Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Jak dbać o zmywarkę? Skuteczne sposoby na czyszczenie

Zmywarka to nieoceniona pomoc w każdym domu. To urządzenie oszczędza Twój czas i pieniądze, odciążając Cię od konieczności codziennego zmywania naczyń ręcznie. Musisz jednak pamiętać, że o takie urządzenie trzeba dbać – w przeciwnym wypadku nie będzie się ono dobrze sprawować. Niewyczyszczona zmywarka oznacza bowiem utratę połysku naczyń, pozostałości brudu oraz zatykanie się filtrów. Jak skutecznie oczyścić zmywarkę?

Zmywarka
Castorly Stock - pexels.com

Czyszczenie zmywarki jest kluczowe dla zachowania jej sprawności i higieny. Regularne usuwanie osadów, tłuszczu i kamienia zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów oraz utrudniających działanie usterek. Jak zatem skutecznie oczyścić zmywarkę? Oto przydatne wskazówki, które pomogą Ci utrzymać ją w doskonałej kondycji.

Dlaczego należy regularnie czyścić zmywarkę?

Kiedyś uważane za luksusowe, dzisiaj zmywarki stają się coraz bardziej powszechnym wyposażeniem domu, pełniąc funkcję nie tylko wygody, ale również oszczędności czasu i pieniędzy. Niezależnie od tego, jak zaawansowane jest urządzenie, wymaga ono regularnej uwagi i konserwacji, aby efektywnie spełniać swoje zadanie.

Zaniedbana i brudna zmywarka nie tylko nie zapewni odpowiedniego połysku naczyniom, ale także może pozostawić na nich zaschnięte resztki jedzenia. Dlatego ważne jest, aby regularnie dbać o czystość i stan techniczny urządzenia.
Jeśli zignorujesz konieczność czyszczenia zmywarki, może to negatywnie wpłynąć na jej działanie oraz na stan naczyń. Dlatego warto poznać skuteczne metody czyszczenia zmywarki, aby utrzymać ją w jak najlepszym stanie i zapewnić naczyniom odpowiednią czystość.

Czyszczenie zmywarki – jak często to robić?

Pielęgnacja zmywarki to kluczowy element utrzymania jej w dobrej kondycji i zapewnienia odpowiedniej higieny naczyń. Niestety, wielu z nas bagatelizuje ten aspekt, czyszcząc zmywarkę jedynie wtedy, gdy zaczyna sprawiać problemy. Ważne jest więc, aby regularnie dbać o stan urządzenia, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

Podstawą pielęgnacji zmywarki jest regularne odświeżanie filtrów i koszyków na naczynia. Zaleca się to robić co najmniej raz na 2 tygodnie, wystarczy przetrzeć je gąbką zwilżoną wodą i płynem do mycia naczyń. Co więcej, zmywarkę warto gruntownie czyścić minimum raz na 2-3 miesiące. Dzięki temu zapewniamy nie tylko odpowiednią higienę, ale także przedłużamy żywotność urządzenia.

Pamiętajmy, że higienicznie czysta zmywarka to klucz do higienicznie czystych naczyń. Regularna konserwacja sprzętu AGD pozwoli nam cieszyć się jego użytecznością przez wiele lat.

Jak umyć zmywarkę? Najpopularniejsze metody

Każde czyszczenie zmywarki należy rozpocząć od zapoznania się z instrukcją obsługi urządzenia. Znajdziesz tam wskazówki dotyczące chociażby sposobu demontażu filtrów. Dzięki temu nie tylko unikniesz przypadkowego uszkodzenia elementów, ale również oszczędzisz czas. Niektórzy producenci wskazują w instrukcji także najlepsze środki do czyszczenia zmywarek, których stosowanie zalecają.

Zastanawiasz się, jak umyć zmywarkę w środku i jakich preparatów do tego użyć? Podstawowe i najprostsze rozwiązanie to sklepowe środki czyszczące. Obok nich funkcjonują też mniej inwazyjne domowe sposoby, takie jak czyszczenie zmywarki sodą czy octem. Przekonaj się, w jaki sposób wykorzystać wszystkie te metody!

1.    Usuwanie osadów z filtra: Filtr to pierwsze miejsce, gdzie zbierają się resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Regularnie, co około 1-2 tygodnie, usuń filtr zmywarki i oczyść go pod bieżącą wodą, usuwając wszelkie nagromadzone zanieczyszczenia. Upewnij się, że filtr jest dobrze zamocowany po wyczyszczeniu.
2.    Czyszczenie ramion natryskowych: Sprawdź, czy ramiona natryskowe zmywarki są wolne od zanieczyszczeń. Możesz to zrobić, wyjmując ramiona i przepłukując je pod bieżącą wodą. W razie potrzeby usuń ewentualne osady z otworów za pomocą igły lub drutu.
3.    Oczyszczanie uszczelek i krawędzi: Dokładnie przetrzyj uszczelki drzwiczek i krawędzie zmywarki wilgotną ściereczką, aby usunąć ewentualne osady mydła, tłuszczu i resztek jedzenia. Starannie oczyść również miejsca, gdzie gromadzi się brud i kamień.
4.    Użyj specjalnych środków do czyszczenia: Regularnie stosuj środki do czyszczenia zmywarki, które usuwają tłuszcz, osady i kamień. Możesz wybrać gotowe preparaty dostępne w sklepach lub wykorzystać domowe sposoby, takie jak ocet czy sodę oczyszczoną.
5.    Czyszczenie wnętrza zmywarki: Regularnie przeprowadzaj cykl czyszczenia zmywarki, wykorzystując specjalne tabletki do czyszczenia lub domowe środki, takie jak ocet. Uruchom zmywarkę na programie bezpośrednio po umyciu naczyń, a po zakończeniu cyklu usuń ewentualne pozostałości brudu.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki – o czym pamiętać na co dzień?

Co więc zrobić, by zapewnić zmywarce długowieczność? Oczywiście dbać o nią na co dzień! Jak postępować po skończeniu czyszczenia zmywarki? Jak wyczyścić zmywarkę? 

Sól do zmywarki

Ważne jest regularne używanie soli do zmywarki, która zapobiega odkładaniu się kamienia, ułatwiając późniejsze czyszczenie urządzenia. Jeśli woda w Twoim domu jest twarda, tabletki do mycia naczyń mogą nie być wystarczające, dlatego warto stosować również sól do zmywarki. Nawet jeśli woda nie jest bardzo twarda, warto zabezpieczyć zmywarkę przed osadzaniem się kamienia.

Opłukiwanie naczyń przed włożeniem do zmywarki

Przed umieszczeniem naczyń w zmywarce, koniecznie oczyść je pod bieżącą wodą, aby usunąć większe kawałki jedzenia. Choć zmywarki posiadają filtry chroniące rury przed resztkami, niewypłukane naczynia mogą doprowadzić do zatkanych przewodów, co skutkuje niedokładnym myciem naczyń.

Nabłyszczacz do zmywarki

Jak czyścić zmywarkę, by zachowała ona odpowiednią wydajność? Nie zapominaj o używaniu nabłyszczacza. Jeżeli Twoje naczynia mają zacieki, przyczyna może leżeć właśnie tutaj. Kiedy korzystasz ze środka nabłyszczającego, na powierzchni naczyń powstaje specjalna warstwa ochronna, która nie dopuszcza do pozostawiania plam i zabrudzeń. Najlepsze efekty widoczne są na szklankach i kieliszkach.

 Źródło: castorama.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo