Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Piekarnik parowy - innowacyjne rozwiązanie w twojej kuchni

Piekarnik parowy to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie gotowania, które zyskuje coraz większą popularność wśród entuzjastów kuchni. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady piekarników parowych, wyjaśnimy na czym polega ich działanie i dlaczego warto rozważyć ich zakup.

Piekarnik
cottonbro studio - pexels.com

Czym jest piekarnik parowy?

Piekarnik parowy stanowi niezwykłe urozmaicenie w dziedzinie sprzętów AGD, oferując użytkownikom nie tylko standardową funkcję pieczenia, ale również możliwość gotowania na parze. W przeciwieństwie do tradycyjnych piekarników elektrycznych, piekarnik parowy wyposażony jest w specjalny pojemnik na wodę oraz generator pary, co umożliwia delikatne i zdrowe przygotowywanie potraw.

Gotowanie na parze, będące jedną z głównych funkcji piekarnika parowego, pozwala na zachowanie wartości odżywczych składników oraz naturalnego smaku potraw. Parowanie potraw eliminuje również konieczność używania dodatkowego tłuszczu, co sprawia, że potrawy są lżejsze i bardziej dietetyczne.

Warto zauważyć, że piekarnik parowy nie różni się znacząco od standardowego piekarnika elektrycznego pod względem funkcji pieczenia. Posiada wszystkie standardowe programy pieczenia, które znajdziemy w tradycyjnym sprzęcie, ale dodatkowo oferuje możliwość wykorzystania funkcji parowej.

Korzyści płynące z posiadania piekarnika parowego są więc liczne. Dzięki niemu możemy cieszyć się smacznymi, zdrowymi i odżywczymi potrawami, które zachowują swój naturalny smak i wartości odżywcze. Dodatkowo, pieczenie i gotowanie na parze jest również szybkie i skuteczne, co sprawia, że przygotowywanie posiłków staje się łatwiejsze i przyjemniejsze.

Jak działa piekarnik parowy?

Piekarniki parowe wykorzystują parę wodną do gotowania potraw zamiast suchej konwekcji, która występuje w tradycyjnych piekarnikach. Woda w specjalnym zbiorniku jest podgrzewana do punktu wrzenia, a para przenika do wnętrza piekarnika, otaczając potrawy i delikatnie gotując je.

Czy warto kupić piekarnik z funkcją pary?

Oczywiście, warto zastanowić się nad zakupem piekarnika z funkcją pary, biorąc pod uwagę szereg korzyści, jakie oferuje ten rodzaj sprzętu AGD.

Zalety piekarników parowych

1.    Zachowanie składników odżywczych: Piekarniki parowe gotują potrawy w niskich temperaturach, co pozwala zachować większość witamin, minerałów i naturalny smak składników.
2.    Zdrowsze gotowanie: Dzięki parze potrawy są przygotowywane bez użycia dodatkowego tłuszczu, co sprawia, że są lżejsze i bardziej dietetyczne.
3.    Idealne dla alergików: Gotowanie w piekarniku parowym eliminuje ryzyko krzyżowego zanieczyszczenia, co jest korzystne dla osób z alergiami pokarmowymi.
4.    Szybkość gotowania: Parowe piekarniki potrafią szybko osiągać wysoką temperaturę, skracając czas przygotowywania potraw.
5.    Możliwość jednoczesnego gotowania na wielu poziomach: Piekarniki parowe pozwalają gotować na kilku poziomach jednocześnie bez ryzyka przenoszenia aromatów między potrawami.

Wady piekarników parowych

1.    Wyższa cena: Piekarniki parowe są z reguły droższe niż tradycyjne piekarniki konwekcyjne.
2.    Wymaga specjalistycznej wiedzy: Gotowanie w piekarniku parowym wymaga pewnej nauki i dostosowania przepisów do nowego sposobu przygotowywania potraw.
3.    Większe zapotrzebowanie na wodę: Konieczność regularnego uzupełniania zbiornika na wodę może być uciążliwa dla niektórych użytkowników.
4.    Ograniczona dostępność przepisów: Pomimo zyskującej popularności, piekarniki parowe nie są jeszcze tak powszechne jak tradycyjne piekarniki, co może utrudniać znalezienie odpowiednich przepisów.

Piekarnik z funkcją pary – na co zwrócić uwagę?

Oczywiście, funkcja pary w piekarniku to bardzo przydatne rozwiązanie, jednak przy wyborze urządzenia powinniśmy zwrócić uwagę także na inne parametry. Najważniejszym z nich jest klasa energetyczna urządzenia. Im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędne jest urządzenie. Istotne jest także jego moc. Choć większość przepisów wykorzystuje temperaturę 180-200 stopni Celsjusza, do niektórych potraw potrzebna jest wyższa temperatura. Jeśli lubisz piec domową pizzę, warto wybrać sprzęt, który umożliwia osiągnięcie temperatury nie tylko do 220 stopni Celsjusza, ale również wyższej, aby wypiec placek niczym z pizzerii. Osoby posiadające dużą rodzinę i entuzjaści pieczenia powinni zwrócić uwagę na pojemność urządzenia oraz liczbę półek. Istotne jest także sposób wysuwania blach – obecnie najbardziej polecane są prowadnice teleskopowe, które umożliwiają wysunięcie blachy do końca, co zapewnia bezpieczne korzystanie z piekarnika.

Podsumowanie

Piekarniki parowe to zaawansowane urządzenia kuchenne, które oferują wiele korzyści w kuchni, w tym zdrowsze gotowanie, zachowanie wartości odżywczych oraz szybkość przygotowywania potraw. Jednak ich wyższa cena i wymaganie specjalistycznej wiedzy mogą stanowić pewne wyzwanie dla użytkowników. Przed podjęciem decyzji o zakupie piekarnika parowego warto dokładnie rozważyć jego zalety i wady oraz zastanowić się, czy spełni on nasze oczekiwania kulinarne.

 Źródło: weranda.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo