Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Wojciech Brzozowski wystąpił do wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżenia w sprawie niewpuszczenia dziennikarza Telewizji Republika na dotyczące powodzi konferencję prasową i posiedzenie sztabu kryzysowego. Jak przekazano w komunikacie, do RPO wpływa wiele skarg w związku z uniemożliwianiem wykonywania pracy reporterom stacji Strefy Wolnego Słowa. - Skarżący informują o narastającym poczuciu wykluczenia z życia społecznego przez pozbawienie ich dostępu do informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju - przekazano.
Obecna władza utrudnia pracę dziennikarzom Telewizji Republika nawet w momencie klęski żywiołowej. 16 września red. Januszowi Życzkowskiemu siłą uniemożliwiono wejście do sali, na której odbywało się posiedzenie sztabu kryzysowego we Wrocławiu w związku z powodzią. W tej sprawie wystąpił do już prokuratury przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.
W sprawie interweniuje również Zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich. W piśmie do wojewody dolnośląskiego Macieja Awiżenia Wojciech Brzozowski zwraca uwagę, że RPO już wcześniej interweniował z powodu uniemożliwiania wykonywania pracy dziennikarzom stacji Strefy Wolnego Słowa. Podkreślił, że współpraca i komunikacja władz publicznych i przedstawicieli mediów jest niezbędna dla "realizacji wolności wypowiedzi i prawa obywateli do rzetelnej informacji, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej".
Co więcej, przekazał, że do Rzecznika wpływa wiele skarg na blokowanie wstępu dziennikarzy Telewizji Republika na konferencje prasowe i inne wydarzenia.
"Skarżący informują o narastającym poczuciu wykluczenia z życia społecznego przez pozbawienie ich dostępu do informacji o najważniejszych wydarzeniach w kraju, przekazywanych przez wybraną przez nich stację telewizyjną. Niektórzy takie działania organów władzy publicznej oceniają jako przejaw dyskryminacji z uwagi na światopogląd"
Brzozowski w piśmie pyta wojewodę, czy zna przebieg wydarzeń na zorganizowanej przez jego urząd konferencji. - Prosi też o odniesienie się do kwestii użycia siły wobec dziennikarza w kontekście jego zadań informowania opinii publicznej o działaniach organów władzy publicznej w związku z zagrożeniem powodziowym - poinformowano w komunikacie RPO.