Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nużeniec – co to jest, jak można się zarazić i jak wygląda leczenie?

Czy wiesz, że Twoja skóra może być domem dla mikroskopijnych pasożytów, które na co dzień są niewidoczne gołym okiem? Nużeniec, zwany również Demodexem, to mały roztocz, który zasiedla mieszki włosowe i gruczoły łojowe, a jego obecność może prowadzić do różnych problemów skórnych i ocznych. Jak można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia i jak skutecznie go leczyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania i pomożemy Ci zrozumieć, jak walczyć z tym niewidzialnym przeciwnikiem.

Choroby oczy i skóry
Shiny Diamond - pexels.com

Co to jest nużeniec?

Nużeniec, znany również jako Demodex, to mikroskopijny roztocz, który zamieszkuje mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe skóry ssaków, w tym ludzi. Wyróżnia się dwa gatunki nużeńca atakujące człowieka: Demodex folliculorum i Demodex brevis. Pierwszy z nich osiedla się głównie w mieszkach włosowych, szczególnie na twarzy, drugi natomiast preferuje gruczoły łojowe, zwłaszcza w okolicach rzęs i brwi.

Jak można się zarazić?

Zakażenie nużeńcem, znane również jako demodekoza, jest stosunkowo powszechne i może dotyczyć każdego, choć nie zawsze prowadzi do widocznych objawów.

Istnieje kilka dróg, którymi można się zarazić:

 • Bezpośredni kontakt skóra do skóry
 • Kontakt pośredni
 • Zwierzęta domowe

Objawy demodekozy

Nie u każdej osoby zakażenie nużeńcem prowadzi do objawów klinicznych. W przypadku osób, u których występują objawy, najczęściej spotykane są:

 • Swędzenie i pieczenie skóry
 • Zaczerwienienie i podrażnienie skóry
 • Zmiany skórne
 • Problemy z oczami

Jak wygląda leczenie?

Leczenie nużeńca, czyli demodekozy, może być wymagające i długotrwałe, ale przy odpowiednich środkach i konsekwencji jest możliwe do osiągnięcia. 

Kroki, które należy podjąć w walce z tym mikroskopijnym pasożytem:

Higiena osobista

Regularna i dokładna higiena jest kluczowa w leczeniu nużeńca. Należy myć twarz i ciało specjalnymi preparatami przeciwroztoczowymi, które zawierają składniki takie jak olejek z drzewa herbacianego. Unikanie dzielenia się ręcznikami, pościelą i kosmetykami z innymi osobami jest również ważne, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się roztoczy.

Leki miejscowe

Leki miejscowe są często stosowane w leczeniu demodekozy. Do najczęściej używanych należą

 • Metronidazol: Kremy i żele zawierające metronidazol są skuteczne w redukcji populacji nużeńców.
 • Permetryna: Maść lub krem z permetryną to silny środek przeciwpasożytniczy, który pomaga zwalczać nużeńce.
 • Iwermektyna: Kremy zawierające iwermektynę również skutecznie eliminują nużeńce ze skóry.

Leki doustne

W cięższych przypadkach, gdy leczenie miejscowe nie przynosi oczekiwanych rezultatów, lekarz może przepisać doustne leki przeciwpasożytnicze, takie jak:

 • Metronidazol: Stosowany doustnie może pomóc w zwalczaniu nużeńców w głębszych warstwach skóry.
 • Iwermektyna: Doustna iwermektyna jest skuteczna w leczeniu cięższych przypadków demodekozy.

Czego nie lubi nużeniec?

Nużeniec jest pasożytem, który ma swoje słabe punkty i warunki, w których nie jest w stanie przetrwać lub rozwijać się tak dobrze. 

Oto kilka rzeczy, których nużeniec nie lubi:

Higiena i czystość

Regularne mycie twarzy i ciała, zwłaszcza przy użyciu specjalnych preparatów przeciwroztoczowych, skutecznie ogranicza populację nużeńców. Nużeniec nie lubi czystego środowiska, ponieważ trudniej mu się rozmnażać i przetrwać na dobrze oczyszczonej skórze.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma silne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwpasożytnicze, co czyni go skutecznym środkiem w walce z nużeńcem. Nużeniec nie lubi kontaktu z olejkiem z drzewa herbacianego, który może prowadzić do jego eliminacji.

Niskie temperatury

Nużeniec nie jest w stanie przetrwać w niskich temperaturach. Pranie pościeli, ręczników i ubrań w wysokiej temperaturze (minimum 60°C) oraz zamrażanie niektórych przedmiotów może pomóc w jego zwalczaniu.

Suche środowisko

Nużeniec preferuje wilgotne środowisko, dlatego suche powietrze może ograniczać jego rozwój. Regularne wietrzenie pomieszczeń i unikanie nadmiernej wilgoci mogą tworzyć niekorzystne warunki dla tego pasożyta.

Promieniowanie UV

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest szkodliwe dla nużeńca. Narażenie na światło słoneczne lub stosowanie lamp UV może pomóc w redukcji populacji tych roztoczy na skórze.

Preparaty przeciwpasożytnicze

Nużeniec nie toleruje kontaktu z preparatami przeciwpasożytniczymi, takimi jak permetryna czy iwermektyna, które są stosowane w leczeniu demodekozy. Te substancje skutecznie eliminują roztocza, uniemożliwiając im przetrwanie i rozmnażanie.

Leczenie wspomagające

W przypadkach, gdy nużeniec powoduje powikłania oczne, takie jak zapalenie powiek, mogą być konieczne dodatkowe środki:

 • Krople do oczu
 • Maści do oczu

Styl życia i dieta

Zmiany w stylu życia i diecie mogą wspomagać leczenie demodekozy:

 • Unikanie stresu
 • Zdrowa dieta
 • Unikanie nadmiernego nasłonecznienia

Regularne kontrole u lekarza

Leczenie demodekozy powinno odbywać się pod nadzorem lekarza dermatologa lub okulisty. Regularne wizyty kontrolne pozwalają na monitorowanie postępów leczenia i wprowadzanie ewentualnych korekt w terapii.

Nużeniec jest powszechnym pasożytem, który może prowadzić do licznych problemów skórnych i oczu. Zakażenie nim może nastąpić zarówno poprzez bezpośredni kontakt z inną osobą, jak i przez kontakt z zanieczyszczonymi przedmiotami. Leczenie demodekozy wymaga konsekwencji i może obejmować zarówno leki miejscowe, jak i doustne, a także zmiany w codziennej higienie. Ważne jest, aby w przypadku wystąpienia objawów skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#nużeniec #jak leczyć nużeńca #drzewko hebaciane na nużeńca #Leczenie nużeńca #

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wideo