Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Zamek Książ w technikolorze – niepublikowane zdjęcia sprzed 100 lat

Kilkadziesiąt ponad stuletnich, niepublikowanych wcześniej fotografii wnętrz Zamku Książ w Wałbrzychu zaprezentowanych zostanie na wirtualnej wystawie „Zamek Książ w technikolorze”. Wernisaż odbędzie się 7 sierpnia. Jak przekazał rzecznik Zamku Książ i prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless Mateusz Mykytyszyn, na potrzeby wystawy wybranych oraz profesjonalnie pokolorowanych zostało 30 fotografii. Zdjęcia pochodzą z archiwum Zamku Książ w Wałbrzychu oraz Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Komnata Maximiliana na Zamku Książ

„Będą one dostępne dla wszystkich na stronie internetowej Zamku Książ w Wałbrzychu, w postaci bezpłatnej wirtualnej ekspozycji ukazującej i opisującej splendor dawnej rezydencji w Książu, historię wnętrz rezydencjonalnych, ich wystroju i zastosowanych stylów” – podkreślił Mykytyszyn, który jest także kuratorem wystawy. W tym celu powstanie subdomena wtechnikolorze.ksiaz.walbrzych.pl.

Rzecznik dodał, że kolorystyka poszczególnych elementów wyposażenia zamkowego, jego wystroju i architektury była konsultowana z historykiem sztuki, Danutą Eysymontt. Koloryzacji historycznych fotografii dokonał Mirosław Szponar, a samą stronę stworzyła wyłoniona drogą formalną firma s3d.

Obok zdjęć poddanych koloryzacji na wystawie zaprezentowanych zostanie dodatkowo ponad 150 tzw. „fotografii towarzyszących”, w większości wcześniej niepublikowanych. 

W ostatniej chwili do projektu udało nam się także zaprosić znane aktorki i jednocześnie ambasadorki Wałbrzycha, Renatę Dancewicz i Karolinę Bruchnicką. Artystki użyczą swoich głosów postaciom historycznym przybliżającym wnętrza Książa w towarzyszącym wystawie nagraniom. Renata Dancewicz przemówi jako sama księżna Daisy, a Karolina Bruchnicka m.in. jako Maria, następczyni tronu Rumunii.

– powiedział Mykytyszyn.

Rzecznik zwrócił uwagę, że autorem większości fotografii jest nadworny kucharz rodziny książęcej, Francuz, Louis Hardouin, który mieszkał w Zamku Książ w latach 1909-1932. Jak dodał, Zamek Książ pozyskał prawa do publikacji zdjęć w 2016 roku od wnuczki kucharza mieszkającej w Kanadzie Jean Wessel.

 Źródło: pap.pl

 

#Zamek Książ #wnętrza zamkowe #stuletnie fotografie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo