Gazeta Polska: Chcieli zagłodzić PiS, zmobilizowali Polaków Czytaj więcej!

Problem groźniejszy niż pandemia? Do 75. roku życia cierpieć będzie na to połowa populacji!

Badacze oszacowali, że do osiągnięcia 75. roku życia, połowa światowej populacji będzie dotknięta problemami z dziedziny zdrowia psychicznego. Rozległe badanie przeprowadzone w 29 krajach wykazało, że większość ludzi doświadczy przynajmniej jednego zaburzenia psychicznego, z depresją, alkoholizmem, fobiami i stresem pourazowym na czele.

Do osiągnięcia 75. roku życia, połowa światowej populacji będzie dotknięta problemami z dziedziny zdrowia psychicznego
Zdjęcie autorstwa cottonbro studio z Pexels

Zespół naukowców z University of Queensland w Australii, we współpracy z międzynarodowymi partnerami, podjął się ogólnoświatowego badania w celu prognozowania rozpowszechnienia zaburzeń psychicznych na globalną skalę. Przeszli przez dane dotyczące 150 tysięcy osób z 29 krajów, w okresie od 2001 do 2022 roku.

Te informacje pochodziły z największej dotąd serii bezpośrednich wywiadów, czyli z badania psychiatrycznego World Health Organization’s World Mental Health Survey.

Zdrowie psychiczne zagrożone

Wyniki są niepokojące. Aż 50% ludzi, przed osiągnięciem 75. roku życia, może zmagać się z jakimś rodzajem zaburzenia psychicznego.

Na czele są zaburzenia nastroju, takie jak głęboka depresja i stany lękowe. Warto zaznaczyć, że obserwuje się różnice między płciami.

– wyjaśnia prof. John McGrath, główny autor badania opublikowanego w czasopiśmie „The Lancet Psychiatry”.

TOP 3 problemy psychiczne u kobiet:

  1. depresja
  2. fobie 
  3. zespół stresu pourazowego (PTSD)

TOP 3 problemy psychiczne u mężczyzn:

  1. alkoholizm
  2. depresja,
  3. fobie

Zaburzenia psychiczne u dzieci i młodzieży

Szczególnie narażone na te problemy są osoby młode, ponieważ naukowcy wykazali, że zaburzenia psychiczne najczęściej rozwijają się w okresie dzieciństwa, adolescencji i wczesnej dorosłości.

To wyraźnie wskazuje na potrzebę głębszego zrozumienia neurobiologii, która leży u podstaw tych zaburzeń. Potrzebujemy procedur umożliwiających szybką diagnozę i leczenie powszechnych zaburzeń psychicznych. Te procedury powinny być zaprojektowane z myślą o pacjentach w kluczowych momentach ich życia.

– zaznacza prof. McGrath.

Współautor badania, prof. Ronald Kessler z Harvard Medical School, zauważa, że poprzez zrozumienie, w którym wieku te zaburzenia najczęściej się rozwijają, możemy lepiej dostosować interwencje zdrowotne i efektywniej alokować zasoby, aby zagwarantować odpowiednie i na czas wsparcie dla osób narażonych.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Lancet

 

#zdrowie psychiczne #zdrowie psychiczne dzieci #choroby psychiczne #zaburzenia psychiczne

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo