Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Olej rycynowy – poznaj jego właściwości i zastosowanie

Olej rycynowy może być skutecznym środkiem łagodzącym podrażnienia skóry, przyspieszającym gojenie się ran oraz wspomagającym regenerację skóry po oparzeniach i owrzodzeniach.

Oleje dla zdrowia
Pixabay - pexels.com

Czym jest olej rycynowy?

Olej rycynowy to olej pochodzący z nasion rącznika pospolitego, rośliny z rodziny wilczomleczowatych. Jest to substancja o wielu zastosowaniach, zarówno w medycynie, kosmetologii, jak i przemyśle. Dzięki swoim właściwościom olej rycynowy znalazł szerokie zastosowanie na całym świecie.

Jednym z najbardziej znanych zastosowań oleju rycynowego jest jego działanie przeczyszczające. Składniki zawarte w oleju rycynowym mogą stymulować perystaltykę jelit, co prowadzi do zwiększenia wydalania kału. Jest to często stosowany środek w leczeniu zaparć, choć należy używać go ostrożnie i zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ nadmierne stosowanie może prowadzić do skutków ubocznych.

Olej rycynowy znalazł również zastosowanie w kosmetyce. Dzięki swoim właściwościom nawilżającym i łagodzącym, jest często dodawany do kremów, balsamów do ciała i szamponów. Może również pomagać w zwalczaniu problemów skórnych, takich jak trądzik czy łuszczyca.

Ponadto, olej rycynowy jest wykorzystywany w przemyśle, głównie jako składnik do produkcji m.in. mydeł, detergentów czy smarów. Jest to substancja o wysokiej lepkości, co czyni go idealnym składnikiem do wielu produktów przemysłowych.

Należy jednak pamiętać, że olej rycynowy może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób, dlatego zawsze warto przeprowadzić test skórny przed jego stosowaniem. Ponadto, zaleca się stosowanie oleju rycynowego z umiarem, ponieważ nadmierne dawki mogą prowadzić do działań niepożądanych.

Podsumowując, olej rycynowy jest substancją o szerokim zastosowaniu zarówno w medycynie, kosmetyce, jak i przemyśle. Jednak jego stosowanie wymaga ostrożności i zawsze należy konsultować się z lekarzem lub specjalistą przed jego używaniem, szczególnie jeśli chodzi o zastosowania medyczne.

Właściwości lecznicze oleju rycynowego?

Olej rycynowy jest znany ze swoich licznych właściwości leczniczych, które czynią go popularnym środkiem zarówno w medycynie naturalnej, jak i konwencjonalnej. 

Wybrane właściwości leczniczych oleju:

 • Przeczyszczające
 • Przeciwbakteryjne
 • Przeciwzapalne
 • Nawilżające
 • Stymulacja wzrostu włosów
 • Leczenie infekcji grzybiczych

Pomimo tych korzystnych właściwości, należy pamiętać, że olej rycynowy może wywoływać reakcje alergiczne u niektórych osób, dlatego zawsze warto przeprowadzić test skórny przed jego stosowaniem. Ponadto, zaleca się stosowanie oleju rycynowego z umiarem, aby uniknąć działań niepożądanych. 

Przeciwwskazania przy stosowaniu olejku rycynowego

Podczas stosowania oleju rycynowego należy zachować ostrożność, ponieważ może on wywoływać skutki uboczne u niektórych osób oraz może być niewskazany w pewnych sytuacjach. 

Przeciwwskazań stosowania oleju rycynowego:

 • Ciąża
 • Karmienie piersią
 • Choroby jelit
 • Nadwrażliwość lub alergie
 • Dzieci
 • Przedawkowanie

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub obaw dotyczących stosowania oleju rycynowego, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Pamiętaj również, że stosowanie oleju rycynowego w celach leczniczych powinno być zawsze poprzedzone odpowiednią diagnozą lekarską i zaleceniem specjalisty.

Olej rycynowy na włosy

Olej rycynowy jest często stosowany do pielęgnacji włosów ze względu na swoje liczne korzyści dla zdrowia skóry głowy i kondycji włosów. 

Olej rycynowy na włosów

 • Stymulacja wzrostu włosów - poprawa krążenia krwi w skórze głowy i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych do cebulek włosów. Regularne masowanie oleju rycynowego w skórę głowy może pomóc w wzmacnianiu włosów i redukcji wypadania.
 • Nawilżanie i odżywianie – olej jest bogaty w kwasy tłuszczowe oraz witaminy, które mogą nawilżać i odżywiać włosy, sprawiając, że stają się bardziej miękkie, gładkie i zdrowsze. Może to być szczególnie korzystne dla osób z suchymi i zniszczonymi włosami.
 • Zwalczanie łupieżu - właściwości przeciwgrzybicze, pomóc w zwalczaniu łupieżu i stanów zapalnych skóry głowy. Regularne stosowanie może łagodzić świąd i łuszczenie się skóry, co przyczynia się do zdrowszej skóry głowy i włosów.
 • Regeneracja włosów - olej rycynowy może również pomóc w regeneracji uszkodzonych włosów poprzez wzmacnianie struktury włosa i zapobieganie łamliwości. Stosowanie oleju rycynowego na końcówki włosów może pomóc w zapobieganiu rozdwajaniu się końcówek i poprawie ogólnej kondycji włosów.
 • Maski do włosów - olej rycynowy można wykorzystać jako składnik w domowych maseczkach do włosów.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#olej rycynowy #zastosowanie oleju rycynowego

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo