Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Pilates - jak ćwiczyć i jakie daje efekty?

Pilates to nie tylko zestaw ćwiczeń, ale kompleksowy system treningu, który może przynieść liczne korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Wraz z jego rosnącą popularnością, coraz więcej osób odkrywa, że regularna praktyka pilatesu może prowadzić do poprawy różnych aspektów ich życia. Oprócz wzmacniania kręgosłupa i poprawy postawy ciała, pilates może przyczynić się do osiągnięcia smukłej sylwetki bez konieczności forsownego wysiłku. Jest to szczególnie korzystne dla osób powracających do zdrowia po kontuzjach, ponieważ pilates wspiera proces rehabilitacji poprzez budowanie siły i elastyczności. Jak ćwiczyć pilates?

Aerobik
Andrea Piacquadio - pexels.com

Pilates - czym jest?

Pilates to metoda ćwiczeń o umiarkowanej dynamice, która łączy elementy jogi, treningu izometrycznego i baletu. Ćwiczenia te pozytywnie wpływają na siłę mięśniową, wytrzymałość i elastyczność, nie powodując jednocześnie nadmiernego przyrostu tkanki mięśniowej. Szczególnie korzystnie działają na mięśnie głębokie (posturalne), które stabilizują sylwetkę i wspierają utrzymanie narządów wewnętrznych we właściwym miejscu.

Oprócz poprawy postawy, pilates znajduje zastosowanie w treningu sportowym oraz rehabilitacji, przynosząc korzyści zarówno dla zdrowia, jak i kondycji fizycznej.

Pilates – efekty ćwiczeń

Co daje pilates? Ten rodzaj ćwiczeń zwiększa świadomość prawidłowej postawy ciała, co pomaga uniknąć kontuzji i bólu pleców oraz chroni przed przeciążeniami innych partii ciała. Trening metodą Pilatesa sprawia, że mięśnie stają się bardziej wytrzymałe, zyskują na sile i elastyczności, co zapobiega ich zanikowi. Ćwiczenia aktywizują mięśnie głębokie, co poprawia koordynację i równowagę.

Dodatkowo, regularne treningi mogą prowadzić do redukcji masy ciała, co jest korzystne zarówno z estetycznego, jak i zdrowotnego punktu widzenia. Uelastycznienie tkanek poprawia zakres ruchomości w stawach, co pozwala na bardziej świadome korzystanie z pełnych możliwości ruchowych i przywrócenie sprawności.

Nie można również zapomnieć o korzyściach psychicznych płynących z pilatesu, takich jak przywrócenie równowagi ciała i umysłu, redukcja stresu i nadmiernego napięcia.

Główne korzyści płynące z treningu pilates

•    wzmacnia wszystkie grupy mięśniowe,
•    uelastycznia tkanki, zmniejszając ryzyko ich uszkodzenia na skutek ćwiczeń bądź w trakcie codziennych czynności,
•    jednocześnie nie powoduje nadmiernej rozbudowy włókien mięśniowych, gdyż nie stanowi poważnego impulsu do hipertrofii,
•    pozwala rozciągnąć mięśnie i zwiększyć zakres ruchu,
•    przyczynia się do poprawy postawy,
•    niweluje bóle kręgosłupa,
•    poprawia krążenie krwi,
•    treningi umożliwiają poprawę nastroju,
•    korzyści związane z pilatesem będą czerpać nawet kobiety w ciąży, ponieważ mogą one uczęszczać na tego typu treningi.

Rodzaje pilatesu

Pilates ewoluował od momentu swojego powstania, prowadząc do powstania różnorodnych wariantów ćwiczeń:

Power Pilates

Ta metoda wykorzystuje różnorodne akcesoria, takie jak sprzęt rehabilitacyjny, piłki do pilatesu, wałki piankowe, gumy czy kółka, aby wzmocnić efekty ćwiczeń.

Stott Pilates

To delikatna forma pilatesu, dostosowana do różnych grup wiekowych i poziomów sprawności fizycznej. Kombinuje elementy oddechowe, łagodne ćwiczenia gimnastyczne i rozciągające, pomagając w utrzymaniu dobrej formy.

Joga Pilates

Jest to połączenie technik pilatesu i jogi, gdzie oddech jest kontrolowany i powolny, a ćwiczenia równocześnie wzmacniają mięśnie i zwiększają elastyczność stawów.

Aqua Pilates

Te zajęcia odbywają się w wodzie, co zmniejsza obciążenie stawów. Jest to korzystne zwłaszcza dla osób starszych, rehabilitujących się po urazach, a także dla tych z nadwagą lub otyłością.

Dla kogo wskazany jest pilates?

Metoda pilates jest zalecana dla wszystkich, niezależnie od wieku, kondycji fizycznej czy stanu zdrowia. Ćwiczenia te mogą być korzystne dla osób starszych, dzieci, osób z problemami zdrowotnymi, a także dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie głębokie i poprawić postawę. Pilates może pomóc w łagodzeniu bólu kręgosłupa, wspierać rehabilitację po urazach oraz działać relaksująco na umysł. Możliwość dostosowania ćwiczeń do indywidualnych potrzeb sprawia, że jest to skuteczna forma treningu dla każdego.

Zasady ćwiczeń pilatesu

Pilates ma swoje unikalne zasady, których przestrzeganie pozwala na maksymalne wykorzystanie korzyści płynących z tej formy aktywności.

Koncentracja - podczas wykonywania ćwiczeń pilates należy utrzymywać stałą koncentrację, co pomaga w zwiększeniu świadomości własnego ciała. Regularne treningi przyczyniają się do pogłębiania tej świadomości.

Oddech - prawidłowy oddech jest kluczowy w pilates. Należy oddychać powoli, wdychając powietrze przez nos i wydychając przez usta. Taki sposób oddychania angażuje przeponę, co pomaga obniżyć poziom stresu.

Centrowanie (wyśrodkowanie) - polega na aktywacji mięśni brzucha przed rozpoczęciem każdego ruchu. Jest to istotne dla stabilizacji i kontroli nad ciałem.

Kontrola - powiązana z koncentracją i świadomością ciała. Ważne jest, aby ciało poruszało się zgodnie z naszymi zamierzeniami. Zachowanie kontroli nad ruchami wymaga praktyki, ale staje się łatwiejsze z czasem.

Płynność - ćwiczenia powinny być wykonywane płynnie, w harmonii z oddechem. Płynne ruchy poprawiają równowagę i wspierają utrzymanie prawidłowej postawy ciała.

Dokładność - w pilates liczy się jakość, a nie ilość powtórzeń. Precyzyjne wykonanie ćwiczeń jest kluczowe dla osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Rutyna - najważniejsza zasada to regularność. Pojedynczy trening nie przyniesie trwałych efektów, ale systematyczne ćwiczenia prowadzą do oczekiwanych rezultatów. Mimo to, już po pierwszej sesji można zauważyć, że ciało pracuje w zupełnie nowy sposób.

Pilates dla początkujących – jak zacząć ćwiczyć?

Pilates to system ćwiczeń, który może przynieść wiele korzyści dla ciała i umysłu, takich jak poprawa siły, elastyczności i postawy. Pierwszym krokiem do rozpoczęcia ćwiczeń pilates jest motywacja. Zastanów się, dlaczego chcesz zacząć trenować – czy chodzi o poprawę zdrowia, zwiększenie siły mięśniowej, czy może redukcję stresu? Znalezienie własnych powodów pomoże Ci utrzymać regularność w treningach. 

Dla początkujących najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie ćwiczeń pod okiem doświadczonego instruktora. Instruktor pomoże Ci nauczyć się prawidłowej techniki i dostosować ćwiczenia do Twojego poziomu zaawansowania. Wiele klubów fitness oferuje zajęcia pilates, więc łatwo znajdziesz miejsce, które będzie Ci odpowiadać.

Jeśli preferujesz ćwiczenia w domowym zaciszu, możesz skorzystać z filmów instruktażowych dostępnych online. Jest to wygodna opcja, jednak warto mieć pewne podstawy techniki, zanim zdecydujesz się na samodzielny trening. Pamiętaj, że prawidłowa technika jest kluczowa, aby uniknąć kontuzji i osiągnąć zamierzone efekty.

Pilates to doskonała metoda na poprawę zdrowia i samopoczucia. Niezależnie od tego, czy wybierzesz zajęcia z instruktorem, czy ćwiczenia w domu, pamiętaj o regularności i prawidłowej technice. Dzięki temu zyskasz mocniejsze mięśnie, lepszą postawę i większą elastyczność, co przełoży się na lepsze samopoczucie na co dzień.

 Źródło: wapteka.pl, niezalezna,pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wideo