Gazeta Polska: Metoda na reset. O odpowiedzialności w sprawie Odry Czytaj więcej!

Uchwalono ustawę o renowacji Notre Dame

16 lipca, 95 dni po pożarze, który zniszczył dach i środkową iglicę Notre Dame, została ostatecznie zatwierdzona przez francuski parlament ustawa o renowacji katedry. Uchwalono ją z dniem 29 lipca. Wprowadzone we Francji prawo stanowi, że renowacja Notre Dame musi zachować jej „historyczny, artystyczny i architektoniczny” charakter. Jednak usunięto z niego zapis, że budynek ma wyglądać dokładnie tak, jak przed pożarem.

Francja jest sygnatariuszem Konwencji Światowego Dziedzictwa (Notre Dame jest częścią światowego dziedzictwa „Paryża, brzegów Sekwany”) – międzynarodowych zasad ochrony opartych na Kartach ICOMOS m.in. Karty Wenecji z 1964 r. Te wszystkie ustalenia będą musiały być przestrzegana w procesie odbudowy i restauracji. Nowe prawo mówi jednak, że jedyną osobą, która nadzorować i kontrolować będzie wszystkie etapy operacji, jest Emanuel Macron. Normalnie byłoby to zadanie ministerstwa kultury. 

Prawo powołało nową agencję o szerokich uprawnieniach, która będzie odpowiedzialna za koordynację i zarządzanie całą operacją. Otrzyma również wszystkie fundusze zebrane w ramach subskrypcji krajowych i międzynarodowych; będzie zarządzać wszystkimi pracami w bezpośrednim otoczeniu katedry; ustanowi programy szkoleniowe dla konserwatorów; wdroży programy informacyjne w celu edukowania społeczeństwa na temat procesu ochrony oraz ustanowi radę naukową, która doradzi w sprawie kluczowych wyborów, które trzeba będzie podjąć.

Połowa zarządu agencji obejmie rząd francuski, miasto Paryż i Kościół. Przewodniczącym zostanie prawdopodobnie gen. Jean-Louis Georgelin, weteran i były szef sztabu głownego armii francuskiej. Główny architekt nadzorujący odbudowę Philippe'a Villeneuve, który zaprosił do współpracy Rémiego Fromonta i Pascala Pruneta. Z kolei ze strony Kościoła odbudowę nadzoruje arcybiskup Paryża, kardynał Michel Aupetit,który przekazał zarządzanie bezpośrednie Patrickowi Chauvetowi, rektorowi arcybiskupowi Notre Dame, i Benoist de Sinety, wikariuszowi generalnemu, który będzie reprezentował Kościół w zarządzie Agencji.

 


 

 

 

 



Źródło: theartnewspaper.com

 

#Notre Dame #pożar #odbudowa #Macron #ustawa

Magdalena Łysiak