Tajemnice sędziego, agenta Łukaszenki » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Czujesz kłucie? Co to może oznaczać?

Czujesz kłucie? Kłuje cię w konkretnej części ciała? O ile to często spotykana dolegliwość, o tyle powszechnie nie jest jasne, czym owe „kłucie” jest. Na pewno mowa o bólu, konkretnie zlokalizowanym. Niezbyt tępy, ale też nie do końca wyrazisty. Wszystko to odczucia. Gdy o konkretach mowa – „kłucie” to odpowiedź organizmu na uszkodzenie tkanek lub zagrożenie ich uszkodzenia. Rzeczone kłucie dotyczy najczęściej oczów, pleców bądź serca. To na nich skupimy się w tej lekturze.

zdjęcie ilustracyjne/pexels.com/Puwadon Sang-ngern

Kłucie w oku

Ból oczu może zwiastować szereg chorób. Gdy mowa o kłuciu w oczach, zazwyczaj mamy już do czynienia z ostrym bólem. Pacjenci często porównują go do obecności obcego ciała w oku, czasami wprost wskazując na piasek. Takie odczucie nasila się podczas mrugania, stąd najczęściej pacjenci po prostu zamykają powieki.

Najprawdopodobniej ból pochodzi z silnie unerwionej rogówki. Potencjalne uszkodzenia w rogówce, które można zobaczyć, to owrzodzenie, nacieki, zapalenie lub przymglenie. Pacjenci opisują ten ból jako kłujący, czują się tak, jakby ktoś wbijał igłę i szybko wyjmował, potem znów wbijał.

Zdarza się jednak, że sam ból nie jest oznaką choroby czy poważnego problemu. Kłucie oczu może wystąpić ze zbyt dużego przemęczenia oczu, zbyt intensywnej pracy w ostrym świetle czy zbyt długiego patrzenia się w ekran komputera. Niezależnie jednak od przyczyny bólu, zawsze warto sięgnąć porady okulisty.

Kłucie w plecach – przyczyny

Inną częścią naszego organizmu jest kłucie w plecach. Taki ból to najczęściej pokłosie przeciążenia kręgosłupa lub dyskopatii - przepukliny krążka międzykręgowego.

Nadwyrężenie mięśni pleców może być spowodowany nadmierną aktywnością fizyczną bądź nieprawidłową postawą przy pracy biurowej. Gdy mowa o dyskopatii, w której pacjenci często skarżą się na kłucie w plecach, mowa o bólu w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Do dyskopatii dochodzi wskutek wysuniętego krążka międzykręgowego, który uciska rdzeń kręgowy lub nerwy rdzeniowe. Tak rodzi się ostry ból, kłucie w plecach.

Zapamiętaj: Jeśli doświadczysz kłującego bólu zarówno w plecach, ale jednocześnie w klatce piersiowej, problem może dotyczyć serca lub układu oddechowego.

Kłujący ból pod lewą łopatką jest szczególnie niepokojący – to może być sygnał zapalenia osierdzia. Pojawia się wówczas ból zamostkowy, promieniujący do pleców, szyi i lewego barku. Kłujący ból będzie się nasilał przy głębokich wdechach. Mogą wystąpić także suchy kaszel, duszność oraz gorączka.

Inny ból to kłucie w lędźwiach. Może być objawem kolki nerkowej, zapalenia nerki lub trzustki.

Dodatkowo u kobiet kłujący ból w plecach oznacza problemy związane z układem rozrodczym. W ekstremalnych przypadkach może chodzić o ciążę pozamaciczną, pęknięcie jajowodu czy pęknięcie torbieli jajnika.

Kłucie w sercu – co robić?

Pocieszmy najpierw, obalając powszechny mit. Kłucie z lewej strony klatki piersiowej, często określane jako kłucie serca, nie zawsze będzie dotyczyć serca. Pamiętajmy, że te położone jest w środku klatki piersiowej, za mostkiem.

Uczucie kłucia w tych okolicach może wskazywać na ból innych narządów, schowanych za żebrami, jak choćby płuc, opłucnej tchawicy czy przełyku.

Kłucie w sercu często będzie się nasilać podczas kaszlu, zwłaszcza męczącego i suchego, który niszczy drobne włókna nerwowe.

Zapamiętaj: podczas kaszlu, przeciążeniu ulegają chrząstki żebrowe, a w konsekwencji rozwija się stan zapalny. Aby złagodzić ten ból, należy wypoczywać, wygrzać się pod kołdrą, pić ciepłe napoje, spożywać ciepłe posiłki. Przede wszystkim jednak zażywać leki na kaszel.

Aktywność fizyczna także może prowadzić do kłucia w okolicach klatki piersiowej. Wówczas to skutek przeciążenia mięśni (najczęściej po treningu siłowym).

Inną przyczyną kłucia serca mogą być także zwyrodnienia kręgosłupa. Występują wtedy bóle w okolicy serca oraz drętwienie lewej ręki aż po palce u dłoni. To efekt wysuniętych krążków międzykręgowych, które uciskają nerwy. Pomóc mogą rehabilitacja, regularne pływanie lub zestaw ćwiczeń gimnastycznych.

Ostatnią z omawianych tu przyczyn może być życie w ciągłym stresie. Wówczas kłucie w sercu występują wskutek niedoborów magnesu i witaminy B.

Pamiętaj: kłucie w klatce piersiowej zazwyczaj nie zwiastuje nic groźnego. Z drugiej strony zdarza się, że to sygnał poważnej jednostki chorobowej. Niezależnie od intensywności i częstotliwości nawrotów kłucia, dolegliwość skonsultuj z lekarzem.

 Źródło: medonet.pl, niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo