Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Media: Strzały w Lautlingen (Badenia-Wirtembergia); według policji zginęło kilka osób • • •

Cynk na włosy. Jak działa i jakie daje efekty?

Cynk jest jednym z kluczowych minerałów niezbędnych dla zdrowia organizmu, a jego znaczenie dla zdrowia włosów jest często niedoceniane. Niedobór cynku może prowadzić do wielu problemów, w tym do osłabienia włosów, ich wypadania oraz ogólnego pogorszenia kondycji. W tym artykule przyjrzymy się, jak cynk wpływa na włosy, jakie efekty można uzyskać dzięki jego odpowiedniemu poziomowi oraz w jaki sposób można go dostarczyć organizmowi.

Chciała wyprostować włosy
pexels - pexels

Rola cynku a zdrowie włosów

Cynk pełni wiele funkcji w organizmie, a jego wpływ na włosy jest wieloaspektowy.

Stymulacja wzrostu włosów

Cynk jest kluczowy dla wzrostu komórek i regeneracji tkanek, co obejmuje również mieszki włosowe. Właściwe stężenie cynku wspomaga podział komórek w mieszkach włosowych, co przekłada się na zdrowy i szybki wzrost włosów.

Produkcja sebum

Sebum, czyli naturalny olej produkowany przez skórę, jest istotny dla zdrowia włosów, ponieważ nawilża je i chroni przed uszkodzeniami. Cynk reguluje produkcję sebum, co zapobiega przesuszeniu skóry głowy oraz łamliwości włosów.

Antyoksydacyjne właściwości

Cynk posiada właściwości antyoksydacyjne, które pomagają w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym. Stres oksydacyjny może uszkadzać mieszki włosowe, prowadząc do wypadania włosów i pogorszenia ich kondycji.

Wspomaganie układu immunologicznego

Zdrowy układ immunologiczny jest niezbędny do zapobiegania infekcjom skóry głowy, które mogą wpływać na zdrowie włosów. Cynk wspomaga funkcjonowanie układu immunologicznego, co pośrednio przekłada się na lepszą kondycję włosów.

Efekty stosowania cynku na włosy

Stosowanie cynku, zarówno w diecie, jak i w postaci suplementów, może przynieść liczne korzyści dla zdrowia włosów.

Zmniejszenie wypadania włosów

Jednym z najbardziej zauważalnych efektów odpowiedniego poziomu cynku jest zmniejszenie wypadania włosów. Cynk wzmacnia mieszki włosowe, co zapobiega ich przedwczesnemu osłabieniu i wypadaniu.

Poprawa struktury i wyglądu włosów

Włosy stają się silniejsze, bardziej elastyczne i mniej podatne na łamanie. Dzięki regulacji produkcji sebum przez cynk, włosy są również lepiej nawilżone i lśniące.

Lepszy wzrost włosów

Regularne dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości cynku przyspiesza wzrost włosów. Efektem jest gęstsza i zdrowsza fryzura.

Zdrowa skóra głowy

Cynk pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry głowy, co jest fundamentem zdrowych włosów. Zapobiega łupieżowi i innym problemom skórnym, które mogą wpływać na kondycję włosów.

Jak dostarczyć cynk organizmowi?

Istnieje kilka sposobów, aby zapewnić organizmowi odpowiedni poziom cynku.

Dieta bogata w cynk

Naturalne źródła cynku obejmują

 • Ostrygi: Najbogatsze źródło cynku.
 • Mięso czerwone i drób: Doskonałe źródło łatwo przyswajalnego cynku.
 • Orzechy i nasiona: Pestki dyni, nasiona sezamu, orzechy nerkowca.
 • Produkty pełnoziarniste: Chleb pełnoziarnisty, brązowy ryż.
 • Rośliny strączkowe: Fasola, soczewica, ciecierzyca.

Suplementy diety

W przypadku trudności w dostarczeniu odpowiedniej ilości cynku z pożywieniem, można sięgnąć po suplementy diety. Ważne jest jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem, ponieważ nadmiar cynku może być szkodliwy.

Cynk a wypadanie włosów - nadmiar i niedobór

Cynk jest niezbędnym minerałem dla zdrowia włosów, ale jego poziom w organizmie musi być odpowiednio zbilansowany. Zarówno niedobór, jak i nadmiar cynku mogą prowadzić do problemów z włosami, w tym wypadania. 

Jak niedobór cynku wpływa na włosy?

Niedobór cynku może prowadzić do kilku problemów z włosami:

 • Osłabienie mieszków włosowych: Cynk jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mieszków włosowych. Jego brak może prowadzić do ich osłabienia i zwiększonego wypadania włosów.
 • Zaburzenia wzrostu włosów: Bez odpowiedniego poziomu cynku proces podziału komórek w mieszkach włosowych jest zakłócony, co może prowadzić do spowolnionego wzrostu włosów.
 • Suche, łamliwe włosy: Niedobór cynku może prowadzić do zaburzeń w produkcji sebum, co sprawia, że włosy stają się suche i łamliwe.

Nadmiar cynku może być równie szkodliwy dla włosów jak jego niedobór:

 • Interakcje z innymi minerałami: Wysoki poziom cynku może zakłócać wchłanianie innych ważnych minerałów, takich jak miedź i żelazo, co prowadzi do ich niedoborów i wypadania włosów.
 • Zaburzenia hormonalne: Cynk wpływa na równowagę hormonalną, a jego nadmiar może powodować zaburzenia, które mogą prowadzić do wypadania włosów.
 • Toksyczność: W skrajnych przypadkach, zbyt duża ilość cynku może prowadzić do toksyczności, co ma negatywny wpływ na cały organizm, w tym na zdrowie włosów.

Cynk odgrywa kluczową rolę w zdrowiu włosów, wpływając na ich wzrost, strukturę oraz kondycję skóry głowy. Odpowiednia ilość cynku w diecie lub w postaci suplementów może przynieść znaczące korzyści, takie jak zmniejszenie wypadania włosów, poprawa ich wyglądu oraz szybszy wzrost. Dbając o dostarczenie tego ważnego minerału, można cieszyć się zdrowymi, mocnymi i lśniącymi włosami.

 Źródło: niezalezna.pl

 

#wypadanie włosów #niedobór cynku #nadmiar cynku #cynk a włosy #suplementy diety

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Mariola Łukawska
Wczytuję ocenę...
Wideo