Gazeta Polska: Oni obawiają się Karola Nawrockiego. Atak metodami rosyjskimi nie był przypadkowy Czytaj więcej!

Umierają, bo nie opłaca się ich leczyć

Chorzy na raka mogliby dłużej żyć, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. programach lekowych.

Oles kanebckuu
Oles kanebckuu
Chorzy na raka mogliby dłużej żyć, ale szpitalom nie opłaca się stosować nowoczesnych badań diagnostycznych i terapii w tzw. programach lekowych. Pacjenci apelują do lekarzy i szpitali o szersze wykorzystanie nowych metod, szczególnie że decyzje Ministerstwa Zdrowia otwierają nowe możliwości ich wykorzystania.

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym na świecie. Co roku lekarze diagnozują ok. 2 mln przypadków tej choroby. W Polsce nie jest inaczej. Rak płuc znajduje się w czołówce zabójców. Każdego roku z powodu chorób nowotworowych umiera ponad 20 tys. osób. Jedną trzecią z nich stanowią ofiary raka płuc. Większość (85 proc.) z nich cierpi na tzw. nowotwór niedrobnokomórkowy. Przełomowe w walce z tym rakiem okazały się terapie celowe, lekami ukierunkowanymi molekularnie.

Jak działają te leki biologiczne? – Wyobraźmy sobie komórkę, na której znajduje się białko. Jest ono nośnikiem informacji. Czasami są to informacje „nieprawdziwe”, gdy białko „mówi” komórce: rozrastaj się [taki jest mechanizm choroby nowotworowej – przyp. red.]. Leki ukierunkowane molekularnie pozwalają zablokować te błędne informacje i hamują rozrost komórki – wyjaśnia dr Leszek Borkowski, były szef Urzędu Rejestracji Leków.

Terapia lekami ukierunkowanymi molekularnie przedłuża średnio życie chorego o 18 miesięcy. W wypadku niektórych pacjentów będących w zaawansowanej fazie choroby może przedłużyć życie nawet o 50 miesięcy.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

#służba zdrowia

Wojciech Kamiński