Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Przed COVID-19 chroni… gruźlica? Szokujące wyniki badania

Odpowiedź immunologiczna związana z zakażeniem gruźlicą zapobiega rozwojowi COVID-19 u myszy - informuje pismo „PLOS Pathogens”.

Zdjęcie autorstwa Maksim Goncharenok z Pexels

W ostatnich dwóch latach główne przyczyny zgonów spowodowanych przez choroby zakaźne to powodująca gruźlicę bakteria Mycobacterium tuberculosis oraz wirus SARS-CoV-2 odpowiedzialny za COVID-19. Choroby te rzadko współistnieją i wielu specjalistów uważa, że szczepionka przeciwko gruźlicy może chronić przed COVID-19.

Zespół prof. Richarda Robinsona z Ohio State University prowadził badania na dwóch różnych szczepach myszy, zainfekowanych bakterią M. tuberculosis. Zostały one wystawiona na działanie wirusa powodującego COVID-19. Jak się okazało, myszy z gruźlicą nie wykazywały objawów COVID-19, prawdopodobnie dlatego, że istniejąca wcześniej odpowiedź immunologiczna na gruźlicę zapobiegała namnażaniu wirusa w ich płucach.

Jeśli podobny mechanizm dotyczy także ludzi, może być jednym z powodów, dla których pojawiło się niewiele doniesień o osobach zarówno z gruźlicą, jak i COVID- 19, a kraje z wysokim wskaźnikiem zakażeń gruźlicą mają niski wskaźnik zakażeń COVID-19. Autorzy sugerują, że przyszłe badania powinny koncentrować się na interakcji pomiędzy COVID-19 a zakażeniem gruźlicą u ludzi. 

 Źródło: niezalzna.pl, PAP

 

#wirus #gruźlica #bakteria #choroba

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo