Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Guma do żucia - poznaj jej wady i zalety

Reklamy często twierdzą, że guma do żucia skutecznie chroni zęby przed próchnicą. Czy jest to prawda? Mało kto zwraca uwagę na skład gumy do żucia, a warto się mu przyjrzeć. Dostępne na rynku różnią się składami, ale najważniejszym składnikiem z punktu widzenia zdrowia zębów jest substancja słodząca. Gumy zawierające cukier mogą sprzyjać powstawaniu próchnicy, natomiast te, które zawierają ksylitol, są uważane za bardziej korzystne. Czy żucie gumy jest zdrowe? Czy guma do żucia naprawdę chroni przed próchnicą?

Guma do żucia
Karolina Kaboompics - pexels.com

Czy guma do żucia jest zdrowa? Odkryj prawdę

Guma do żucia to popularny produkt, reklamowany jako sposób na świeży oddech i zdrowe zęby. Ale czy naprawdę jest zdrowa? Analizując skład gumy i jej wpływ na nasz organizm, odkrywamy zaskakujące fakty. Od korzyści takich jak stymulacja produkcji śliny po potencjalne zagrożenia związane z chemicznymi dodatkami, ten artykuł pomoże Ci zrozumieć, jakie są prawdziwe zalety i wady żucia gumy. Poznaj, na co zwracać uwagę przy wyborze gumy do żucia, aby rzeczywiście była korzystna dla Twojego zdrowia.

Guma do żucia - co zawiera?

Z czego składa się guma do żucia? Gumy do żucia różnych marek różnią się recepturami, ale każda z nich zawiera:

- Bazę gumową – nietrawioną substancję, nadającą właściwości żucia.
- Żywicę – dla twardości i zwartości.
- Wypełniacze – jak talk i węglan wapnia, nadające teksturę.
- Konserwanty – dla długiej trwałości.
- Środki zmiękczające – np. woski, oleje roślinne, utrzymujące wilgoć.
- Słodziki – cukry lub bezcukrowe, np. ksylitol, aspartam.
- Aromaty – naturalne lub syntetyczne, nadające smak.

Warto wiedzieć, że współczesne gumy do żucia powstają z polimerów pochodzących z ropy naftowej, głównie polizobutylenu, który jest głównym składnikiem plastiku.

Guma do żucia - wpływ na zdrowie zębów i dziąseł

Żucie gumy bez cukru, zwłaszcza słodzonej ksylitolem, może mieć korzystny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Ksylitol hamuje rozwój bakterii, które przyczyniają się do próchnicy i nieświeżego oddechu, redukując ich ilość w jamie ustnej nawet o 75%. Samo żucie zwiększa produkcję śliny, co pomaga w usuwaniu resztek jedzenia z zębów i utrzymaniu prawidłowego pH. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że długotrwałe żucie gumy prowadzi do uszkodzeń dziąseł czy bólu szczęki.

Guma do żucia - wpływ na zdrowie jelit

Substancje zawarte w gumach do żucia, takie jak dwutlenek tytanu, mogą wpływać na zdrowie jelit i funkcję kosmków jelitowych, które są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych. Sztuczne słodziki obecne w gumach mogą niekorzystnie oddziaływać na mikroflorę jelitową. Ponadto, składniki przeczyszczające i FODMAP, obecne w gumach do żucia, mogą wywoływać objawy zespołu jelita drażliwego, takie jak wzdęcia, gazy, bóle brzucha, biegunki lub zaparcia. Mimo to, niektóre badania sugerują, że żucie gumy może przyspieszyć regenerację jelit po operacjach chirurgicznych.

Bóle głowy i migreny

Badania wskazują na związek między regularnym żuciem gumy a występowaniem bólów głowy i migren u osób skłonnych do tych dolegliwości. W małym badaniu przeprowadzonym na grupie 30 nastolatków, 60% uczestników zauważyło znaczną poprawę po rezygnacji z żucia gumy. Przyczyną bólów głowy mogą być sztuczne słodziki zawarte w gumie, choć ta hipoteza nie została jednoznacznie potwierdzona. Rezygnacja z tego nawyku może być skutecznym sposobem na zmniejszenie częstotliwości występowania tych dolegliwości.

Zdrowa guma do żucia - jak ją wybrać?

Wybór zdrowej gumy do żucia może być wyzwaniem, ponieważ większość dostępnych produktów zawiera liczne dodatki chemiczne. Warto szukać gum o prostym, naturalnym składzie. Idealna guma powinna zawierać:

- Ksylitol
- Stewię
- Naturalną gumę bazową
- Naturalne aromaty
- Lecytynę słonecznikową lub sojową
- Naturalne woski
- Gumę arabską
- Węglan wapnia

Jako alternatywę dla gumy można używać odświeżających liści mięty, natki pietruszki, czy goździków, które są w pełni naturalne i ekologiczne, nie zanieczyszczając środowiska.

 Źródło: poradnikzdrowie.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wideo