Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Schorowany jak… czterdziestolatek? Fatalny zdrowotny bilans

Bilans zdrowia czterdziestolatków w Wielkiej Brytanii wypadł bardzo źle. Aż co trzeci wykazuje przewlekłe zaburzenia zdrowia, głównie nadciśnienie tętnicze i choroby psychiczne – wynika z badań prowadzonych od 1970 r. Jak się okazuje pod względem zaburzeń zdrowotnych Brytyjczycy nie są osamotnieni. Lekarze biją na alarm i podkreślają, jak ważne są regularnie wykonywane badania profilaktyczne, zwłaszcza po ukończeniu 40. roku życia.

Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Obserwacje prowadzone były w ramach wieloletnich badań 1970 British Cohort Study (1970BCS), którymi objęto 17 tys. osób urodzonych w kolejnych latach tego samego tygodnia w Anglii, Szkocji i Walii. Stan zdrowia prawie 8 tys. osób z tej grupy był analizowany przez specjalistów University College Londyn. Wyniki publikuje BMC Public Health.

Największe problemy współczesnego 40-latka?

Aż 34 proc. badanych w wieku 46-48 lat wykazało przewlekle zaburzenia zdrowia, głównie nadciśnienie tętnicze krwi (16 proc.) i choroby psychiczne (19 proc.). Najwięcej czterdziestolatków (26 proc.) nadużywało alkoholu, a 21 proc. miało problemy z kręgosłupem. Inne wykryty u nich choroby to zapalanie stawów, cukrzyca typu 2, astma i zapalenie oskrzeli.

To zaskakujące, jak wiele osób w tej stosunkowo młodej grupie wiekowej ma wielorakie problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym – powiedział BBC News główny autor badania, prof. Dawid Gondek. Dodał, że nawet jeśli będą żyli dość długo, to ich jakość życia może być gorsza.

Specjalista przypomina, że cukrzycy i nadciśnieniu tętniczemu sprzyja otyłość. Gorszy stan zdrowia wykazują częściej osoby wywodzące się ze środowisk uboższych oraz ci, którzy w okresie nastoletnim wykazywali zaburzenia psychiczne.

Dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne?

Bardzo ważne jest jak najszybsze wychwycenie wszelkich problemów zdrowotnych od najmłodszych lat – zaznaczają autorzy badań. 

Przypominają oni, że wczesne wykrycie choroby pozwala skuteczniej je leczyć, mniejsze są też ich powikłania. I w każdym wieku wiele można wiele zrobić dla poprawy zdrowia. Trzeba przede wszystkim zmodyfikować dietę i zwiększyć wysiłek fizyczny. Należy też ograniczyć spożycie alkoholu oraz pozbyć się nałogu palenia tytoniu.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo