Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Koronawirus wywołał trwałe zmiany w mózgu. Nawet u osób, które nie chorowały

Badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Exeter i King's College London ukazało, że pandemia Covid-19 pozostawiła trwały, negatywny ślad na funkcjonowaniu mózgów osób powyżej 50. roku życia, przyspieszając gwałtownie pogorszenie funkcji poznawczych, niezależnie od tego, czy chorowały na wirusa, czy nie.

Koronawirus wywołał trwałe zmiany w mózgu. Nawet u osób, które nie chorowały
Zdjęcie autorstwa Edward Jenner z Pexels
  • Pandemia COVID-19 spowodowała trwały, negatywny wpływ na funkcjonowanie mózgów osób powyżej 50. roku życia, gwałtownie przyspieszając pogorszenie funkcji poznawczych, niezależnie od tego, czy chorowały, czy też nie.
  • Naukowcy uważają, że przyspieszenie spadku funkcji poznawczych zostało zaostrzone przez szereg czynników, w tym wzrost samotności i depresji, spadek aktywności fizycznej i wyższe spożycie alkoholu, a także skutki samej choroby.
  • Wyniki badania sugerują, że osoby w wieku 50 lat i starsze, które doświadczyły pandemii, mogą być bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych, co może prowadzić do demencji.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie „The Lancet Healthy Longevity” wykazały, że spadek funkcji poznawczych utrzymywał się nie tylko w okresie pierwotnych lockdownów, ale również w drugim roku pandemii, sugerując trwały negatywny wpływ.

COVID-19 spowodował trwałe zmiany w mózgu

Badacze skoncentrowali się na analizie testów funkcji mózgu 3142 osób, które brały udział w badaniu Protect, rozpoczętym w 2014 roku w celu zrozumienia funkcjonowania mózgu osób powyżej 40. roku życia przez 25 lat. Oceniane osoby, w wieku od 50 do 90 lat, były mieszkańcami Wielkiej Brytanii. Testy obejmowały pamięć krótkotrwałą i zdolność do wykonywania złożonych zadań.

Wyniki analizy danych zebranych w ciągu roku przed pandemią i dwóch lat pandemii wykazały przyspieszone pogorszenie funkcji wykonawczych i pamięci u osób 50+. Nawet po złagodzeniu obostrzeń społecznych w drugim roku pandemii, spadek funkcji mózgu utrzymywał się. Warto zauważyć, że wszystkie grupy wiekowe doświadczyły ponad 50-procentowego spadku pamięci roboczej i funkcji wykonawczych.

Ogromny wzrost przypadków demencji

Autorzy badania, pod kierownictwem profesor Anne Corbett, zwrócili uwagę na szereg czynników, które mogły przyczynić się do przyspieszenia spadku funkcji mózgu, takie jak wzrost samotności, depresji, spadek aktywności fizycznej, wyższe spożycie alkoholu i skutki samej choroby. Wskazali również na konieczność uwzględnienia szerszych skutków zdrowotnych obostrzeń, takich jak lockdowny, przy planowaniu przyszłych reakcji na pandemię. 

Należy rozważyć, czy osoby te są bardziej narażone na pogorszenie funkcji poznawczych, co potencjalnie może prowadzić do demencji.

– mówi prof. Corbett.

Podsumowanie:

Pandemia COVID-19 miała znaczący wpływ na zdrowie mózgu osób powyżej 50. roku życia. Należy rozważyć szersze skutki zdrowotne ograniczeń, takich jak lockdowny, podczas planowania przyszłej reakcji na pandemię.

Osoby w wieku 50 lat i starsze, które doświadczyły pandemii, powinny podjąć działania w celu ochrony swojego zdrowia mózgu, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i utrzymywanie więzi społecznych.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, thelancet.com/journals/lanhl

 

#koronawirus #pandemia COVID-19 #problemy z pamięcią #braki pamięci

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo