Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Czy świece parafinowe są zdrowe? Poznaj ich szkodliwość

Świece parafinowe są popularnym dodatkiem do aranżacji wnętrz i tworzenia atmosfery, szczególnie podczas wieczornego relaksu czy romantycznej kolacji. Jednak istnieją pewne wątpliwości co do ich wpływu na zdrowie i środowisko. Zanim zdecydujesz się na zapalenie kolejnej świecy, warto zrozumieć, czym są wykonane, jak mogą wpływać na organizm i jakie są alternatywy.

Świeczka
Leeloo The First - pexels.com

Świeczki parafinowe – skład

Z czego składają się świece parafinowe? Co zawierają świeczki? Świece parafinowe są zazwyczaj wykonane z parafiny, substancji pochodzenia ropy naftowej. Parafina jest surowcem tanim i łatwo dostępnym, dlatego jest szeroko stosowana w przemyśle świec. Gdy parafina spala się, uwalnia się szereg związków organicznych lotnych (VOC), takich jak rakotwórczy benzen i toluen, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, szczególnie gdy wdychane są w zamkniętych pomieszczeniach. 

Świeczki parafinowe - czy są szkodliwe?

W większości dostępnych na rynku świeczek znajdziemy parafinę, substancję, która pochodzi z ropy naftowej lub węgla. Warto wiedzieć jednak, że toksyczna dla naszego zdrowia jest głównie podczas spalania. A to dlatego, że do powietrza trafiają wówczas wydzielone z parafiny m.in. aceton, benzen i toluen - związki chemiczne uznawane za rakotwórcze.

Wpływ świec parafinowych na zdrowie może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak czas i częstotliwość palenia, wentylacja pomieszczenia oraz sam stan zdrowia użytkownika. Niektóre badania sugerują, że długotrwałe narażenie na związki lotne emitowane przez spalające się świece parafinowe może zwiększać ryzyko problemów zdrowotnych, takich jak podrażnienie dróg oddechowych, alergie, czy nawet ryzyko wystąpienia chorób serca.

Wpływ świeczek parafinowych na zdrowie

Wdychanie sadzy może być szczególnie niebezpieczne dla delikatnego układu oddechowego dzieci. Eksperci sugerują, że może prowadzić do skutków podobnych do tych obserwowanych przy paleniu papierosów. Częste przebywanie w pomieszczeniach, gdzie unosi się dym ze świec parafinowych, może również powodować krwawienie z nosa i podrażnienie oczu.

Warto zauważyć, że nie każda świeca jest jednakowo szkodliwa. Szczególnie niebezpieczne dla układu oddechowego są świeczki zapachowe. Badania przeprowadzone przez naukowców wykazały, że opary ze świec zapachowych mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka płuc i astmy. Dlatego też, przy wyborze świec, warto zwrócić uwagę nie tylko na materiał, z którego są wykonane, ale również na obecność sztucznych zapachów, które mogą być dodatkowym czynnikiem ryzyka dla zdrowia układu oddechowego.

Inne negatywne skutki, które mogą być wywołane przez świecę zapachową, to bóle głowy i nudności. Jednak eksperci podkreślają, że aby te dolegliwości się pojawiły, świeca musi być palona długo i regularnie.

Szkodliwy wosk parafinowy. Na co go zamienić?

Zamiast sięgać po świeczki z wosku parafinowego, warto rozważyć wybór tych wykonanych z wosku pszczelnego lub sojowego. Są to naturalne i wegańskie produkty, które nie niosą ze sobą ryzyka szkodliwego wpływu na zdrowie. Wosk sojowy posiada dodatkowe zalety, takie jak dłuższy czas palenia się o nawet 50 proc. w porównaniu z woskiem parafinowym. Co więcej, świetnie komponuje się z olejkami eterycznymi, dzięki czemu możemy cieszyć się naturalnymi aromatami, unikając sztucznych zapachów, które często są obecne w świecach parafinowych.

Świece wykonane z wosku sojowego są również bezpieczne dla dzieci, osób z alergiami, zwierząt, a także dla środowiska. Ponadto, są w 100 proc. biodegradowalne, co oznacza, że ich wpływ na ekosystem jest znacznie mniejszy w porównaniu do świec parafinowych. Dlatego też warto rozważyć ich stosowanie, aby stworzyć bardziej przyjazne dla zdrowia i środowiska otoczenie w naszych domach.

Podsumowując, choć świecie parafinowe są popularnym dodatkiem do aranżacji wnętrz, warto być świadomym potencjalnych zagrożeń związanych z ich użytkowaniem. Wybór alternatyw wykonanych z naturalnych materiałów może przyczynić się do stworzenia zdrowszego i bardziej przyjaznego środowiska w Twoim domu.

 Źródło: parenting.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo