Koszulka "Nie Bać Tuska" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Reporter Republiki siłą wyrzucony z konferencji sztabu kryzysowego. Szef KRRiT powiadamia prokuraturę!

"Klęska powodzi nie może być traktowana jako tzw. interesujący temat. Media to istotny element propagowania działań i poleceń sztabów antykryzysowych. Z tego też względu absolutnie niedopuszczalne jest też jakiekolwiek dzielenie mediów na lepsze i gorsze. Przykładem jest kolejne już nie wpuszczenie ekipy dziennikarskiej z Telewizji Republika na dzisiejszą konferencję prasową Prezesa Rady Ministrów oraz posiedzenie sztabu kryzysowego na terenie kataklizmu" - napisał w udostępnionym mediom piśmie prezes Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski.

Tomasz Siemoniak, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz
Tomasz Siemoniak, Donald Tusk, Władysław Kosiniak-Kamysz
screen - YouTube

Faktycznie, już kolejny raz ekipa Telewizji Republika nie została wpuszczona konferencję prasową oraz posiedzenie sztabu kryzysowego na terenie kataklizmu. W południe na konferencję Donalda Tuska nie wpuszczono reportera Łukasza Żmudy. Jeszcze gorzej było we Wrocławiu, gdzie na konferencję prasową przy posiedzeniu lokalnego sztabu kryzysowego nie wpuszczono dziennikarzy Telewizji Republika. Tam do wyrzucenia Janusza Życzkowskiego użyto siły.

Maciej Świrski postanowił interweniować i zaapelował o rozwagę i rzetelność w relacjonowaniu katastrofalnej powodzi.

Poinformował również o wystąpieniu do Prokuratury o "ściganie urzędników, którzy nie dopuszczają dziennikarzy na konferencje prasowe sztabu antykryzysowego, czym ściągają powszechne niebezpieczeństwo na obywateli".


Poniżej pełna treść jego komunikatu:

"W związku z powodzią Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji informuje, iż z uwagą monitoruje doniesienia środków przekazu na temat tych tragicznych wydarzeń i apeluje do mediów o rzetelne, wiarygodne informowanie, bez podsycania negatywnych emocji i niewzbudzania paniki wśród osób dotkniętych kataklizmem. Pamiętajmy, że najważniejsze wartości to zdrowie i życie ludzi oraz ich bezpieczeństwo.

W sytuacji, gdy straż pożarna, policja, wojsko i służby ratownicze wciąż walczą z żywiołem, wzywamy do rzetelnego i obiektywnego przekazywania informacji. Tylko takie informacje spełniać będą zadania związane z niesieniem skutecznej pomocy i jej koordynowaniem przez właściwe służby państwowe. Klęska powodzi nie może być traktowana jako tzw. interesujący temat. Media to istotny element propagowania działań i poleceń sztabów antykryzysowych.

Z tego też względu absolutnie niedopuszczalne jest też jakiekolwiek dzielenie mediów na lepsze i gorsze. Przykładem jest kolejne już nie wpuszczenie ekipy dziennikarskiej z Telewizji Republika na dzisiejszą konferencję prasową Prezesa Rady Ministrów oraz posiedzenie sztabu kryzysowego na terenie kataklizmu co w obecnej sytuacji zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, ma wymiar szczególny i spełnia kryteria sprowadzenia powszechnego zagrożenia dla zdrowia i życia obywateli mogących się nie dowiedzieć o zagrożeniach czy np. konieczności ewakuacji, czyli art. 165 § 1 pkt 5 KK (..Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, działając w inny sposób w okolicznościach szczególnie niebezpiecznych, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8") w zw. z art. 231 § 1 KK w zw. z art. 43 i art. 44 ust. 1 ustawy - prawo prasowe. Informuję, że w tej sprawie składam wniosek do prokuratury o ściganie osób odpowiedzialnych za sprowadzenie takiego zagrożenia.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji doskonale rozumie, że w obecnej sytuacji wielu nadawców, spełniając dodatkowe obowiązki informacyjne, musiało zawiesić realizację niektórych warunków programowych i dostosować swoje programy do bieżących wyzwań. KRRiT uwzględni te okoliczności w procesie oceny realizacji zobowiązań koncesyjnych oraz programowych m.in. wynikających z art. 15, 15a i 15b ustawy z 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wystąpi także do Poczty Polskiej o możliwe przedłużenie procesu ściągania należności abonamentowych, jak również rozpatrzy wszelkie wnioski poszkodowanych powodzią odbiorców o umorzenie opłat abonamentowych w trybie art. 10 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 o opłatach abonamentowych.

W porozumieniu z innymi organami, w tym z Prezesem UKE, Krajowa Rada będzie też analizowała inne formy ewentualnej pomocy dla tych mediów, które poniosły straty spowodowane klęską powodzi, m.in. straty w infrastrukturze nadawczej."

 

 



Źródło: niezalezna.pl, Twitter

 

#Telewizja Republika #konferencja prasowa #sztab kryzysowy #Maciej Świrski #KRRiT

Mateusz Tomaszewski