Wojna w PSL zagrozi Tuskowi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Jak zachowywać się w trakcie burzy? Zasady, które musisz znać

W obliczu rosnącej liczby gwałtownych zjawisk pogodowych, w tym burz, które stają się coraz częstszym zjawiskiem w naszym kraju, warto znać zasady postępowania, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy jesteś w domu, czy przebywasz na otwartej przestrzeni, istnieją kluczowe zasady, które powinny być przestrzegane podczas burzy. Jak więc postępować, aby minimalizować ryzyko i być bezpiecznym?

Burza
Pixabay - pexels.com

Co przyciąga pioruny i jak zachować się w czasie burzy?

Są pewne zasady, których wystarczy przestrzegać, by być bezpiecznym w czasie nawałnicy. Pioruny najczęściej uderzają w najwyższe punkty w okolicy, takie jak samotne drzewa, maszty, wieże, a także metalowe przedmioty, które są doskonałymi przewodnikami prądu. Dlatego podczas burzy niezwykle ważne jest unikanie takich miejsc i obiektów. Ta wiedza może nam uratować życie.

Jak zachować się w czasie burzy w domu?

Podczas burzy przebywanie w domu jest z reguły najbezpieczniejszą opcją. Jednakże nawet w domu warto zachować ostrożność, ponieważ piorun może uderzyć w budynek, zwłaszcza jeśli nie jest wyposażony w instalację odgromową. W takim przypadku istnieje ryzyko pożaru lub porażenia prądem, zwłaszcza gdy piorun trafi w linię wysokiego napięcia.

Jak zatem bezpiecznie przetrwać burzę w domu?

 • Upewnij się, że wszystkie okna i drzwi są szczelnie zamknięte.
 • Zabezpiecz przedmioty na balkonie, aby gwałtowny wiatr ich nie porwał, co mogłoby uszkodzić okna lub stworzyć dodatkowe zagrożenie.
 • Odłącz od prądu wszystkie urządzenia elektryczne. Uderzenie pioruna w pobliżu domu może spowodować przepięcia i uszkodzenia sprzętu.
 • Zainwestuj w instalację odgromową, która ochroni Twój dom przed bezpośrednimi uderzeniami pioruna.
 • Upewnij się, że w Twoim domu są zainstalowane zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, aby chronić elektronikę przed nagłymi skokami napięcia.

Jak zachować się w czasie burzy na otwartej przestrzeni?

Przebywanie na otwartej przestrzeni podczas burzy znacznie zwiększa ryzyko porażenia piorunem. W miarę możliwości powinno się tego unikać. Jeśli jednak znajdziemy się w takiej sytuacji, warto znać podstawowe zasady bezpieczeństwa, które mogą nam pomóc.

 • Unikaj szukania schronienia pod pojedynczymi drzewami, słupami energetycznymi czy latarniami, ponieważ są one szczególnie narażone na uderzenie pioruna. Najlepszym rozwiązaniem jest wejście do budynku. Jeśli to niemożliwe, spróbuj znaleźć schronienie pod mostem lub w rowie.
 • Odsuń od siebie wszystkie metalowe przedmioty, takie jak biżuteria, zegarki, klamry i parasole. Nie używaj telefonu komórkowego, ponieważ metal i elektronika mogą przyciągać pioruny.
 • W przypadku braku schronienia, nie kładź się na ziemi. Zamiast tego kucnij, trzymając ręce wokół złączonych kolan i kostek, co zmniejszy powierzchnię kontaktu z podłożem i zminimalizuje ryzyko porażenia.
 • Trzymaj się z daleka od wody, ponieważ podobnie jak metal, doskonale przewodzi prąd.
 • Jeśli jesteś w grupie, rozdzielcie się, zachowując kilkumetrowe odstępy od siebie, aby zmniejszyć ryzyko porażenia kilku osób jednocześnie.
 • Obserwuj otoczenie. Elektryzowanie się włosów może być sygnałem, że burza jest bardzo blisko i piorun może wkrótce uderzyć. W takim przypadku jak najszybciej przyjmij bezpieczną pozycję.

Jak zachować się w czasie burzy w górach?

Przebywanie w górach podczas burzy to jeden z najbardziej niebezpiecznych scenariuszy. Otwarte przestrzenie i wysokość szczytów sprawiają, że stajemy się łatwym celem dla piorunów, które najchętniej uderzają w najwyższe punkty terenu.

Dlatego kluczowe jest regularne sprawdzanie prognoz pogody przed wyruszeniem na szlak oraz monitorowanie zmian w pogodzie podczas wędrówki. Jeśli burza zaskoczy nas w okolicach szczytu, może być już za późno na bezpieczne zejście lub znalezienie schronienia.

Co robić w czasie burzy w górach?

 • Jeśli znajdujesz się na szczycie, natychmiast rozpocznij zejście do niższych partii gór.
 • Unikaj trzymania metalowych przedmiotów, takich jak parasolki czy łańcuchy wspinaczkowe, które mogą przyciągnąć pioruny.
 • Staraj się znaleźć bezpieczne schronienie, na przykład wyłom skalny, który zapewni ochronę przed uderzeniem pioruna.
 • Jeśli nie ma możliwości schronienia, przyjmij najbezpieczniejszą pozycję: kucnij, trzymając ręce wokół złączonych kolan i kostek. To zmniejszy Twoją powierzchnię kontaktu z podłożem i zminimalizuje ryzyko porażenia.

Pamiętaj, że w górach burze mogą być niezwykle gwałtowne i nieprzewidywalne, dlatego zawsze należy być przygotowanym na nagłe zmiany pogody i znać podstawowe zasady bezpieczeństwa.

Przygotowanie do burzy

Przygotowanie na burzę jest kluczowe. Przed wyjściem z domu lub planowaniem aktywności na świeżym powietrzu, warto zapoznać się z prognozami pogody i ostrzeżeniami meteorologicznymi. Znalezienie i zaplanowanie miejsc, gdzie można się schronić w razie burzy, szczególnie jeśli często przebywamy na otwartej przestrzeni, jest również bardzo ważne. Przed nadchodzącą burzą warto zabezpieczyć luźne przedmioty na podwórku, które mogą zostać porwane przez wiatr, co może stanowić dodatkowe zagrożenie.

Burze mogą być nieprzewidywalne i groźne, ale znając podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy znacząco zmniejszyć ryzyko związane z tymi gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Pamiętaj, aby zawsze być przygotowanym i zachować zdrowy rozsądek, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Bezpieczeństwo Twoje i Twojej rodziny powinno być zawsze priorytetem.

 Źródło: poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wideo