Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Mokry kaszel u dziecka - wszystko co musisz wiedzieć

Mokry kaszel u dziecka to powszechny problem, z którym wielu rodziców się spotyka.  Zazwyczaj jest to oznaka obecności infekcji wirusowej lub bakteryjnej w organizmie dziecka. Często towarzyszą mu także inne dolegliwości, takie jak ból gardła, gorączka i katar. Należy pamiętać, że odruch kaszlowy jest mechanizmem obronnym organizmu, ułatwiającym usunięcie wydzieliny i zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Niemniej jednak, czasami mokry kaszel u dziecka może występować samodzielnie, bez innych objawów. Warto wiedzieć, jak skutecznie pomóc maluchowi w zwalczaniu tego uciążliwego objawu.

Kaszel u dziecka
zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Gustavo Fring

Mokry kaszel u dziecka 

Mokry kaszel u dziecka jest często wynikiem infekcji dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku zapalenia płuc, oskrzeli, lub innych infekcji wirusowych i bakteryjnych. Ten rodzaj kaszlu ma na celu usuwanie zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych, co pomaga w eliminacji potencjalnie szkodliwych wirusów i bakterii.

Mokry kaszel u dziecka może przybierać dwie postacie: ostrej i przewlekłej. Ostre przypadki zazwyczaj trwają krótko, podczas gdy kaszel przewlekły utrzymuje się przez ponad 8 tygodni.

Kolor wydzieliny wykrztuszanej przez dziecko może również dawać wskazówki dotyczące przyczyny. Wydzielina zielona i ropna może wskazywać na infekcje takie jak zapalenie płuc lub oskrzeli. W przypadku astmy, wydzielina jest zazwyczaj bezbarwna i lepka.

Przyczyny mokrego kaszlu u dzieci

Kaszel to najczęściej objaw infekcji dolnych lub górnych dróg oddechowych. Zazwyczaj mowa o klasycznym przeziębieniu, które łatwo roznosi się pomiędzy członkami rodziny drogą kropelkową. Szczególnie silny i mokry kaszel u dziecka może być oznaką:

•    Zapalenia zatok,
•    Zapalenia płuc,
•    Zapalenia oskrzeli,
•    Mukowiscydozy,
•    Alergii lub astmy,
•    Krztuśca.

Mokry kaszel u dziecka – ile trwa?

To, ile utrzymuje się mokry kaszel, zależy od jego przyczyny. Jeśli jest spowodowany infekcją, może potrwać nawet do 3 tygodni. W zależności od długości trwania, kaszel u dziecka możemy sklasyfikować jako ostry, podostry lub przewlekły. 

•    Kaszlem ostrym określamy objawy, które trwają od 3 tygodni. W początkowej fazie może być bardzo silny i występować z dużą częstotliwością. 
•    Czas trwania kaszlu podostrego oscyluje w granicach 3-8 tygodni, a przewlekłego powyżej 8 tygodni. 
•    Mokry kaszel przewlekły może świadczyć o poważnej infekcji wirusowej lub bakteryjnej.

Jak łagodzić mokry kaszel u dziecka - domowe sposoby

Mokry kaszel u dziecka to częsty problem, ale istnieją skuteczne domowe sposoby, które mogą pomóc złagodzić objawy tego uciążliwego schorzenia. Oprócz leczenia farmakologicznego, warto zastosować następujące metody:

1. Odpowiednie nawodnienie organizmu
Podstawą łagodzenia mokrego kaszlu u dzieci jest odpowiednie nawadnianie. Jeśli dziecko jest karmione piersią, warto częściej je przystawiać, ponieważ mleko ma działanie łagodzące na podrażnioną śluzówkę gardła. Dobre nawodnienie organizmu zwiększa skuteczność syropów na kaszel, co jest istotne zarówno przy mokrym, jak i suchym kaszlu u dziecka.

2. Regularne nawilżanie powietrza
Mokry kaszel, zwłaszcza w nocy, może być szczególnie uciążliwy. Aby zapewnić dziecku spokojny sen, warto używać oczyszczacza i nawilżacza powietrza w jego pokoju. Jest to istotne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy ogrzewanie powietrza w mieszkanie sprawia, że staje się ono suche i drażni drogi oddechowe dziecka. Nawilżanie powietrza pomaga uniknąć podrażnień błon śluzowych.

3. Inhalacje
Dla najmłodszych dzieci najlepszym rozwiązaniem może być użycie specjalnego inhalatora. Urządzenie zamienia substancję leczniczą w delikatną mgiełkę, którą dziecko wdycha przez maseczkę. Dziecko powinno być w pozycji półsiedzącej i inhalować przez maksymalnie 10 minut, trzy razy dziennie. Dodatkowo, można przygotować napar ziołowy. 

4. Oklepywanie
Po inhalacji skuteczną praktyką jest oklepywanie, które pomaga odrywać zalegającą wydzielinę i poprawia ukrwienie w płucach. To bezpieczna metoda nawet dla noworodków, pod warunkiem, że jest wykonywana poprawnie.

Dzięki tym domowym sposobom można złagodzić uciążliwe objawy mokrego kaszlu u dziecka. Ważne jest jednak, aby zachować ostrożność i, w razie wątpliwości, skonsultować się z lekarzem.

Mokry kaszel u dziecka może być uciążliwym problemem, ale z odpowiednią opieką i leczeniem można mu skutecznie przeciwdziałać. Zrozumienie przyczyn, objawów i skutecznych metod leczenia to klucz do zapewnienia zdrowia i komfortu Twojemu maluchowi. Zawsze pamiętaj, że w razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże dobrać najlepsze rozwiązanie dla Twojego dziecka.
 

 Źródło: drmax.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo