Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Gdzie znaleźć najlepsze trasy narciarskie w Polsce? LISTA kultowych kurortów

Biała zima coraz śmielej zagląda we wszystkie zakątki Polski. A jak mróz i biały puch to czas najwyższy na decyzję, gdzie tej zimy udać się na narty. Gdzie w naszym kraju znaleźć alternatywę dla legendarnych kurortów w Alpach? Podpowiadamy, gdzie znaleźć najlepsze trasy narciarskie w Polsce.

Gdzie na narty w Polsce?
pixabay.com - rolfvandewal

Zimowe wieczory spędzane wyłącznie w domu nie najlepiej odbijają się na zdrowiu i samopoczuciu. Warto więc zaplanować porządny, aktywny wypoczynek. Sporty zimowe to świetna forma wspólnego spędzenia czasu w gronie rodziny czy znajomych.

Aktywny wypoczynek w polskich kurortach ma szereg zalet. Przede wszystkim, w zorganizowanych jednostkach można od podstaw uczyć się jazdy na nartach czy desce snowboardowej. Dla mniejszych pociech dostępny jest szereg atrakcji – lodowiska, tory saneczkowe, niewielkie, przygotowane górki, liczne kawiarnie i restauracje. Tak spędzony czas to gwarancja naładowanych baterii na kolejny rok i świetnych wspomnień.

Ferie zimowe 2024. Kiedy zaplanować wyjazd? Wolne od szkoły zacznie się 15 stycznia i potrwa do 25 lutego (ferie wypadają w różnych terminach, w zależności od województwa).

Ubezpieczenie na narty w Polsce

Zimowe aktywności dostarczają całą masę frajdy, choć nie można zapominać, że są równie niebezpieczne. Na najłagodniejszym stoku nietrudno o kontuzję, nie wspominając o trudnych i zatłoczonych trasach narciarskich. Pech na stoku nie oszczędza nikogo – wypadkom ulegają zarówno początkujący, jak i doświadczeni.

Przezorny zawsze ubezpieczony! Warto więc rozważyć zakup polisy narciarskiej. Dzięki ubezpieczeniu – podczas zabawy na stoku narciarze nie muszą obawiać się niespodziewanej kontuzji, stłuczki czy wypadku.

Co więcej, ubezpieczenie – prócz zapewnienia opieki medycznej – może obejmować również kradzież oraz zniszczenie sprzętu, polisę NNW czy COVID-19.

Ubezpieczyć można także niestawienie się na opłaconym wcześniej wydarzeniu narciarskim (na przykład w razie nagłej choroby). Warto zakupić też opcję „assistance” - to gwarancja otrzymania samochodu zastępczego w razie wypadku.

Gdzie znaleźć najlepsze trasy narciarskie w Polsce?

Na południu Polski znajduje się solidna i rozbudowana baza kurortów zimowych. Każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno ci początkujący, jak i doświadczeni narciarze. Podpowiadamy, na jakie kierunki warto zwrócić uwagę:

  • Białka Tatrzańska – kultowy kurort, znajduje się na wysokości 700 - 934 m n.p.m. Łącznie 19,2 km tras, dostępna też 6-osobowa kolej linowa. Na miejscu znajdują się szkółka narciarska, wypożyczalnia sprzętu i cała masa restauracji;
  • Czarna Góra – kurort znajduje się na wysokości 770-1150 m n.p.m. Świetne miejsce dla rodzin z dziećmi, dostępne trasy narciarskie o różnych stopniach trudności;
  • Szczyrk - wyróżnia się świetnymi widokami. Trasy na wysokości 590 – 1211 m n.p.m (aż 36,6 km tras!). Dostępna 10-osobowa kolej gondolowa.

Inne, godne rozważenia lokalizacje to Jaworzyna Krynicka, Szklarska Poręba, Zieleniec, Wisła czy wreszcie Kasprowy Wierch.

Zasady bezpieczeństwa na stoku

W szczycie sezonu z trudem przyjdzie znaleźć niezatłoczony stok. Najczęściej będą to pękające w szwach kolejki do gondoli czy orczyków. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Pamiętaj o tym, aby:

  • Nie zjeżdżać pod wpływem alkoholu,
  • Nie zatrzymywać się na środku stoku znienacka,
  • Dobrać odpowiedni sprzęt (jazda bez kasku to proszenie się o kłoporty!),
  • Nie nadwyrężać swoich umiejętności – dobierz prędkość i tor jazdy do poziomu wytrenowania,
  • Wyprzedzając, robić to w bezpiecznej odległości,
  • Pozostać czujnym na innych, którzy mogą potrzebować pomocy.

 Źródło: polisanarciarska.pl, warta.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo