Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Naturalne olejki do aromaterapii - jakie wybrać i na co działają?

Aromaterapia to nic innego niż metoda terapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm. Zapachy zdecydowanie wpływają na nasze samopoczucie. Możemy je odbierać jako pozytywne lub negatywnie. Niezależnie od tego czy aromatoterapia jest pomocną metodą na różne schorzenia czy nie, to jednak jest to doskonały sposób na zrelaksowanie się, odprężenie i stworzenie atmosfery. Jak działają poszczególne olejki? Kto powinien ich unikać?

Olejek do aromaterapii
Mareefe - pexels.com

Na czym polega aromaterapia?

Słowo aromaterapia oznacza dosłownie leczenie zapachem. To jedna z metod medycyny naturalnej. Ma duży wpływ na nasze samopoczucie i korzystnie wpływa na naszą psychikę. Ludzki umysł dzieli zapachy na te pozytywne i negatywne. Przebywanie wśród przyjemnych zapachów podnosi poziom zadowolenia i poprawia samopoczucie. Pozytywne emocje związane z przyjemnymi zapachami możemy odnaleźć w aromaterapii. Węch i doznania z nim związane działają wielopoziomowo na nasz organizm. Dodatkowo różne zapachy wpływają na nas w różny sposób. Badania jednoznacznie pokazują, że aromaterapia może mieć silne właściwości terapeutyczne

Stosując tę naturalną metodę, można zauważalnie poprawić komfort życia i równowagę wewnętrzną organizmu. Aromaterapia stosowana w odpowiedni sposób może przynieść wiele korzyści. Najprościej mówiąc, jest to metoda terapeutyczna, w której działa się za pośrednictwem zmysłu węchu na cały organizm. 

Aromaterapia – jak działa?

Aromaterapia opiera się na wykorzystaniu olejków eterycznych. Naturalne olejki do aromaterapii muszą być jednak produktem wysokiej jakości, produkowane w naturalny sposób z surowców pochodzenia roślinnego. Do ich produkcji powinno się zatem wykorzystywać drewno, kwiaty, korzenie, ziela, owoce, korę, czy nasiona. Uzyskane z nich ekstrakty powinny mieć formę płynną i bardzo intensywny zapach. Co ważne są to różnorodne mieszaniny związków i substancji o wysokiej aktywności biologicznej.

Aromaterapia - olejki eteryczne 

Olejki eteryczne to wysoko skoncentrowane wyciągi roślinne, określana równie często mieszaniną olejków lotnych. W zależności od związków lotnych zawartych w olejku może wykazywać on inne właściwości, bo każdy olejek eteryczny posiada całą gamę właściwości. Olejki możemy wykorzystywać samodzielnie, jak również w mieszankach. 

Olejki do aromaterapii zaliczane do grupy poprawiających nastrój to między innymi: olejek z bergamotki, paczuli, wanilii, geranium, lawendy, rumianku, jaśminu, grejpfruta, kadzidłowca, ylang-ylang i neroli.

Wykorzystując aromaterapię na stres stosuje się olejki: lawendowy, rumiankowy, z melisy, jaśminowy, z płatków róży, bergamotki, ylang-ylang, z szałwii, neroli oraz bazylii.

Aromaterapia sprawdza się również wspomagająco podczas przeziębień. Do grupy tych olejków należą: olejek sosnowy, eukaliptusowy, tymiankowy, z mięty pieprzowej oraz z drzewa herbacianego.

Najpopularniejsze olejki eteryczne

  • olejek anyżowy – działa przeciwbakteryjnie oraz przeciwwirusowo. Stosuje się go w leczeniu przeziębienia i kaszlu; 
  • olejek miętowy – zawiera mentol działający przeciwbólowo i znieczulająco. Zwiększa wydzielanie soków trawiennych; 
  • olejek cytrynowy – działa bakteriobójczo oraz tonizująco. Skuteczny w leczeniu trądziku; 
  • olejek eukaliptusowy – działa antyseptycznie, wykrztuśnie, a także wspiera układ immunologiczny człowieka. Stosujemy go w leczeniu przeziębienia i grypy oraz wspomagająco w chorobach skóry.
  • olejek lawendowy – działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i odkażająco. Idealnie nadaje się jako terapia wspomagająca w leczeniu przeziębienia, dolegliwości reumatycznych i chorób skóry.

Jak praktykować aromaterapię?

Aromaterapia na ból głowy, sen czy relaks może być stosowana na wiele różnych sposobów, które warto dobierać w zależności od swoich preferencji. Wśród metod aromaterapii wyróżniamy:

•    dyfuzory do olejków eterycznych, mogące dystrybuować olejki zarówno z wykorzystaniem wody, jak i bez niej. 
•    kominki do aromaterapii, będące niemalże najpopularniejszą metodą na stosowanie olejków. Są zbudowane z ceramicznej miseczki, umieszczonej na ściankach z pustą przestrzenią w środku. Olejek wlewa się do miseczki, a poniżej ustawia się małą, zapaloną świeczkę. W wyniku delikatnego podgrzania, olejek zaczyna wydzielać intensywny zapach.
•    inhalacje z olejków eterycznych, stosowane przy katarze lub kaszlu za pomocą specjalnych urządzeń do inhalacji lub miski z gorącą wodą i ręcznika nałożonego na głowę. 
•    patyczki zapachowe nasączone naturalnymi olejkami eterycznymi. Taki zestaw składa się z drewnianych patyczków oraz z naczynia z wąską szyjką. Zapach dystrybuowany jest w wyniku nasiąknięcia drewna olejkiem i jego odparowywania.
•    masaże i kąpiele z olejkami eterycznymi
•    skrapianie pościeli, piżam i poduszek olejkami eterycznymi - najczęściej wykorzystuje się do tego celu olejek lawendowy, który ma ułatwiać zasypianie.

Przeciwwskazania do aromaterapii

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek olejku eterycznego warto skonsultować się z lekarzem, ponieważ mimo wielu badań przeprowadzonych nad skutecznością i bezpieczeństwem tych substancji miewają one, jak wszystkie farmaceutyki, przeciwskazania i działania niepożądane. Szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży i karmiące piersią (olejki eteryczne mogą przenikać do mleka), epileptycy oraz osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe. Przy rozsądnym i dokładnym dawkowaniu według wskazań nie ma się jednak czego obawiać. Najczęściej występujące działania niepożądane to reakcje skórne (podrażnienie, alergia, indukcja okresowej nadwrażliwości na promienie UV), a zwykle odpowiedzialne są za nie takie olejki jak cynamonowy, goździkowy, cytrusowy i z trawy cytrynowej. 
 

 Źródło: apteka-melissa.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo