Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Ewa Swoboda halową wicemistrzynią świata w biegu na 60 metrów • • •

Dobry cholesterol nie taki dobry? Jego nadmiar sprzyja demencji

Nadmierna ilość „dobrego” cholesterolu może zwiększać ryzyko demencji u starszych osób - donoszą naukowcy z Monash University w Australii. Wysokie stężenie cholesterolu HDL-C, zwłaszcza u jednostek po 75. roku życia, może być szkodliwe i wiązać się z podwyższonym ryzykiem wystąpienia demencji. Jednakże taki poziom cholesterolu jest rzadki i bardziej prawdopodobnie związany z zaburzeniami metabolicznymi niż z dietą - podają badacze.

Choroby u seniorów
Matt Barnard - pexels.com
  • Naukowcy z Monash University w Australii odkryli, że bardzo wysokie stężenie cholesterolu HDL (ponad 80 mg/dl u mężczyzn i ponad 50 mg/dl u kobiet) u osób po 75. roku życia zwiększa ryzyko demencji.
  • Badanie przeprowadzono na grupie prawie 19 tys. osób, które początkowo były zdrowe. W czasie obserwacji trwającej ponad 6 lat osoby z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu HDL miały o 27 proc. większe ryzyko demencji niż osoby z optymalnym stężeniem.
  • Dla osób powyżej 75. roku życia wzrost ryzyka wyniósł średnio aż 42 proc.
  • Stężenie cholesterolu HDL na poziomie 40-50 mg/dl (u mężczyzn) lub 50-60 mg/dl (u kobiet) jest uważane za optymalne dla ogólnego zdrowia.
  • Badacze podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć, dlaczego podwyższony poziom cholesterolu HDL podnosi zagrożenie demencją.

Chociaż określenie cholesterolu jako „dobrego” i „złego” nie jest idealne, to istnieje powszechne rozróżnienie na cholesterol HDL-C i LDL-C.

Dobry i zły cholesterol

Eksperci z Monash University przeprowadzili badanie, w którym wzięło udział prawie 19 tysięcy ochotników, początkowo będących w stanie zdrowia i w wieku zwykle powyżej 70 lat. W trakcie ponad 6-letniej obserwacji uczestnicy z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu HDL-C (ponad 80 mg/dl, ponad 2.07 mmol/l) mieli o 27% większe ryzyko demencji w porównaniu do osób z optymalnym stężeniem.

W grupie osób powyżej 75. roku życia wzrost ryzyka demencji wyniósł średnio aż 42%. Naukowcy uznają stężenie optymalne za 40-50 mg/dl (1.03–1.55 mmol/l) u mężczyzn i 50-60 mg/dl (1.55–2.07 mmol/l) u kobiet.
Badacze zaznaczają, że konieczne są dalsze analizy, aby zrozumieć, dlaczego podwyższony poziom cholesterolu HDL-C zwiększa ryzyko demencji. 

Pomimo tego, że wiadomo, iż cholesterol HDL jest ważny dla zdrowia sercowo-naczyniowego, wyniki te sugerują potrzebę dalszych badań nad rolą bardzo wysokich poziomów cholesterolu HDL-C w kontekście zdrowia mózgu. Uwzględnienie bardzo wysokich poziomów cholesterolu HDL-C w algorytmach przewidywania ryzyka demencji może być korzystne.

– mówi dr. Monira Hussain, autorka publikacji w “The Lancet Regional Health – Western Pacific”.

Posumowanie:

Osoby po 75. roku życia, które mają bardzo wysoki poziom cholesterolu HDL, powinny być obserwowane pod kątem ryzyka demencji.

Możliwe, że w przyszłości uwzględnienie poziomu cholesterolu HDL w algorytmach przewidywania ryzyka demencji może pomóc w identyfikacji osób, które są bardziej narażone na to schorzenie.

 Źródło: Niezalezna.pl, PAP, thelancet.com/journals/lanwpc

 

#chlesterol #demencja #podwyższony poziom cholesterolu

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
MaŁu
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo