Jakie są rodzaje lamp ogrodowych?
Dostępne na rynku lampy ogrodowe mają różne konstrukcje oraz sposoby instalacji. Przed zakupem należy zastanowić się jaki efekt chcemy uzyskać i gdzie mają być zamontowane.
Zewnętrzne kinkiety i lampy ścienne – łatwe w montażu. Mocowane są na stałe do ściany domu, altanki lub przy furtce, bramie. Oczywiście warto jest pomyśleć o przyłączach do nich jeszcze na etapie budowy, by później nie robić sobie kłopotu z dodatkowym kuciem ścian.
Reflektory kierunkowe i z fotokomórką - można montować je zarówno na gruncie, jak i na elewacjach zabudowań. Zamontowany reflektor w konkretnym miejscu, może być kierowany w różne strony. Podczas montażu takiego reflektora najlepiej wybrać optymalne lokalizacje. Snop światła może bowiem zmieniać swoje funkcje. Czasem stanowi barierę ochronną przed napastnikiem, a czasem praktyczne ułatwienie prac przy garażu lub zdobić nasz teren. Reflektor z fotokomórką, działający na ruch, sprawdzi się świetnie w miejscach, które postrzegamy jako niepewne: ciemnych zaułkach, ciągach komunikacyjnych, położonych zaraz obok posesji oraz przy bramach lub furtach.
Lampy dogruntowe - płaskie lampy, montowane bezpośrednio w gruncie. Ich budowa sprawia, że idealnie wtapiają się w ziemię, co sprawia, że nie stanowią żadnego zagrożenia komunikacyjnego w dzień, gdy ciężej je dostrzec. Są bardzo wytrzymałe i wodoodporne. Można montować je bezpośrednio na podjazdach i mieć pewność, że nacisk koła samochodowego nie będzie w stanie ich zniszczyć. Wodoodporność, z kolei, umożliwia podświetlanie nimi nawet oczek wodnych.
Lampy stojące i słupkowe – bardzo proste w montażu, wystarczy wbić w ziemię. Idealnie sprawdzają się jako punktowe oświetlenie poszczególnych elementów ogrodu oraz doświetlenie ścieżki.
Łańcuchy lampek – są podobne do lampek choinkowych, które mogą funkcjonować w ogrodzie przez cały rok. Lampy muszą być jednak z przeznaczeniem na zewnątrz, czyli dobrze wyizolowane, wodoodporne i uziemione. Należy używać raczej ciepłej i uniwersalnej barwy. Łańcuchy można montować na drzewach, krzewach, elewacjach, huśtawkach i innych stałych elementach ogrodu.
Jakie wybrać żarówki do oświetlenia ogrodowego?
Lampy ogrodowe LED są najbardziej nowoczesnym z dostępnych w sprzedaży rodzajów „żarówek”. Z wyglądu nie przypominają tzw. „żarówki” gdyż ich konstrukcja nie ma nic wspólnego z tradycyjną, próżniową bańką, w której płonie wolframowy włos. LEDy przedewszytkim mają dużą wydajność przy jak najmniejszym poborze energii. Są również odporne na skoki temperatur, wstrząsy, uderzenia, a dodatkowo bardzo żywotne. Z całą pewnością wydają się być w tej chwili najdroższą ze wszystkich opcji, ale na dłuższą metę okazują się najtańszą. Występują w bardzo różnych formach, w tym właśnie pod postacią lamp ogrodowych.
Kolejnym rodzajem oświetlenia są lampy ogrodowe halogenowe. Jest to mocniejsze i efektywniejsze światło niż w przypadku ledów. Pod względem ekonomicznym nieco bardziej energożerne, a jeżeli chodzi o żywotności to nadal dość długodystansowe. Światła halogenowe przegrywają z ledowymi, jeśli chodzi o budowanie atmosfery, ale z pewnością wygrywają, jeśli chodzi o funkcjonalność. Występują zwykle w jednolitej temperaturze barwy choć zdarzają się również ciepłe barwy.
Brak połączeń kablowych to wielki plus dla lamp ogrodowych solarnych. Cała konstrukcja opiera się o energooszczędne ledy połączone z panelem solarnym. W dzień taka lampa jest naświetlana naturalnym światłem słonecznym, a czujnik zmierzchu, wbudowany w nią, aktywuje się po zmroku i lampki świecą. Jest to bardzo praktyczna opcja, jeśli na przykład chcemy szybko zorganizować oświetlenie naszego ogrodu lub też nie chcemy specjalnie ingerować w jego podłoże.
Na co zwrócić uwagę przed zakupem oświetlenia ogrodowego:
- Oprawa świetlna
- Miejsce montażu / przeznaczenie
- Kinkiety zewnętrzne
- Dekoracyjne oświetlenie ścian domów i ogrodów
- Reflektory zewnętrzne
- Oświetlenie bezpieczeństwa
- Oprawa wpuszczana w ziemię
- Oświetlenie tarasu, oświetlenie ścieżek
- Łańcuchy lampek
- Oświetlenie tarasu, oświetlenie balkonu, dekoracja drzew i krzewów
- Oświetlenie roślin
- Oświetlenie rabat
- Lampy stojące
- Oświetlenie tarasu
O czym warto pamiętać
Oświetlanie przed domem lub w ogrodzie powinno być zawsze dobrze przemyślanie i zaplanowane. Nie należy podejmować decyzji pochopnie i pod wpływem impulsu. Nie ma nic gorszego niż rozkopywanie ogródka, bo zamontowana lampa jest umieszczona nie w tym miejscu.
Po pierwsze dostosuj możliwości i potrzeby do wielkości swego ogrodu. Nie należy przesadzać z ilością świateł w stosunku do wielkości, ale i zrobić to oszczędnie, gdyż później wzrosną też rachunki za prąd. Dobrze skomponowane oświetlenie sprawdzi się nam nie tylko w dużym ogrodzie, ale i na tarasie, balkonie czy działce.
Kolejną rzeczą przy aranżacji jest idea kierowania się estetyką i praktycznością. Z łatwością można to połączyć ze sobą.
Ostatni punkt jakim należy się kierować to zaplanowanie miejsc, które mają zostać oświetlone. Co chcemy wyeksponować, w których miejscach jest ciemno i wolimy je oświetlić.