Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Spanie z mokrymi włosami – czy jest zdrowe?

Czy można spać z mokrymi włosami? To jedno z pytań, które wielu z nas zadaje sobie po wieczornym prysznicu. Dla niektórych jest to codzienna praktyka, podczas gdy inni zdecydowanie unikają tego. Wiele osób zastanawia się, czy spanie z mokrymi włosami może mieć negatywny wpływ na ich stan i zdrowie włosów.

Mycie włosów
Armin Rimoldi - pexels.com

Czy można spać z mokrymi włosami? 

Spanie z mokrymi włosami jest tematem, który budzi kontrowersje wśród specjalistów od pielęgnacji włosów. Istnieje wiele mitów na ten temat. Każdemu niejednokrotnie zdarzało się pójść spać z mokrymi włosami. Nie jest to jednak dobry pomysł, ponieważ może doprowadzić do wzrostu kolonii mikrobiologicznej, w tym rozwoju bakterii i grzybów.

Spanie z mokrymi włosami a grzybica skóry głowy

Przede wszystkim, warto zrozumieć, co się dzieje, gdy zostawiamy włosy mokre przed snem. Optymalne pH skóry głowy nie powinno przekraczać 5,6. Dzięki temu lekko kwaśnemu odczynowi może regulować działanie gruczołów łojowych i potowych. Kładąc się spać z mokrymi włosami, zaburzamy pH skóry, tym samym mogąc doprowadzić do poważnych konsekwencji. Mokre włosy mogą stać się miejscem rozwoju bakterii i grzybów, co może prowadzić do infekcji skóry głowy oraz wystąpienia innych problemów zdrowotnych, takich jak świąd, podrażnienia czy wysypka.

Spanie z mokrymi włosami a zniszczone i matowe włosy

Włosy w stanie mokrym są bardziej podatne na uszkodzenia i łamliwość niż suche włosy. Dlatego spanie z mokrymi włosami może prowadzić do rozdwajania się końcówek, łamania się włosów oraz wystąpienia problemów związanych ze skórą głowy, takich jak łupież czy podrażnienia.

Jednak nie każdy, kto śpi z mokrymi włosami, doświadcza tych problemów. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na to, czy spanie z mokrymi włosami będzie dla nas szkodliwe czy nie. Na przykład, rodzaj włosów (czy są one cienkie, grube, kręcone, proste), stan zdrowia skóry głowy, używane produkty do pielęgnacji włosów, a nawet klimat mogą mieć znaczący wpływ na to, jak nasze włosy reagują na spanie w stanie mokrym.

Zalety i wady spania z mokrymi włosami

Jeśli chodzi o korzyści i wady spania z mokrymi włosami, istnieje wiele opinii ekspertów. Niektórzy twierdzą, że spanie z mokrymi włosami może prowadzić do utraty wilgoci z włosów i skóry głowy, co może przyczynić się do ich wysuszenia i łamliwości. Jednak inni uważają, że spanie z mokrymi włosami może pomóc w utrzymaniu nawilżenia włosów i skóry głowy, co może być korzystne dla osób z suchymi włosami lub skłonnymi do łupieżu.

Spanie z mokrymi włosami — co zrobić, by uniknąć uszkodzeń łusek?

Najlepszym rozwiązaniem jest więc unikanie spania z mokrymi włosami i pozostawianie ich do naturalnego wyschnięcia przed snem. Jeśli jednak zdarzy się nam spać z mokrymi włosami, warto zadbać o odpowiednią higienę i pielęgnację włosów, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych. Oto kilka zasad, które warto przestrzegać:

1.    Użyj odżywki: Po umyciu włosów szamponem, nie zapomnij o użyciu odżywki. Wybierz produkt do spłukiwania, który pomoże zmiękczyć włosy i zapobiegnie nadmiernemu przesuszeniu.
2.    Dokładnie osusz włosy: Po umyciu, starannie osusz włosy ręcznikiem, aby usunąć nadmiar wody. Ważne jest, aby uniknąć sytuacji, w której włosy są nadal mokre, gdy idziesz spać. Suchsze włosy będą mniej podatne na uszkodzenia podczas snu.
3.    Zastosuj olejek kokosowy: Przed snem nałóż na włosy olejek kokosowy. Olejek ten działa ochronnie, pomaga utrzymać wilgoć we włosach i zapobiega uszkodzeniom łusek.
4.    Wypróbuj jedwabną poduszkę: Jeśli często zdarza Ci się spać z mokrymi włosami, zastanów się nad zakupem jedwabnej poduszki. Materiał ten jest delikatny dla włosów i zapobiega plątaniu kosmyków, co może zmniejszyć ryzyko uszkodzeń.

Przestrzeganie tych prostych zasad może pomóc w zapobieżeniu uszkodzeniom łusek i utrzymaniu zdrowych włosów, nawet gdy zdarzy Ci się spać z mokrymi kosmykami.

Podsumowując, spanie z mokrymi włosami może być ryzykowne dla zdrowia i kondycji włosów, ale nie dla każdego. Osoby o zdrowych włosach i skórze głowy mogą czasami pozwolić sobie na tę praktykę bez większych konsekwencji. Jednak dla osób z problemami skóry głowy, suchymi włosami lub skłonnymi do łamania się włosami, spanie z mokrymi włosami może być niewskazane.

 Źródło: uroda.medonet.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo