Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Home office - jakie biurko i krzesło? Praca zdalna musi być wygodna!

Praca zdalna, wdrożona w wielu miejscach pracy podczas epidemii Covid-19, do dziś dla wielu z nas jest codziennością. To rozwiązanie atrakcyjne zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Pytanie, czy miejsce pracy w domu jest odpowiednio przygotowane? Podpowiadamy, jak ustawić biurko w pokoju, aby wykrzesać maksimum komfortu i funkcjonalności. Jakie krzesło wybrać? Oto kilka praktycznych porad.

zdjęcie ilustracyjne / pexels.com/@Lisa Fotios

Home office - wielu z nas musiało przeorganizować miejsce zamieszkania, by wygospodarować komfortowe miejsce do pracy. Praca zdalna w większości przypadków odbywa się przy pomocy komputera. Kusi, by zaraz po pobudce sięgnąć po laptopa i w leżącej pozycji ospale przebijać się przez kolejne maile. Nie rób tego!

Niezwykle ważne jest dla naszego zdrowia – zarówno fizycznego, ale też higieny psychicznej – by w miarę możliwości wygospodarować specjalne miejsce do pracy zdalnej. Do domowego biura nie potrzeba wiele. Co potrzeba, by kilka godzin pracy nie przerodziło się w koszmar? Przyda się solidne biurko i wygodne krzesło. To zestaw minimum, choć samo ich posiadanie jeszcze nie wystarczy. Podpowiadamy, jak dobrze zorganizować miejsce pracy.

Jak ustawić biurko w pokoju?

Zacznijmy od bazy. W ustawieniu biurka w pomieszczeniu ważny jest dostęp do światła dziennego. Najlepiej, by biurko osoby praworęcznej stało lewym bokiem do okna, a leworęcznej – prawym bokiem do okna. Wszystko po to, by podczas pisania ręcznego nie ograniczać dostępu do światła słonecznego. A z tego najlepiej korzystać jak najdłużej.

Gdy słońce zajdzie, należy oczywiście posiłkować się dodatkowym oświetleniem. I tu warto zwrócić uwagę na ustawienie. W przypadku osoby praworęcznej lampka oświetlająca biurko powinna stać z lewej, a w przypadku leworęcznej – z prawej strony biurka.

Warto zapamiętać! Gdy występuje problem z koncentracją, pomóc może zmiana koloru ściany. Najlepiej na ciepłe, jasne barwy w pastelowych odcieniach – żółty bądź pomarańczowy.

Jakie biurko do pracy zdalnej?

Jeśli do pracy wykorzystujemy komputer stacjonarny, należy na innych wysokościach postawić monitor i klawiaturą oraz myszkę. Monitor powinien znajdować się na wysokości linii oczu, zaś urządzenia obsługiwane rękami minimum 10 centymetrów niżej od półki, na której stoi monitor.

Słowem - chodzi o to, by pracować rękami w ich możliwie jak najbardziej naturalnym położeniu. Jaka to pozycja? Między ramieniem a przedramieniem najlepiej utrzymywać kąt 90 stopni.

Biurko z regulacją wysokości. To rozwiązanie dla osób o gadżeciarskim zacięciu. Kosztuje sporo więcej od najprostszych biurek, ale daje ogromne możliwości. Oprócz standardowego zastosowania - możliwość dokładnego wyboru wysokości blatu do siedziska, całą powierzchnię roboczą można podnieść znacznie wyżej. Daje to możliwość stojącej pracy przy biurku. Taka pozycja, przeplatana z siedzącym trybem pracy - pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie.

Szerokość i długość biurka zależy od indywidualnych preferencji. Inna powierzchnia będzie potrzebna dla osoby pracującej wyłącznie z laptopem, inna zaś dla osoby pracującej na komputerze stacjonarnym oraz z dokumentami w formie papierowej. Co niezwykle ważne, to pozostawienie miejsca na nogi. Te muszą mieć swobodę przybierania różnych pozycji.

Jakie krzesło do pracy zdalnej?

Wygodne. Zbyt mało precyzyjnie? No to rozwińmy nieco tę definicję.

Wybierając biurko do pracy zdalnej, warto zadbać o:

  • Miękkie oparcie z regulację kąta wychylenia,
  • Możliwość regulacji wysokości;
  • Wygodne podłokietniki,
  • Kółka z możliwością ich blokady,
  • Materiał nadający się do wielogodzinnego siedzenia (świetnym wyborem są materiały perforowane, likwidujące problem pocenia się).

Za standard wysokości siedziska przyjmuje się przedział 38-55 centymetrów. Wiele zależy jednak od indywidualnych preferencji. Metodą prób i błędów najlepiej dobierze się optymalną dla siebie wysokość. Ważne, by możliwe było zachowanie kąta prostego 90 stopni w kolanach.

 Źródło: muratordom.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wideo