Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Prośba o podwyżkę - jak się przygotować do trudnej rozmowy?

Podnoszenie wynagrodzenia może być trudnym tematem do poruszenia, ale ważnym krokiem w rozwoju kariery zawodowej. Prośba o podwyżkę to temat znany, ale często unikany. Wiele osób czuje się niezręcznie. W tym artykule przedstawiamy, o czym należy pamiętać, czego unikać i jak dobrze przygotować się do rozmowy z przełożonym. Dobre i odpowiednie przygotowanie do rozmowy, pewność siebie i pozytywne nastawienie - to kluczowy krok do sukcesu. Jeśli uważasz, że najwyższy czas na podwyżkę lub awans, to weź sprawy w swoje ręce i porozmawiaj z szefem!

Rozmowa o podwyżce
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Edmond Dantès

Podwyżka — jak o niej rozmawiać z szefem?

Aktualna sytuacja ekonomiczna może nas przytłaczać. Wysoka inflacja, ciągle rosnące ceny – to wszystko sprawia, że nasze wynagrodzenie często jest nieadekwatne, jak było jeszcze niedawno. Jeżeli pracownik wyszedł poza swoją rolę, stale osiągał dobre wyniki lub wykonywał zadania wykraczające poza jego zwykłe kompetencje, wynagrodzenie go za tę pracę mu się po prostu należy. To szansa, aby wynegocjować bardziej satysfakcjonującą pensję w aktualnej pracy. Jak zacząć rozmowę o podwyżce, aby odnieść sukces? Jakie argumenty wykorzystać?

Dlaczego warto ubiegać się o podwyżkę?

Zanim przejdziemy do konkretnych kroków, warto zastanowić się, dlaczego warto ubiegać się o podwyżkę. Oto kilka argumentów:

1.    Rekompensata za wysiłek: Jeśli pracujesz ciężko i przyczyniasz się do sukcesu firmy, zasługujesz na wynagrodzenie adekwatne do swojego wkładu.
2.    Motywacja do rozwoju: Podwyżka może być motywacją do dalszego rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności zawodowych.
3.    Równość wynagrodzenia: Jeśli odkryjesz, że Twoje wynagrodzenie jest znacząco niższe od innych osób o podobnym doświadczeniu i umiejętnościach, ubieganie się o podwyżkę może pomóc wyeliminować nierówności.
4.    Zabezpieczenie finansowe: Wyższe wynagrodzenie może pomóc w zwiększeniu stabilności finansowej i lepszym zarządzaniu budżetem.

Jak poprosić o podwyżkę? Przede wszystkim bądź odważny. Nie bój się odmowy i spróbuj się zrelaksować przed spotkaniem. Bądź optymistą - nie nastawiaj się, że rozmowa nie pójdzie po Twojej myśli. 

Jak podjąć trudną rozmowę? 

Przygotuj się do rozmowy

Dobre przygotowanie do rozmowy o awans czy wyższą pensję jest kluczowe, dlatego warto stworzyć cały plan spotkania — od wstępu, poprzez uzasadnienie aż do zakończenia. Zanim podejdziemy do rozmowy warto przemyśleć całą sprawę, zebrać dowody swojego wkładu w firmę, przygotować argumenty, które zaprezentujemy. Sporządź listę osiągnięć, projektów i dodatkowej odpowiedzialności, które przyniosły korzyści firmie.

Do kluczowych argumentów należą:

  • większa niż do tej pory liczba wykonywanych zadań i obowiązków
  • otrzymanie zupełnie nowych, nadprogramowych obowiązków - większy zakres naszej odpowiedzialności
  • podniesienie swoich kwalifikacji, np. poprzez kursy doskonalące zawodowo lub studia podyplomowe
  • wyniki pracy, które przełożyły się na sukces firmy, np. ukończenie ważnego projektu przed końcem ustalonego terminu.

Pamiętaj, że jeśli planujesz składać wniosek o podwyżkę wynagrodzenia — argumenty są najważniejsze. Muszą być one dobrze przemyślane i powinny wśród nich znaleźć się Twoje zasługi dla firmy oraz plany mające na celu podniesienie Twoich kwalifikacji (kursy, szkolenia). 

Zrób rozeznanie

Jeśli chcesz złożyć podanie o podwyżkę, to koniecznie musisz wiedzieć, ile chcesz zarabiać na danym stanowisku.  Przed rozmową zapoznaj się z warunkami rynkowymi w Twojej branży. Sprawdź na różnych serwisach jakie są wynagrodzenia na konkretnych stanowiskach. Przeanalizuj swoje możliwości oraz realia, aby nakreślić interesujące Cię widełki płacowe brutto i netto.

Zwróć również uwagę na aktualną kondycję firmy. Pismo czy rozmowę o podwyżkę warto złożyć w momencie, gdy firma jest aktualnie w lepszej sytuacji finansowej. 

Zastanów się, ile podwyżki oczekujesz. Określ konkretne liczby, np. procent lub kwotę. Upewnij się, że Twoje oczekiwania są realistyczne i oparte na analizie rynku pracy.

Kroki do poproszenia o podwyżkę

Wybór odpowiedniego momentu

Starannie wybierz moment na rozmowę o podwyżce. Unikaj sytuacji stresujących lub kryzysowych. Wybierz czas, gdy Twój szef nie jest zbyt zajęty i może poświęcić Ci swoją uwagę. Zorganizuj spotkanie tak, aby nie było wciśnięte w grafik szefa na silę. Jeśli, będzie on tuż przed ważnym spotkaniem, argumenty o podwyżkę mogą być dla niego mało istotne. Będzie on skupiony na innych sprawach, przez co kwestia Twojego awansu okaże się niepożądanym rozproszeniem.

Negocjacje

Bądź elastyczny i gotowy na negocjacje. Twój szef może podać różne propozycje lub prosić o czas na przemyślenie sprawy. Podwyżka to nie jedyna forma poprawienia warunków pracy. Szef może nie być skłonny do zwiększenia Twoich zarobków, ale być może. zaproponuje prowizję od zamknięcia projektu. Inne możliwości, które może zaproponować Ci w alternatywie do podwyżki, to dodatkowe benefity pracownicze. Karty Multisport, bony żywieniowe, finansowanie wakacji, dofinansowanie kursów językowych, dodatkowa opieka medyczna czy przydzielenie nowego samochodu firmowego, który możesz wykorzystywać również do celów prywatnych 

Zrozumienie i profesjonalizm

Podczas rozmowy zachowuj się profesjonalnie. Stawiaj na rzeczowe argumenty i spokój oraz opanowanie, zamiast dać ponieść się emocjom. Pamiętaj, że profesjonalizm jest ważny. Również niezależnie od odpowiedzi, zachowaj zrozumienie. Jeśli otrzymasz pozytywną odpowiedź, wyraź swoją wdzięczność. W przypadku negatywnej odpowiedzi, zapytaj, co możesz zrobić, aby zasłużyć na podwyżkę w przyszłości.
 

 Źródło: porady.pracuj.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo