Przekaż 1,5% na media Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy! Dowiedz się więcej »

Karmnik dla ptaków - do samodzielnego montażu czy budowany od podstaw? To musisz wiedzieć

Budowa karmnika dla ptaków to wyśmienite zadanie dla całej rodziny. Jeśli coś ma z tego wyjść, warto zastosować się do kilku cennych wskazówek. Podpowiemy, dlaczego tak istotny jest kolor karmnika. Wskażemy też inne preferencje różnych ptaków. Jaki karmnik dla sikorek? Warto budować samemu czy postawić na karmnik do samodzielnego montażu? Zapraszamy do lektury.

Karmnik dla sikorek
Андрей - pexels.com

Karmniki dla ptaków pozwalają ochronić słabsze osobniki, stając się domem na najtrudniejsze, zimowe warunki. Ważne, aby budowa karmnika uniemożliwiała wywiewanie ziaren ze środka. Osłaniała je od wiatru i wody. Karmnik należy umieścić w takim miejscu, do którego nie będą miały dostępu inne zwierzęta – m.in. koty czy psy.

Karmnik dla ptaków. Drewniany czy z innego materiału?

Do budowy karmnika warto użyć drewna świerkowego, sosnowego lub dębowego. Nie warto budować karmnika ze sklejek, płyt wiórowych czy podobnych materiałów. Posiadają szkodliwe dla ptaków środki toksyczne. Ponadto woda i wiatr szybko rozprawiłyby się z takimi budulcami.

Pamiętaj: jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć się budowy od podstaw, postaw na karmnik do samodzielnego montażu. Znajdziesz je w szeregu sklepów ogrodniczych, marketach czy w popularnych serwisach sprzedażowych w internecie.

Jaki kolor karmnika? Nie kieruj się wyłącznie estetyką!

Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych wizyt ptaków w naszych domostwach. Nic dziwnego. Szukają schronienia, wody i jedzenia. Aby tak było, karmnik powinien mieć odpowiedni kolor. Odpowiednie barwy domku pomagają ptakom wtopić się w otoczenie i stanowią ochronę przed drapieżnikami. Naturalnie więc warto postawić na odcienie szarości, matowe zielenie, beże i brązy. Należy wystrzegać się kolorów metalicznych i fluorescencyjnych. Ponadto, różne ptaki preferują różne kolory. Przyjmuje się, że:

  • szczygły wybierają zieleń, 
  • szpaki przyciąga błękit, 
  • rudziki wolą czerń, 
  • wilgi i zięby lecą do pomarańczowego, 
  • karmnik dla sikorek może być srebrny bądź zielony.

Warto wiedzieć: ptaki to istoty tetrachromatyczne, a więc posiadające ponadprzeciętną czułość na kolor. Widzą też w promieniach UV. Warto sięgać po neutralne barwy ziemi dobre dla wszystkich, przełamując je akcentami np. pomarańczowymi.

Karmnik dla wiewiórek? Ciekawostka na koniec

Wiewiórka ruda może się stać nie lada atrakcją, jeśli zawita w Twoim ogrodzie. Jej obserwacja przynosi ogromną frajdę, zarówno dzieciom jak i tym starszym. Zwabić ją do siebie możemy, stawiając karmnik dla wiewiórek. W naturze wiewiórki zamieszkują dziuple, same budują kuliste gniazda z gałązek, trawy i mchu w rozwidleniu gałęzi lub zajmują stare ptasie gniazda i dobudowują dach. Warto więc, aby domek dla wiewiórek umieścić na wysokości. Wiewiórki preferują wysokokaloryczne orzechy (włoskie, leszczynowe, buka, grabu), nasiona świerku, sosny, klonu i modrzewia, żołędzie, ziarna słonecznika, owoce, owady i ich larwy oraz grzyby (najczęściej te rosnące pod korą lub pod ziemią). Nierzadko wiewiórki będą podkradać pokarm z karmnika dla ptaków!

Uwaga: wiewiórki to dzikie zwierzęta. Zbyt duża łatwość w znajdywaniu pożywienia (dostarczanego przez ludzi) może stłumić ich naturalne instynkty i umiejętność samodzielnego poszukiwania i chomikowania zapasów, a więc i realnie zaszkodzić w dalszej egzystencji. Ludzka opieka może uśpić ich czujność przed innymi drapieżnikami. Nie wolno
podawać wiewiórkom pożywienia ludzkiego: chleba, chrupek, wafli, żywności solonej lub słodzonej, które mogłyby im zaszkodzić.

 Źródło: deccoria.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo