Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Tworzenie bezpiecznych haseł. Klucz do ochrony Twoich danych online

Bezpieczeństwo w sieci staje się coraz ważniejsze w miarę rozwoju technologii i coraz większej ilości danych przechowywanych w Internecie. Jednym z podstawowych środków ochrony danych jest stosowanie bezpiecznych haseł. Używanie silnych haseł jest niezbędne aby chronić swoją tożsamość oraz informacje. Jak stworzyć silne i bezpieczne hasła, aby chronić swoje konta online przed włamaniem i kradzieżą danych? Podpowiadamy!

Zakupy w sieci
Zdjęcie ilustracyjne - Pixabay

Sposoby ataku na konta użytkowników

Istnieje kilka sposobów, w jaki cyberprzestępcy mogą próbować zaatakować konta użytkowników. Wiele z nich opiera się na atakach celowanych w używane hasła, więc spójrzmy na kilka z nich: 

Zbyt łatwe hasła 
Powinieneś postarać się, aby twoje hasło nie było łatwe do odgadnięcia. Wszyscy wiemy, że hasła chronią rzeczy, które są dla nas cenne, ale to nie powstrzymuje ludzi przed używaniem najpopularniejszych haseł, w tym „hasło”, „123456”, „qwerty”, „piłka nożna” i tak dalej.  

Jedno hasło do wielu witryn 
W mediach często pojawiają się historie o tym, że cyberprzestępcy łamią dużą liczbę haseł z witryn, które nie zapewniły im odpowiedniej ochrony. Jeśli ponownie używasz tego samego hasła w wielu witrynach (tzw. recycling hasła), a cyberprzestępcy włamują się do jednej witryny, mogą wypróbować odzyskane hasła w innych witrynach, z których korzystasz. 

Keylogging 
Istnieje pewien rodzaj złośliwego oprogramowania, który raz zainstalowany w systemie próbuje rejestrować naciśnięcia klawiszy - w tym hasła. Oczywiście wpłynie to na każde wprowadzone hasło, bez względu na to, jak jest skomplikowane. Najlepszą metodą obrony tutaj jest utrzymywanie aktualnego oprogramowania.

Dlaczego bezpieczne hasła są istotne?

Bezpieczne hasła są kluczowe dla ochrony Twoich danych online. W dzisiejszych czasach atakujący stosują coraz bardziej zaawansowane metody, aby przejąć kontrolę nad kontami użytkowników i kraść ich dane osobowe, finansowe lub inne poufne informacje. Bezpieczne hasła mogą zapobiec wielu tego rodzaju atakom, zapewniając dodatkową warstwę zabezpieczeń.

Jak stworzyć bezpieczne hasło?

1.    Długość i złożoność: Ważne jest, aby hasło było wystarczająco długie, zazwyczaj co najmniej 12 znaków, i zawierało różnorodne rodzaje znaków, takie jak duże i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne. Unikaj prostych haseł, takich jak "123456" lub "password".
2.    Unikaj osobistych informacji: Nie używaj w hasłach swoich imion, nazwisk, dat urodzenia ani innych łatwo dostępnych informacji osobistych, które mogą być łatwo zgadnięte przez potencjalnego włamywacza.
3.    Unikatowość: Każde konto powinno mieć unikalne hasło. Nie używaj tego samego hasła do wielu kont online, ponieważ w przypadku naruszenia jednego konta, wszystkie inne stają się narażone.
4.    Regularna zmiana hasła: Regularnie zmieniaj swoje hasła, zwłaszcza do kont o wysokim ryzyku, takich jak konta bankowe czy poczty elektronicznej. Zaleca się zmianę co kilka miesięcy.
5.    Użycie menedżera haseł: Rozważ użycie menedżera haseł, który pomoże Ci generować i przechowywać silne hasła dla różnych kont online. Menadżery haseł zapewniają wygodne i bezpieczne zarządzanie hasłami.

Jakich haseł nie tworzyć i nie używać?

Nie należy tworzyć haseł zbyt łatwych, powtarzalnych, składających się wyłącznie ze znaków sąsiadujących ze sobą na klawiaturze lub z danych osobowych. Jak rozróżnić słabe hasło od silnego? To pierwsze będzie zawierało: 

•    frazę użytą do tworzenia loginu,
•    informacje prywatne i wrażliwe: imiona, nazwisko, pseudonimy, daty, elementy innych haseł, 
•    dane wskazujące na otoczenie użytkownika, np. jego zainteresowania, hobby, uczęszczane miejsca, ulubiony samochód,
•    wyłącznie cyfry lub litery (np. abcdefgh, 123654), 
•    wyłącznie słowa ze sobą związane (np. komputerosobisty123, toniejestsilnehaslo$%^),
•    imiona i/lub nazwiska znanych osób, a także postaci znanych z popkultury (np. spiderman1),
•    sekwencje odczytywane z klawiatury np. 123456, qwerty itp.,
•    treść krótszą niż 6 znaków (obecnie zaleca się jednak, aby hasła były min. 8-znakowe lub jeszcze dłuższe!).

Zalecane sprawdzone metody tworzenia haseł 

Twórz za każdym razem unikatowe hasło 

Gdy zmieniasz hasło do istniejącego konta, nie powinno ono być takie samo jak poprzednie hasło. Nie zmieniaj też go nieznacznie. Na przykład: z hasło1, na hasło2 itp. 

Nie zapisuj haseł 

Tworzenie bardzo silnego hasła i zapisywanie go na papierze jest równie złą decyzją, co tworzenie łatwego do zapamiętania hasła bez zapisywania go. Nigdy nie należy zapisywać hasła na papierze. Jeśli chcesz zawsze nosić hasła ze sobą, użyj narzędzia do zarządzania hasłami działającego na nośniku USB i zabierz go ze sobą. 

Nie używaj tego samego hasła w dwóch witrynach 

Kuszące jest utworzenie jednego zestawu haseł dla wszystkich kont e-mail, innego dla wszystkich witryn bankowych, jeszcze innego dla wszystkich używanych witryn społecznościowych, itd. Oprzyj się tej pokusie i używaj unikatowych haseł dla każdego z kont. 

Nie wpisuj hasła, gdy ktoś patrzy Ci przez ramię 

Jest to szczególnie ważne, jeśli piszesz powoli, szukasz liter na klawiaturze i używasz jednego palca, bo osoba patrząca Ci przez ramię może bardzo łatwo odgadnąć wtedy hasło. 

Nigdy nie wysyłaj hasła w wiadomości e-mail 

Jeśli nigdy nie zapisujesz haseł, taka możliwość nie powinna wystąpić. Jednakże często hakerzy wysyłają wiadomości e-mail, podszywając się pod pracowników pomocy technicznej i prosząc o dane logowania i hasło. Wiarygodne witryny i organizacje nigdy nie poproszą o nazwę użytkownika i hasło w wiadomości e-mail lub przez telefon. 

Zmieniaj hasło natychmiast, gdy zostanie naruszone 

Jeśli masz choć cień podejrzenia, że ktoś mógł ukraść Twoje hasło, zmień je natychmiast. 

Nie wpisuj hasła na komputerze, który nie należy do Ciebie 

Jeśli to możliwe, nie używaj do logowania się w witrynach zawierających poufne informacje, na przykład bankowych, komputera, któremu nie ufasz. Hakerzy często używają programów rejestrujących naciśnięcia klawiszy (keylogger), co pozwala im zarejestrować każdy tekst wpisany w systemie, w tym hasła. 

Podsumowanie

Tworzenie bezpiecznych haseł jest kluczowym elementem dbania o bezpieczeństwo danych online. Pamiętaj o złożoności, unikatowości i regularnej zmianie haseł, aby zapewnić dodatkową ochronę dla swoich kont. Bezpieczne hasła są pierwszą linią obrony przed cyberprzestępczością, dlatego warto poświęcić czas na ich staranne tworzenie i zarządzanie. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci już dziś!

 Źródło: gov.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo