Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Jak złagodzić swędzenie skóry po opalaniu?

Swędząca, piekąca i zaczerwieniona skóra to częste dolegliwości latem, zwłaszcza podczas wypoczynku nad morzem. Są one wynikiem zbyt intensywnego opalania. Skóra nie lubi nadmiernej ekspozycji na promienie UV, dlatego warto o nią odpowiednio zadbać w trakcie wakacyjnego wypoczynku. Jak to zrobić? Ochrona skóry przed słońcem to podstawa, ale jeśli już dojdzie do podrażnień, naturalne kosmetyki mogą pomóc złagodzić nieprzyjemne objawy. Jak sobie pomóc?

Opalanie się
Wendy Hero - pexels.com

Dlaczego skóra swędzi po opalaniu? Poznaj przyczyny tego zjawiska

Uczucie świądu skóry po opalaniu jest powszechnym problemem, który może mieć kilka przyczyn. Jedną z głównych jest uszkodzenie włókien nerwowych w skórze przez promieniowanie UV. Opalanie może także prowadzić do nadmiernego przesuszenia skóry, co powoduje uczucie ściągnięcia i swędzenia. W niektórych przypadkach świąd może być wynikiem fotodermatozy, czyli alergicznej reakcji na promieniowanie słoneczne, wywołanej przez UV. Inną przyczyną może być łupież pstry, spowodowany przez kombinację działania słońca i wysokiej wilgotności powietrza.

Swędzenie po opalaniu częściej występuje u osób, które: 
•    mają jasną karnację, 
•    mają na skórze dużo piegów, pieprzyków, 
•    opalają się w godzinach od 10:00 do 15:00, 
•    nie używają kremów z filtrami SPF, 
•    mają wysuszoną, uszkodzoną skórę, 
•    przebywają na wysokościach, np. w górach, 
•    stosują leki lub suplementy diety, które uwrażliwiają skórę na światło. 

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych problemów, warto pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, nawilżaniu skóry i unikaniu nadmiernej ekspozycji na słońce. Stosowanie kremów z filtrem UV oraz odpowiednich balsamów nawilżających może znacząco pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry po opalaniu.

Świąd skóry po opalaniu zwykle pojawia się w ciągu 6 do 24 godzin po ekspozycji na słońce i może utrzymywać się nawet do 48 godzin. Jeśli po tym czasie świąd nie ustępuje, a towarzyszą mu takie objawy jak nudności czy przyspieszone tętno, warto skonsultować się z lekarzem.

Jak uniknąć swędzenia skóry po opalaniu?

Jak przeciwdziałać świądowi po kąpieli słonecznej? Swędzenie skóry po opalaniu może być bardzo uciążliwe, ale można go uniknąć, stosując kilka prostych zasad. Przede wszystkim, kluczowe jest unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce. Jeśli jednak musisz przebywać na słońcu, używaj kosmetyków z wysokim filtrem SPF50+.

Regularne nawilżanie skóry jest równie ważne. Pij dużo wody i dbaj o dietę bogatą w witaminy oraz zdrowe tłuszcze, które pomagają utrzymać skórę w dobrej kondycji. Jeśli jesteś podatny na fotodermatozę, skonsultuj się z dermatologiem, który doradzi odpowiednią kurację.

Jak szybko ukoić skórę po opalaniu?

Pomimo wszystkich starań, jeśli swędzenie skóry po opalaniu już wystąpi, nie wpadaj w panikę. Zastosuj kremy nawilżające i łagodzące, aby zminimalizować dyskomfort. Unikaj gorących kąpieli, które mogą dodatkowo podrażnić skórę, i zamiast tego korzystaj z letnich pryszniców.

Dzięki tym wskazówkom możesz cieszyć się słońcem bez obaw o swędzenie skóry po opalaniu.

Kosmetyki na swędzenie skóry po opalaniu

Swędzenie skóry po opalaniu może być złagodzone dzięki odpowiednim kosmetykom. Skup się na produktach, które chłodzą, łagodzą podrażnienia i wspomagają regenerację skóry. Najlepsze formy to żele, pianki i delikatne balsamy. Szukaj w składzie:

- D-pantenolu (10% stężenie, np. pianka Farmona)
- Ekstraktu z aloesu lub kaktusa
- Masła shea
- Alantoiny
- Wody termalnej
- Moczniku
- Gliceryny

Stosuj kosmetyki o hipoalergicznej formule i zawsze testuj je na małym fragmencie skóry przed pełnym użyciem. Przygotuj się do opalania z odpowiednimi kosmetykami, aby cieszyć się słońcem bez nieprzyjemnych skutków.

 Źródło: hebe.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wideo