

Ewa Kubasiewicz w lutym 1982 została skazana przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na karę 10 lat pozbawienia wolności za rozpowszechnianie ulotki nawołującej do czynnego oporu przeciwko stanowi wojennemu. Nawet prokurator żądał niższej kary, bo tylko… 9 lat. Wywodzi się z rodziny o tradycjach patriotycznych i niepodległościowych. Jej ojciec był więziony przez NKWD. Bracia Ryszard i Andrzej byli zaangażowani w działalność antykomunistyczną. Andrzej został zamordowany w czerwcu w 1988 roku przez Służbę Bezpieczeństwa.

Piosenki Jana Krzysztofa Kelusa,  bezkompromisowo antykomunistyczne, ale jednocześnie dalekie od solidarnościowego patosu, pełne ironii i wybuchowego poczucia humoru, wpłynęły na całe pokolenie. Kto posłucha na YouTube poniższych piosenek, szybko zrozumie, jaki to dynamit podłożony pod postkomunizm. Warto zacząć od utworów poniższych: „Piosenka pasożyta społecznego”, „Pytania których nie zadam”, „Ars longa vita brevis”, „Bajka o pszczołach”, „Ballada o szosie E7”, „Na przystanku PKS-u”, „Przypowieść o jeżach”, „Sentymentalna panna S”, „Papierosy Biełomor-kanał”.

Teraz Ewa Kubasiewicz-Houee, Urszula Sikorska-Kelus i Jan Kelus podpisali się wraz z resztą sygnatariuszy pod tym listem:

Jako ludzie, którzy walczyli o wolność słowa w czasach komunizmu, czujemy się zobowiązani zabrać głos w sprawie ataków na polskie media publiczne. Mamy świadomość, że od czasów, gdy za nielegalne publikacje, mające na celu walkę o niepodległość Polski, groziło nam nawet 10 lat więzienia, media zmieniły się. Ale nie zmieniła się chęć cenzurowania ich przez wpływowe środowiska oraz to, że niepodległość Polski nadal jest niewygodna dla niektórych obcych państw oraz polskich wykonawców ich woli.

Nasze zaniepokojenie wywołały dwie zapowiedzi partii, które mogą niebawem przejąć władzę w Polsce: groźba likwidacji mediów publicznych w całości lub części oraz chęć ich niezgodnego z prawem przejęcia.

Państwo bez mediów publicznych jest w czasach wojny hybrydowej bezbronne. Wyobraźmy sobie sytuację, w której podczas napaści Rosji na Ukrainę czy wymierzonych w Polskę prowokacji na białoruskiej granicy mamy w Polsce tylko media prywatne, należące do światowych koncernów. Są wśród nich takie, które mają swoje biznesy w Rosji. Inne reprezentują z kolei interesy państw mniej zagrożonych przez Rosję niż Polska, więc suflują Polakom działania niezgodne w całości lub części z polską racją stanu. Polacy mogą być poddawani manipulacji w sytuacji śmiertelnego zagrożenia dla ich Ojczyzny. Dlatego mediów publicznych likwidować nie wolno.

Wyrażamy nasze uznanie dla mediów publicznych za to, że w ostatnich latach konsekwentnie broniły polskiej racji stanu. Powołanie anglojęzycznej TVP World, która po napaści Rosji na Ukrainę stała się ważnym źródłem informacji dla widzów w wielu krajach, okazało się strzałem w dziesiątkę. Wyrażamy też uznanie dla heroicznej odwagi dziennikarzy będącego częścią TVP kanału Biełsat  TV. Chcemy przypomnieć tu nazwiska dziennikarzy TVP, którzy podobnie jak niegdyś wielu z nas odsiadują lub odsiadywali na Białorusi wyroki więzienia. Oto one: Kaciaryna Andrejewa 2 lata, a następnie na 8 lat i 3 miesiące więzienia. Paweł Mażejka – 6 lat więzienia. Iryna Słaunikawa – 5 lat więzienia. Uładzimir Mackiewicz – 5 lat więzienia. Wiaczasłau Łazarau – 5 lat więzienia. Paweł Winahradau – 5 lat więzienia. Jauhien Mierkis – 4 lata więzienia. Paweł Padabied – 4 lata więzienia. Łarysa Szczyrakowa – 3,5 roku więzienia.

Głębokie zaniepokojenie budzą w nas zapowiedzi bezprawnego przejęcia mediów publicznych. Partie rządzące mogą zabiegać o wpływ na media publiczne, jednak wyłącznie w granicach prawa, w tym z poszanowaniem kadencyjności konstytucyjnych i mających ustawowe umocowanie organów państwa. Obecna opozycja może zmienić te władze wyłącznie po zakończeniu kadencji obecnych członków Rady Mediów Narodowych lub w wyniku zmiany ustawy, do czego potrzebna byłaby im zgoda Prezydenta. Polacy w demokratycznych wyborach nie dali bowiem dotychczasowej opozycji możliwości odrzucania weta Prezydenta Andrzeja Dudy. Każda próba faktycznego pozbawienia Prezydenta tej prerogatywy, podobnie jak próba rządzenia za pomocą sejmowych uchwał, byłaby działaniem przestępczym, nawiązującym do praktyki funkcjonowania państw totalitarnego bezprawia.
Utrzymanie sytuacji, w której Polacy mogą obejrzeć o 19.00 i 19.30 dwa największe programy informacyjne mające diametralnie odmienne podejście do rzeczywistości i wybrać, które argumenty są im bliższe, dalece lepiej służy demokracji, niż doprowadzenie do sytuacji, w której mówiłyby one jednym głosem. Brak skutecznej kontroli obywateli nad działaniami rządu nie służy żadnej władzy.

Oto aktualna lista sygnatariuszy:Andrzej Gwiazda
Joanna Duda-Gwiazda
Krzysztof Wyszkowski
Andrzej Kołodziej
Ewa Kubasiewicz-Houee
Urszula Sikorska-Kelus
Jan Kelus
Adam Borowski
Ryszard Majdzik
Jadwiga Chmielowska
Piotr Naimski
Teresa Bochwic
Andrzej Szkaradek
Piotr Łukasz Andrzejewski
Wieńczysław Nowacki
Janusz Szkutnik
Krystyna Szkutnik
Piotr Hlebowicz
Tadeusz Świerczewski
Stanisław Mikołajczak
Tomasz Jasiński
Stanisław Fudakowski
Paweł Piekarczyk
Klaudiusz Wesołek
Barbara Napieralska
Henryk Krzyżanowski
Magdalena Czachor
Jan Martini
Adam Kalita
Jan Franczyk
Antoni Lis
Stanisław Brzeźniak
Krzysztof Bzdyl
Robert Szczurek
Kazimierz Korabiński
Zdzisław Szczur
Zbigniew Sikorski
Adam Szostek
Tadeusz Jodłowski
Marian Stach
Artur Adamski
Szymon Łukasiewicz
Szymon Jabłoński
Wanda Nisiewicz
Roman Nisiewicz
Roman Bielański
Jerzy Langer
Czesław Nowak
Andrzej Michałowski
Andrzej Osipow
Tomasz Olko
Karol Gwoździewicz
Wioletta Osiak
Lech Osiak
Krzysztof Lucyk
Izabella Lipniewicz
Roman Chmielowiec
Dariusz Andrzejewski
Andrzej Gelberg


 

 



Źródło: niezalezna.pl

 

#list w obronie TVP #TVP

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Piotr Lisiewicz
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo