Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Co najmniej jedna czwarta pracowników ma poważny problem. Skala zjawiska budzi zaniepokojenie

Obecna kondycja psychiczna polskich pracowników budzi poważne zaniepokojenie. Na skalę zjawiska wskazują badania przeprowadzone przez SW Research i Mindgram. Z najnowszych danych wynika, że ponad jedna czwarta zatrudnionych w Polsce osób doświadcza ciężkiej formy wypalenia zawodowego. Skutki tego złego samopoczucia pracowników odbijają się na zaangażowaniu, absencjach i prezenteizmie, co stanowi wyzwanie dla biznesu. Jakie są sposoby przeciwdziałania temu problemowi i jak chronić dobrostan pracowników?

Co najmniej jedna czwarta pracowników ma poważny problem.
Andrew Neel/pexels
  • Objawy wypalenia zawodowego to m.in. wyczerpanie, obniżona motywacja, niższa zdolność do pracy i wzmożone reakcje emocjonalne.
  • 78% respondentów badania Mindgram ma umiarkowany lub pogorszony poziom dobrostanu psychicznego.
  • Objawy depresyjne w stopniu dużym lub umiarkowanym dotyczą aż 44% pracowników, a objawy lękowe zgłasza 35% z nich.
  • Nowa dyrektywa Unii Europejskiej zobowiąże firmy do raportowania działań na rzecz dobrostanu pracowników, w tym m.in. wsparcia zdrowia psychicznego.

Analizując raport „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników” oparty na badaniach przeprowadzonych przez Agencję Badań Rynku i Opinii SW Research i Mindgram, otrzymujemy niepokojący obraz kondycji psychicznej pracowników w Polsce. 

Wypalony zawodowo jak Polak?

Jak się okazuje, wypalenie to jeden z najpoważniejszych zdiagnozowanych w badaniu problemów polskich pracowników. Narzędziem Burnout Assessment Tool zmierzono cztery główne obszary wypalenia: wyczerpanie, obniżoną motywację, niższą zdolność do pracy i wzmożone reakcje emocjonalne. Okazuje się, że aż 45% polskich pracowników cierpi na wypalenie zawodowe, a 26% wszystkich ankietowanych doświadcza jego ciężkiej formy.

Wśród polskich pracowników najczęściej występującym objawem wypalenia zawodowego jest dystans emocjonalny czy też cynizm i negatywne nastawienie do pracy, jak definiuje tę postawę WHO. Niska motywacja przekłada się na niższą produktywność, częstsze błędy, niedopilnowane terminy. W efekcie wypalenia mogą występować dysproporcje w podziale pracy w zespole czy napięcia między pracownikami. Jego konsekwencjami są również częstsze absencje albo prezenteizm, czyli fizyczna obecność w pracy, przy jednoczesnym zaprzątnięciu myśli innymi tematami.

Dobrostan psychiczny poważnie zagrożony

Badanie wykazało także, że 78% pracowników ma umiarkowany lub pogorszony poziom dobrostanu psychicznego, co oznacza, że tylko 22% Polaków czuje się naprawdę dobrze. Objawy depresyjne i lękowe dotykają odpowiednio 44% i 35% pracowników. Wartości te wskazują na potrzebę dalszej diagnostyki w kierunku depresji lub zaburzeń lękowych, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie zarówno w życiu codziennym, jak i w miejscu pracy.

Z raportu ZUSwynika, że polscy pracownicy wykorzystali w zeszłym roku aż 23,8 mln dni na zwolnieniach lekarskich z powodu problemów psychicznych.

Dobrostan psychiczny pracowników ma istotne znaczenie nie tylko dla jednostki, ale także dla firm. Wypalenie przekłada się na niższą produktywność, większą liczbę błędów i przedłużone terminy. Badania iOpener Institute wskazują, że pracownicy, pozytywnie oceniający swój dobrostan psychiczny są dwukrotnie bardziej efektywni i biorą o 90% mniej zwolnień lekarskich niż ci, którzy tego dobrostanu nie posiadają.

Co zmieni dyrektywa UE?

Zgodnie z nową dyrektywą Unii Europejskiej (CSRD) od stycznia 2024 roku 50 tysięcy firm w Europie notowanych na giełdzie zostanie zobowiązanych do raportowania działań ESG, w kilku kategoriach. Wśród nich jest właśnie raportowanie działań na rzecz dobrostanu pracowników, w tym m.in. wsparcia zdrowia psychicznego, szkoleń, równouprawnienia i różnorodności. Od 2025 roku dyrektywa będzie dotyczyć wszystkich firm zatrudniających ponad 250 pracowników, a już od 2026 roku - zatrudniających ponad 10 pracowników.

Ta zmiana wskazuje na rosnące znaczenie dbałości o zdrowie psychiczne pracowników jako elementu odpowiedzialności biznesu zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym.

Podsumowanie:
Kondycja psychiczna polskich pracowników jest poważnym problemem, który wymaga pilnego rozwiązania.

Firmy powinny inwestować w dobrostan psychiczny pracowników, aby poprawić ich efektywność i zaangażowanie.

Zdaniem ekspertów, liderzy powinni być wyczuleni na potrzeby pracowników i wspierać ich w razie kryzysów emocjonalnych.

 



Źródło: Niezalezna.pl, profeina.pl

 

#problemy psychiczne #zdrowie psychiczne #depresja #wypalenie zawodowe

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

MaŁu
Wczytuję ocenę...
Wideo