Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Katar u dziecka - wyzwanie rodziców

Katar u dziecka to dolegliwość, która często występuje, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale może również pojawiać się w innych porach roku. Jest to problem, który dotyka wiele dzieci i może być nie tylko uciążliwy dla malucha, ale także dla całej rodziny. Warto zrozumieć, czym jest katar, jakie są jego przyczyny, objawy oraz jak sobie z nim radzić. W jaki sposób radzić sobie z katarem u dziecka?

Marudne dziecko-chore dziecko
Alexander Dummer - pexels.com

Katar u dziecka – wyzwanie rodziców

Katar, znany także jako nieżyt nosa, to stan zapalny błony śluzowej nosa, który charakteryzuje się obrzękiem, zwiększonym wydzielaniem śluzu oraz częstym uczuciem niedrożności nosa. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń układu oddechowego u dzieci, zwłaszcza w okresie dziecięcych infekcji wirusowych.

Przyczyny kataru

Katar, czyli obecność wydzieliny surowiczej lub śluzowej w przewodach nosowych, jest nazywany także nieżytem nosa lub zapaleniem błony śluzowej nosa. Nieżyt nosa u dzieci objawia się obecnością wydzieliny w nosie lub jej spływaniem po tylnej ścianie gardła, a także uczuciem blokady nosa. Przyczyny kataru u dzieci mogą być różnorodne. Najczęściej jednak wymienia się infekcje wirusowe, takie jak przeziębienie czy grypa, które prowadzą do stanu zapalnego błony śluzowej nosa. Katar u dzieci może być również spowodowany alergiami, na przykład alergicznym nieżytem nosa, który wywołują pyłki roślin, kurz, roztocza czy sierść zwierząt. Inne przyczyny kataru u dzieci to zapalenie zatok, zapalenie gardła, a także reakcje na drażniące substancje chemiczne lub zanieczyszczenia powietrza.

Jest to dolegliwość całoroczna, jednak szczególnie mocno daje się we znaki w okresie jesienno-zimowym, u dzieci zwykły, niepowikłany nieżyt nosa może występować około 6-8 razy do roku. 

Katar alergiczny u dzieci

Katar alergiczny u dzieci to częste zjawisko spowodowane uczuleniem na różne alergeny, głównie roztocza kurzu domowego, pyłki roślin oraz niektóre pokarmy. Może mieć charakter okresowy lub przewlekły. Objawy pojawiają się szybko po kontakcie z alergenem i mogą utrzymywać się przez wiele godzin, objawiając się świądem nosa, kichaniem oraz zapaleniem spojówek. 

Diagnoza opiera się na badaniu historii choroby, ocenie stanu błony śluzowej nosa oraz wynikach testów alergicznych, takich jak testy skórne lub badanie poziomu swoistych IgE, ewentualnie poprzez prowokację donosową.

Co wybrać na katar u dziecka? 

Co kupić w aptece na katar u dziecka? Aktualnie dostępnych jest wiele preparatów, które pomagają w łagodzeniu objawów kataru u dziecka. Poznaj kilka przykładów:

1. Roztwory soli fizjologicznej lub wody morskiej do nosa dla dzieci.
2. Leki przeciwhistaminowe w przypadku alergicznego nieżytu nosa.
3. Preparaty obkurczające błonę śluzową nosa, takie jak ksylometazolina, oksymetazolina, nafazolina, tetryzolina i tymazolina. Ważne jest jednak stosowanie ich przez maksymalnie 5 dni, aby uniknąć przesuszenia błony śluzowej nosa i przewlekłego kataru.
4. Glikokortykosteroidy donosowe, które są zalecane w przypadku alergii oraz ostrzego zapalenia zatok.
5. Leki zawierające pseudoefedrynę, która zmniejsza obrzęk i przekrwienie błony śluzowej nosa poprzez obkurczenie naczyń krwionośnych. Pseudoefedryna pomaga w udrożnieniu nosa i redukcji ilości wydzieliny. Należy jednak pamiętać, że leki z pseudoefedryną są przeznaczone dla dzieci po ukończeniu 12. roku życia, a istnieją przeciwwskazania do ich stosowania, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroby serca, jaskra oraz przerost gruczołu krokowego.

Nebulizacja

Nebulizacje z soli morskiej izotonicznej są skutecznym sposobem na zwalczanie kataru u dzieci. Dzięki nim nawilżamy drogi oddechowe i rozrzedzamy zalegającą wydzielinę, co nie powoduje podrażnienia śluzówki nosa. Warto jednak pamiętać o tym, że niektóre dzieci mogą początkowo niechętnie reagować na nebulizator, dlatego ważne jest, aby stopniowo przyzwyczajać je do tego procesu. 

Nawodnienie dziecka z katarem

Co więcej, należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu dziecka, szczególnie gdy towarzyszy mu infekcja i gorączka. Regularne spożywanie płynów, nawet małymi łykami, pomoże w utrzymaniu właściwego nawilżenia dróg oddechowych i zmniejszeniu gęstości wydzieliny w nosie.

Higiena nosa u dziecka z katarem

Zapewnienie odpowiedniej higieny nosa u dziecka z katarem jest kluczowe dla łagodzenia dolegliwości. Zatkanie nosa może sprawić, że jedzenie i sen stają się utrudnione, dlatego ważne jest utrzymanie przewodów nosowych jak najbardziej udrożnionych. Dzieci starsze mogą regularnie dmuchać nos, aby usunąć zalegającą wydzielinę. W przypadku gęstej wydzieliny, zaleca się stosowanie preparatów, które pomagają jej rozrzedzić. 

Dla młodszych dzieci pomocne mogą być aspiratory do nosa, które pomagają w usuwaniu wydzieliny po jej wcześniejszym rozrzedzeniu. Dodatkowo, warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka, na przykład za pomocą nawilżaczy powietrza, oraz regularne stosowanie maści nawilżających na skórę okolic nosa. Dzięki tym działaniom, można skutecznie poprawić komfort dziecka i ułatwić mu codzienne funkcjonowanie.

 Źródło: doz.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo