Putin chce przejąć kontrolę nad Zachodem To jego ostateczny celi » więcej w Gazecie Polskiej! CZYTAJ TERAZ »

Dr Hackenbush kpi z UE: „Zabraniają nam pierdzenia, bo się klimat zmienia”. Zobacz wywiad z legendą! (FILM)

„Co tam słychać panie brat? Czy się rozpadł już ten świat?” – pyta zespół Dr Hackenbush w piosence „Hello!” na najnowszej płycie „Superklasa”. I satyrycznie opisuje owe zmiany stwierdzając: „Zabraniają nam pierdzenia, bo się klimat zmienia”. Dr Hackenbush rywalizował w latach 80. z Kombi czy Lombardem, ale potem jego drogi z „szołbiznesem” PRL i III RP rozeszły się. A zespół pamiętany jest głównie z bulwersujących wulgaryzmami, ale jednocześnie dowcipnych i inteligentnych utworów, których wielu z nas słuchało w młodości w tajemnicy przed rodzicami. Andrzej „Zmora” Rdułtowski o historii Dr Hackenbusha i tym, co dziś jest wolnością i buntem porozmawiał z Piotrem Lisiewiczem w „Wywiadzie z chuliganem” w Telewizji Republika. Rozmowę obejrzeć można poniżej (zobacz FILM po tym artykułem).

"Wywiad z chuliganem"
Telewizja Republika

Jak zauważył Piotr Lisiewicz, wiele utworów, które niegdyś słuchane z wypiekami na twarzy przez nastolatków, bulwersowały z racji na wulgaryzmy ich babcie, dziś budzi oburzenie kogoś zupełnie innego, czyli cenzorów od politycznej poprawności. No bo jak brzmi dziś utwór zaczynający się od słów „Porzuciła mnie dziewczyna, p…da wredna, dla Murzyna”?

- Wręcz siarką śmierdzi od takich słów. Po prostu z piekła. Daj spokój!

– odpowiedział ze śmiechem na pytanie o słowo „Murzyn” Rdułtowski.

Jak doszło do tego, że w czasach PRL, gdy piosenki były raczej pogodne, w stylu „Ładne oczy masz, komu je dasz”, pojawił się zespół śpiewający piosenki „brzydkie”? – pytał Lisiewicz. 

- Ja po prostu miałem taką potrzebę. Robiliśmy to z kolegą, a jak się dwóch wariatów spotka, to nie zlituj się. Był to rodzaj młodzieńczego buntu. Poza tym mało kto znał angielski i było tak, że bardzo często słyszało się coś takiego: a o czym oni śpiewają, Rollingstonsi i Beatlesi? To my mówiliśmy: my wam przygotowujemy, o czym oni śpiewają. Wtedy pisaliśmy taki tekst, przynosiliśmy na taśmie. No i było oburzenie wielkie. Nie akceptowali tego. A my mieliśmy tak, że im bardziej nie akceptowali, tym większy mieliśmy ubaw

– wspominał Zmora.

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. Poniżej niezwykła rozmowa o historii Dr Hackenbusha, najnowszej płycie „Superklasa” i tym, czym jest dzisiaj wolność:

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Polska #Piotr Lisiewicz #muzyka #Telewizja Republika

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Nowak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo