Czy rząd Tuska ma Wielki plan rozbrojenia Polski » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Schodząca skóra po opalaniu: przyczyny, zapobieganie i leczenie

Lato to czas, kiedy wielu z nas chętnie korzysta z promieni słonecznych, ciesząc się piękną pogodą na plaży czy w ogrodzie. Jednak zbyt długie przebywanie na słońcu może prowadzić do nieprzyjemnych skutków, takich jak schodząca skóra po opalaniu. Dlaczego skóra schodzi, jak można temu zapobiec i co zrobić, gdy już do tego dojdzie? Oto kompleksowy przewodnik na ten temat.

Skóra po opalaniu
Wendy Hero - pexels.com

Dlaczego skóra schodzi po opalaniu?

Schodzenie skóry po opalaniu to proces, który wynika z uszkodzenia komórek skóry przez promieniowanie ultrafioletowe (UV). 

Kluczowe przyczyny tego zjawiska:

 • Poparzenia słoneczne - główna przyczyna schodzenia skóry. Gdy skóra jest narażona na zbyt intensywne promieniowanie UV, komórki naskórka ulegają uszkodzeniu. Organizm, chcąc się ich pozbyć, inicjuje proces złuszczania.
 • Odnowa komórkowa - nasza skóra regularnie odnawia się poprzez złuszczanie martwych komórek naskórka. Po intensywnym opalaniu ten proces może być bardziej widoczny, gdyż skóra próbuje się regenerować po uszkodzeniach.
 • Utrata wilgoci - promieniowanie UV może wysuszać skórę, co prowadzi do jej pękania i złuszczania.

Jak można się ustrzec przed schodzącą skórą?

Najlepszym sposobem na uniknięcie schodzenia skóry po opalaniu jest prewencja. 

 • Używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym - regularne stosowanie kremów z wysokim SPF (minimum 30) może chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Ważne jest, aby nakładać krem co 2 godziny oraz po kąpieli.
 • Unikanie słońca w godzinach szczytu - promieniowanie UV jest najsilniejsze między godziną 10 a 16. W miarę możliwości warto unikać ekspozycji na słońce w tym czasie.
 • Noszenie odpowiedniej odzieży - kapelusze, okulary przeciwsłoneczne i lekkie, przewiewne ubrania z długimi rękawami mogą dodatkowo chronić skórę przed słońcem.
 • Nawilżanie skóry - egularne stosowanie balsamów nawilżających i picie odpowiedniej ilości wody pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji, zapobiegając jej wysuszaniu.

Czym jest schodzenie skóry?

Schodzenie skóry, znane również jako złuszczanie, to proces, w którym górna warstwa naskórka, składająca się z martwych komórek, złuszcza się i odpada. Po opalaniu jest to najczęściej rezultat poparzeń słonecznych, gdzie uszkodzone komórki skóry są zastępowane nowymi. Proces ten jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu, mającym na celu usunięcie uszkodzonej tkanki i promowanie regeneracji zdrowej skóry.

Co zrobić, gdy skóra zaczyna schodzić?

Jeśli mimo wszelkich środków ostrożności skóra zaczyna schodzić, oto kilka kroków, które można podjąć, aby złagodzić ten proces:

 • Unikanie dalszego opalania
 • Nawilżanie skóry
 • Picie dużej ilości wody
 • Unikanie drażniących środków
 • Niezrywanie schodzącej skóry

Po jakim czasie schodzi skóra?

Schodzenie skóry po opalaniu to naturalny proces regeneracyjny, który może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia uszkodzenia skóry oraz indywidualnych cech organizmu. 

Bezpośrednio po opalaniu

 • Pierwsze 24-48 godzin - po intensywnym opalaniu skóra może stać się czerwona, podrażniona i zacząć piec. Jest to znak, że doszło do poparzenia słonecznego. W tym okresie ważne jest nawilżanie skóry i unikanie dalszego narażenia na słońce.

Początek schodzenia skóry

 • Trzy do pięciu dni - w ciągu kilku dni po poparzeniu, skóra może zacząć się łuszczyć i schodzić. Jest to rezultat odrzucania martwych komórek naskórka, które zostały uszkodzone przez promieniowanie UV.

Proces złuszczania

 • Tydzień do dwóch tygodni - złuszczanie może trwać od kilku dni do dwóch tygodni, w zależności od intensywności poparzenia i obszaru skóry, który uległ uszkodzeniu. Skóra na twarzy i ciele może schodzić w różnych tempach, a proces ten może być szybszy na obszarach, które są bardziej narażone na działanie słońca, takich jak ramiona, nos czy czoło.

Końcowa faza gojenia

 • Trzeci tydzień i dalej - po złuszczeniu się uszkodzonej skóry, nowa, zdrowsza warstwa skóry zaczyna się formować. Skóra może być w tym czasie bardziej wrażliwa i delikatna, dlatego nadal wymaga odpowiedniej pielęgnacji i ochrony przed słońcem.

Czynniki wpływające na czas schodzenia skóry

 • Stopień poparzenia - im silniejsze poparzenie słoneczne, tym dłużej może trwać proces złuszczania i regeneracji skóry.
 • Rodzaj skóry - osoby o jasnej i wrażliwej skórze mogą doświadczać dłuższego i bardziej intensywnego procesu schodzenia skóry.
 • Pielęgnacja skóry - regularne nawilżanie, stosowanie łagodzących balsamów i unikanie dalszego narażenia na słońce mogą przyspieszyć gojenie się skóry.
 • Stan zdrowia - ogólny stan zdrowia i nawilżenie organizmu również wpływają na tempo regeneracji skóry.


Schodząca skóra po opalaniu to naturalny proces regeneracyjny po uszkodzeniach spowodowanych promieniowaniem UV. Najlepszą strategią jest zapobieganie poparzeniom słonecznym poprzez stosowanie kremów z filtrem, unikanie słońca w godzinach szczytu oraz nawilżanie skóry. Jeśli skóra już zaczęła schodzić, ważne jest jej odpowiednie nawilżanie, unikanie dalszej ekspozycji na słońce oraz pozwolenie na naturalne złuszczanie. Dbanie o skórę i odpowiednie środki ostrożności mogą pomóc cieszyć się słońcem bez nieprzyjemnych konsekwencji.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#schodząca skóra po opalaniu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wideo