Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

O co chodzi z tym kwasem hialuronowym?

Główną funkcją kwasu hialuronowego jest zatrzymywanie wody. Działa on jak naturalny nawilżacz, zdolny związywać duże ilości wody, co przyczynia się do utrzymania nawilżenia skóry, poprawy elastyczności i sprężystości tkanki skórnej. Dzięki temu kwasowi skóra staje się bardziej jędrna, a drobne zmarszczki mogą być mniej widoczne.

Medycyna estetyczna
ANVA Marketing - pexels.com

Czy kwas hialuronowy jest bezpieczny?

Kwas hialuronowy jest uważany za stosunkowo bezpieczny w kontekście medycyny estetycznej i dermatologii, jednak jak każdy zabieg czy substancja, może być związany z pewnym ryzykiem. Ważne jest przestrzeganie zaleceń specjalisty oraz przeprowadzenie procedur przez wykwalifikowanego i doświadczonego pracownika medycznego. 

Chociaż kwas hialuronowy jest substancją, którą organizm ludzki naturalnie produkuje, istnieje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej. Jednak te przypadki są rzadkie, zwłaszcza gdy używany jest syntetyczny kwas hialuronowy o wysokiej jakości.

Nieprawidłowe wstrzykiwanie kwasu hialuronowego może prowadzić do nierównomiernych rezultatów, grudek, siniaków czy nawet poważniejszych powikłań, takich jak zatkanie naczyń krwionośnych. Dlatego ważne jest, aby zabiegi przeprowadzał wyszkolony specjalista.

Efekty wypełniania kwasem hialuronowym są zazwyczaj tymczasowe, a ich trwałość zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj preparatu, obszar poddany zabiegowi czy indywidualne cechy pacjenta. W związku z tym, konieczne są regularne powtórzenia zabiegów, co może wiązać się z dodatkowym ryzykiem.

Nadmierne użycie kwasu hialuronowego lub zastosowanie go w nadmiarze może prowadzić do nieestetycznych wyników i utraty naturalnego wyglądu. 

W przypadku ciąży i karmienia piersią zawsze warto skonsultować się z lekarzem przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi z użyciem kwasu hialuronowego. 

Podsumowując, kwas hialuronowy jest uważany za stosunkowo bezpieczny, o ile zabiegi są przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów w odpowiednich warunkach. Pacjenci powinni również aktywnie współpracować z lekarzem, zgłaszając wszelkie obawy czy reakcje po zabiegu.

Jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim ciele, szczególnie w skórze, tkance łącznej i płynie stawowym. Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody oraz utrzymywanie nawilżenia, co przyczynia się do jędrności i elastyczności skóry. W medycynie estetycznej i dermatologii kwas hialuronowy jest szeroko stosowany ze względu na swoje właściwości nawilżające i wypełniające.

Działanie kwasu hialuronowego:

 • Nawilżenie skóry 
 • Wypełnianie zmarszczek
 • Poprawa objętości skóry
 • Leczenie blizn i ubytków skórnych
 • Stymulacja produkcji kolagenu
 • Bezpieczeństwo i czas trwania efektów

Warto jednak pamiętać, że każdy zabieg estetyczny powinien być przeprowadzany przez doświadczonego specjalistę, aby uniknąć ewentualnych komplikacji. Ostateczna decyzja dotycząca zastosowania kwasu hialuronowego powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem dermatologiem bądź specjalistą od medycyny estetycznej.

Różne rodzaje kwasu hialuronowego

Istnieje kilka różnych rodzajów kwasu hialuronowego, zazwyczaj różniących się strukturą cząsteczkową, stężeniem i przeznaczeniem. 

Kilka popularnych rodzajów kwasu hialuronowego

 • Kwas hialuronowy o niskiej masie cząsteczkowej (LMWHA) - posiada mniejsze cząsteczki, co umożliwia mu głębsze wnikanie w skórę. Jest stosowany do nawilżania i poprawy struktury skóry, a także może być używany w celu redukcji drobnych zmarszczek.
 • Kwas hialuronowy o wysokiej masie cząsteczkowej (HMWHA) - charakteryzuje się większymi cząstkami, co sprawia, że jest bardziej skoncentrowany na powierzchownych warstwach skóry. 
 • Kwas hialuronowy krzyżowany (cross-linked) - ten rodzaj kwasu hialuronowego został zmodyfikowany chemicznie, aby utrzymać dłuższe działanie. Jest powszechnie używany do wypełniania zmarszczek i przywracania utraconej objętości skórze. 
 • Kwas hialuronowy do różnych obszarów - istnieją produkty zoptymalizowane do obszarów takich jak czoło, okolice oczu, policzki czy wargi.
 • Kwas hialuronowy z dodatkami - w niektórych preparatach kwas hialuronowy może być połączony z innymi składnikami, takimi jak witaminy, peptydy czy antyoksydanty. 
 • Kwas hialuronowy do różnych głębokości - w zależności od celu zabiegu, preparaty kwasu hialuronowego mogą być dostępne w różnych formułach, aby zapewnić optymalne efekty w określonej głębokości skóry.
 • Kwas hialuronowy do iniekcji i preparaty do stosowania domowego - niektóre produkty z kwasem hialuronowym są dostępne do stosowania w domu w postaci kremów czy serum. 

Przed zastosowaniem kwasu hialuronowego zawsze warto skonsultować się z doświadczonym specjalistą, który oceni indywidualne potrzeby skóry i zaleci odpowiedni rodzaj produktu oraz dawkowanie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#kwas hialuronowy #medycyna estetyczna #zabiegi na twarz

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo