Rząd w tajemnicy przygotowuje przyjęcie masowej fali migrantów » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Jak prawidłowo myć truskawki? Praktyczne wskazówki

Długo wyczekiwane i smakowite polskie truskawki w końcu są dostępne. Zanim jednak trafią na nasze talerze, ważne jest, aby zadbać o ich dokładne umycie. Płukanie w wodzie nie zawsze wystarcza, szczególnie jeśli planujemy podać je dzieciom. Jak zatem prawidłowo myć truskawki, aby były bezpieczne dla naszego zdrowia? Oto nasze wskazówki!

Sezon na truskawki
Pixabay - pexels.com

Dlaczego ważne jest dokładne mycie truskawek?

Truskawki, podobnie jak inne owoce, mogą być narażone na zanieczyszczenia chemiczne, takie jak pestycydy, oraz naturalne, takie jak ziemia, bakterie i inne zanieczyszczenia. Mycie truskawek w odpowiedni sposób jest kluczowe, aby usunąć te potencjalnie szkodliwe substancje i zapewnić, że spożywane owoce są bezpieczne.

Jak myć truskawki krok po kroku?

Przygotowanie truskawek
Przed myciem upewnij się, że truskawki są w dobrym stanie, bez oznak pleśni lub uszkodzeń. Usuń wszelkie liście i łodyżki, które mogą być źródłem zanieczyszczeń.

Płukanie wstępne
Truskawki najpierw płucz w zimnej wodzie, aby usunąć widoczne zanieczyszczenia. 

Moczenie w roztworze
Następnie przygotuj roztwór wody z dodatkiem soli lub octu. Możesz użyć jednej z dwóch opcji:
- Roztwór soli: Rozpuść 1 łyżkę soli w 1 litrze wody i mocz truskawki przez około 5 minut.
- Roztwór octu: Wymieszaj 1 część octu z 3 częściami wody i mocz owoce przez 5-10 minut.
- Roztwór soli lub octu pomoże zabić bakterie i usunąć pestycydy.

Dokładne Płukanie
Po moczeniu dokładnie opłucz truskawki pod bieżącą wodą, aby usunąć resztki soli lub octu. Upewnij się, że wszystkie owoce są dobrze wypłukane.

Dodatkowe wskazówki - świeża i smaczna truskawka

Unikaj moczenia truskawek przez długi czas, ponieważ mogą nasiąknąć wodą i stracić swój smak oraz konsystencję.

Zawsze należy pamiętać, że płukanie truskawek w ciepłej wodzie może sprawić, że stracą one swoją jędrność i apetyczność. Dlatego zaleca się korzystanie z zimnej wody, aby zachować ich świeżość. Wybierajmy przefiltrowaną lub dobrze schłodzoną wodę mineralną, by uniknąć dodatkowych zanieczyszczeń.

Ważne jest również, aby unikać płukania truskawek pod bieżącą wodą. Proces ten może przenosić zanieczyszczenia z górnej części owoców na dolną. Zamiast tego, lepiej namoczyć truskawki w misce wodnej przez około 2-3 minuty, delikatnie mieszając je ręką, a następnie zmienić wodę. Powtórz tę czynność co najmniej dwukrotnie, aby upewnić się, że owoce są dokładnie oczyszczone.

Jeśli chcesz zachować pełny smak truskawek, lepiej nie usuwać szypułek. Płukanie truskawek bez szypułek może spowodować, że woda dostanie się do środka owocu, co może zepsuć ich smak i sprawić, że staną się one mniej apetyczne. Dodatkowo, szypułki pomagają w utrzymaniu świeżości owoców, dlatego najlepiej jest je usunąć dopiero tuż przed spożyciem.

Jak przedłużyć świeżość truskawek?

Kiedy myjemy truskawki, musimy mieć jednak w pamięci, że owoce, które miały kontakt z wodą, mogą szybciej się psuć. Aby maksymalnie przedłużyć żywot naszych ukochanych truskawek, nie należy ich suszyć, ani wycierać. Kiedy woda lekko odcieknie, po prostu włóż je do pojemnika i trzymaj w lodówce. Ważne jest także, by nie trzymać owoców w plastikowych siatkach - najlepiej użyć szklanych lub wiklinianych pojemników.

Podsumowanie

Dokładne mycie truskawek to kluczowy krok, aby cieszyć się ich smakiem bez obaw o zdrowie. Pamiętajmy, że prosty proces płukania nie zawsze wystarcza, a moczenie w roztworze soli lub octu może znacząco zwiększyć bezpieczeństwo spożywanych owoców. Dbając o odpowiednie przygotowanie truskawek, możemy w pełni korzystać z ich smakowitych i zdrowotnych właściwości, ciesząc się nimi bez żadnych obaw.

 Źródło: haps.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo