Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Ta choroba zwyczajnie zniknęła! Pierwszy raz od 20 lat nie stwierdzono jej epidemii!

Praktycznie każdego roku we Włoszech odnotowywano epidemię grypy. Tym razem jednak specjaliści z tamtejszego Instytutu Służby Zdrowia orzekli, że nie odnotowano masowych zachorowań na tę chorobę. Po raz pierwszy od 20 lat epidemii grypy nie odnotowano. W ramach „rywalizacji” między wirusami wyparła ją pandemia koronawirusa i powstrzymały środki ochrony osobistej.

Leohoho/pixabay.com/service/license/

Antonio Bella z departamentu chorób zakaźnych w Instytucie Służby Zdrowia zauważył, że na jesieni zeszłego roku prognozowano szczególnie ciężki przebieg sezonu grypowego w połączeniu z szerzeniem się Sars-CoV-2. Tymczasem, podkreślił, po raz pierwszy od dwóch dekad nie doszło do masowych zachorowań na grypę.

Co roku w sezonie jesienno-zimowym jej wirus atakuje 5-6 milionów osób w Italii, a prawie 10 tysięcy umiera w wyniku różnych powikłań - zaznaczył ekspert, cytowany przez agencję Ansa.

Ta choroba zwyczajnie zniknęła.
- orzekł ekspert.

Specjalista, z departamentu chorób zakaźnych, którego zadaniem jest monitoring zachorowań na grypę wyjaśnił, że w tym roku została ona wyparta przez dominację koronawirusa w ramach zjawiska swoistej „rywalizacji” między wirusami. Ale - wskazał - również stosowanie środków ochrony osobistej przeciwko Covid-19 przyczyniło się do tego, że nie doszło do masowych infekcji.

Jako kolejny czynnik wirusolog wymienił znaczny wzrost szczepień przeciwko grypie. Przyjęło je 14 milionów osób; znacznie więcej niż w latach przed pandemią. 

Grypa objawy

  • osłabienie
  • rozkojarzenie
  • złe samopoczucie
  • bóle stawów
  • bóle mięśni
  • wysoka gorączka (ponad 38⁰C)
  • możliwe dreszcze
  • ból gardła
  • suchy kaszel

Przed pandemią koronawirusa jednym z najczęstszych pytań w kontekście wzmożonej liczby zachorowań w sezonie jesienno-zimowym było: jak odróżnić grypę od przeziębienia. Należy pamiętać, że grypa to choroba, która rozprzestrzenia się w dość szybkim tempie i jest przenoszona drogą kropelkową. Osoba zarażona wirusem grypy sama zaraża nawet wówczas, gdy nie stwierdzono jeszcze u niej występowania typowych objawów choroby. Rozpoznanie grypy odbywa się poprzez rozpoznanie najczęściej zgłaszanych objawów. 

Jak zatem klasyfikować przeziębienie? Jest to jednostka chorobowa, w której można zaobserwować typowe objawy związane ze stanem zapalnym błon śluzowych: nosa, gardła oraz zatok przynosowych.

Co ciekawe, o ile w przypadku grypy możemy wyróżnić trzy główne grupy wirusów, o tyle w przypadku przeziębienia jest ich już znacznie więcej. Szacuje się, że przeziębienie wywołać może aż około 200 różnych wirusów, z których najbardziej pospolitymi są rynowirusy oraz... koronawirusy.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#zdrowie #epidemia #grypa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Piotr Łukawski
Wczytuję ocenę...
Wideo