Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Bezpieczeństwo w sieci - zasady bezpieczeństwa w internecie i przy oszustwach telefonicznych

Bezpieczeństwo w sieci jest jednym z najważniejszych i najgorętszych tematów w świecie technologicznym. Nasze życie codziennie coraz bardziej łączy się z internetem, a zagrożenia związane z cyberprzestępczością rosną w równie szybkim tempie. W tym artykule dowiesz się, jak chronić się w świecie online. Przeczytaj kompleksowy poradnik, jak zabezpieczyć się przed pobieraniem złośliwych plików, oszustwami w Internecie, a także wyłudzeniami przez telefon. Poznaj zasady bezpieczeństwa w internecie, omawiamy najnowsze oszustwa telefoniczne i internetowe oraz, jak się przed nimi bronić. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo.

Oszustwa internetowe
Zdjęcie autorstwa Tima Miroshnichenko z Pexels

Bezpieczeństwo w sieci - zasady bezpieczeństwa w internecie i przy oszustwach telefonicznych

W obecnych czasach ciężko nam wyobrazić sobie życie bez internetu czy telefonu. To właśnie z nich korzystamy każdego dnia, w najróżniejszych miejscach. Zawsze warto pamiętać o bezpieczeństwie w internecie. To nie kwestia tylko technologii, a także świadomego zachowania. Twoje działania mają wpływ na Twoje cyfrowe bezpieczeństwo. Na każdego z nas czeka sporo zagrożeń, których istnienia nie każdy jest świadomy. Bezpieczeństwo w internecie i przy oszustwach telefonicznych staje się coraz bardziej kluczowym aspektem naszego życia cyfrowego. Oszustwa internetowe, zagrożenia online oraz telefoniczne są coraz bardziej powszechne. Obecnie cyberprzestępcy posługują się różnymi technikami i narzędziami, które mogą nam zagrażać. Dlatego warto aktualizować swoją wiedzę na ten temat, bo zagrożenia w sieci ciągle ewoluują. 

Na jakie oszustwa należy uważać w internecie?

W internecie istnieje wiele rodzajów oszustw, które stanowią zagrożenie dla jego użytkowników. Aby się odpowiednio zabezpieczyć, warto zrozumieć i poznać najczęstsze oszustwa internetowe, na które należy uważać.

Oszustwa phishingowe

Polegają na podszywaniu się pod znane instytucje lub firmy, w celu wyłudzenia danych osobowych lub finansowych. Najczęstszą formą są fałszywe maile lub wiadomości tekstowe, które łudząco przypominają oficjalne wiadomości, zachęcając odbiorców do kliknięcia na linki lub podawanie poufnych informacji. 

Crowdfunding, czyli zrzutki

Crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, stało się popularnym sposobem na pozyskiwanie funduszy na różnego rodzaju projekty czy inicjatywy. Polacy bardzo chętnie angażują się w różne formy pomocy innym. Z roku na rok coraz więcej pieniędzy jest przeznaczanych na szczytny cel, ale to też świetna okazja dla przestępców. Ich pomysłowość nie zna granic. Najczęstszymi przykładami, którymi posługują się oszuści, to fałszywe zbiórki na leczenie. Niektórzy znajdują w internecie zdjęcia chorych dzieci i za ich pomocą wyłudzają pieniądze. Wszystko jest doskonale przygotowane. Często dochodzi do podrobienia dokumentacji medycznych czy zaangażowania w to popularnych osób. Drugim często praktykowanym oszustwem, są zbiórki na pomoc dla zwierząt. Najczęściej takie osoby żerują na emocjach ludzi, poprzez dodawanie zdjęć chorych czy skrzywdzonych zwierząt. Aby uchronić się przed oszustwami w internecie, koniecznie zachowaj ostrożność i dokładnie zwracaj uwagę na co wpłacasz swoje pieniądze. Rozważność są kluczowe, aby zachować swoje bezpieczeństwo.

Romace scams – oszustwa romansowe

Ten rodzaj oszustwa polega na wykorzystaniu uczuć i zaufania osób, które poszukują partnera online. Oszuści tworzą fałszywe profile i budują relacje, w celu wyłudzenia pieniędzy czy danych osobowych. 

Oszustwa loteryjne

Oszustwa loteryjne to jedne z powszechniejszych form oszustw. Oszuści wysyłają maila do określonego użytkownika z informacją, iż został on zwycięzcą danej loterii i zyskał nagrodę pieniężną. Wszystko zaczyna się od e-maila z gratulacjami – Twoje nazwisko widnieje jako dane zwycięzcy, mimo że nie brałeś udziału w żadnym konkursie. Oszuści często próbują wywierać presję, mówiąc, że masz ograniczony czas na podjęcie decyzji lub że jesteś jednym z wybranych nielicznych zwycięzców. Nie daj się sprowokować do pochopnych działań. Oszuści loteryjni często proszą o wpłatę opłat lub podatków, które rzekomo są wymagane do odebrania wygranej. Pamiętaj, że prawdziwa loteria nie wymaga od ciebie płatności przed wypłatą nagrody.

Oszustwa telefoniczne, spoofing telefoniczny 

Jakie są najnowsze oszustwa telefoniczne? Co to jest spoofing telefoniczny? Spoofing telefoniczny to podszywanie się pod numer telefonu lub nazwę kontaktu w telefonie. Oznacza to, że choć na wyświetlaczu widzisz nazwę kontaktu zapisanego na swoim urządzeniu lub nazwę instytucji, która rzekomo do Ciebie dzwoni (np. banku), w rzeczywistości dzwoni do Ciebie zupełnie inna osoba, działająca w przestępczych celach. Oznacza to, że osoba dzwoniąca może fałszować informacje o pochodzeniu lub źródle połączenia, co może prowadzić do różnych celów, zarówno legalnych, jak i nielegalnych. Zwykle celem oszusta jest wyłudzenie Twoich danych osobowych, danych logowania np. do banku lub innych informacji, które pozwolą rabusiowi osiągnąć korzyść finansową Twoim kosztem.

Jednym z pierwszych kroków w zapobieganiu spoofingowi telefonicznemu jest ostrożność wobec połączeń od nieznanych numerów. Jeśli odbierasz połączenie od osoby lub firmy, której nie znasz, zachowaj ostrożność i nie podawaj osobistych informacji. Upewnij się, że połączenie jest autentyczne, zwłaszcza jeśli ktoś prosi o dane osobowe lub finansowe.

Nigdy nie udostępniaj swoich prywatnych danych, takich jak numer dowodu osobistego, numer konta bankowego czy hasła, na podstawie połączenia telefonicznego, bez potwierdzenia tożsamości dzwoniącej osoby lub firmy.

Oszustwa typu "Na Wnuczka"

Oszustwa typu "Na Wnuczka" to podstępna technika, którą oszuści wykorzystują, aby zdobyć zaufanie i wyłudzić pieniądze od starszych osób, udając członka rodziny lub przyjaciela w potrzebie. Oszustwa "Na Wnuczka" polegają na tym, że oszuści dzwonią do potencjalnej ofiary i udają kogoś, kogo ta osoba dobrze zna, na przykład wnuczka, syna czy córkę. Twierdzą, że są w sytuacji kryzysowej i pilnie potrzebują pieniędzy. Oszuści często próbują sprowadzić ofiarę w stan paniki, aby ta nie miała czasu na zastanowienie się. Nie daj się sprowokować do pochopnych działań. Nie dokonuj płatności ani nie przekazuj danych osobowych przez telefon bez uprzedniej weryfikacji. Oszuści mogą próbować zmusić cię do przekazania pieniędzy przez przelewy lub kody doładowań do telefonu komórkowego.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwem w sieci?

 • Nie udostępnianie publicznie swojego telefonu oraz danych osobowych.
 • Nie instalowanie ha urządzeniach niepewnego oprogramowania, np. z nieznanej strony internetowej.
 • Nie podawanie loginów i haseł np. do banku – ani przez internet, ani podczas rozmowy telefonicznej. Żaden pracownik banku nie będzie tego wymagał.
 • Nigdy nikomu nie podawaj swoich danych logowania – loginów i haseł. 
 • Unikanie otwierania podejrzanych linków, które są wysyłane za pośrednictwem SMS, komunikatorów lub skrzynki e-mail.
 • Sprawdzanie, czy adres URL jest odpowiednio wpisany, oszuści czasami tworzą strony internetowe, które do złudzenia przypominają oryginalne, a różni się jedynie literówką, czy kropką, albo innym symbolem.
 • Nie autoryzuj przelewów, których nie wykonujesz sam.
 • Zachowaj nieufność podczas rozmów z nieznajomymi.
 • Posiadanie programu antywirusowego.
 • Weryfikowanie tożsamości osoby podającej się za pracownika banku itd.
 • Nie odbieranie telefonu słowem “tak”.
 • Stosuj zasadę ograniczonego zaufania, nie traktuj każdej informacji pojawiającej się w sieci jako pewnik.
 • Chroń swoją prywatność – sprawdzaj treści, które umieszczasz w sieci.

Bezpieczeństwo w sieci

Internet jest istotnym elementem życia współczesnego człowieka. Dlatego nie musisz się go bać ani go unikać. Przestępcy internetowi starają się manipulować użytkownikami internetu, a także wykorzystywać ich roztargnienie, zmęczenie, nieuważność, pośpiech i inne słabe strony, aby osiągnąć swój cel. Jedyną bronią jest w takim wypadku świadomość zagrożeń, jakie pojawiają się w sieci. Tym samym konieczna jest solidna edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa i co niemniej ważne – stałe aktualizowanie zdobytych wiadomości. Wszystko dlatego, że każdego dnia metody, które są wykorzystywane w działalności przestępczej, ewoluują i zmieniają się. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w sieci.
 

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Natalia Wasilewska
Wczytuję ocenę...
Wideo