Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

„Szlakiem Piastowskich Stolic” na 700. rocznicę koronacji Władysława Łokietka

W katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Płocku (Mazowieckie) 28 sierpnia koncert muzyki dawnej w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis zainauguruje projekt „Szlakiem Piastowskich Stolic” upamiętniający króla Polski Władysława Łokietka w 700. rocznicę jego koronacji.

W ramach cyklu „Szlakiem Piastowskich Stolic” wykonawcy odwiedzą w sumie sześć miejsc historycznie związanych z dynastią Piastów, oprócz Płocka, także Brześć Kujawski, Giecz, Gniezno, Łęczycę i Wiślicę – poinformował Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Themersonów (POKiS). Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prymas Polski abp. Wojciech Polak.

W Płocku wydarzenie rozpocznie procesja dziękczynna z okazji obchodzonej w tym roku 700. rocznicy koronacji Władysława Łokietka na króla Polski. Procesja zakończy się w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odśpiewaniem uroczystego „Te Deum” – płocka bazylika, wzniesiona w latach 1130-44, to największa nekropolia Piastów w Polsce, gdzie spoczywają dawni władcy Polski, w tym Bolesław III Krzywousty oraz 14 książąt mazowieckich.

Jak wyjaśnił POKiS, istotą wszystkich etapów projektu „Szlakiem Piastowskich Stolic” jest opowieść o żywocie Władysława Łokietka, przekazana według „Kronik” Jana Długosza. Podczas koncertu inaugurującego cykl usłyszeć będzie można również fragmenty pieśni zawartych w datowanym na koniec XII wieku lub przełom XII i XIII wieku Pontyfikale Płockim - jest to najstarszy tego typu manuskrypt zachowany w Polsce, zawierający m.in. opis czynności biskupich, które praktykowano w diecezji płockiej do XVI wieku i pierwszy na ziemiach polskich opis rezurekcji.

Organizatorami koncertu rozpoczynającego projekt „Szlakiem Piastowskich Stolic” są Urząd Miasta Płocka, POKiS i tamtejsza parafia katedralna św. Zygmunta. Wydarzenie jest współfinansowane m.in. przez samorząd Mazowsza i powiat płocki.

Pierwszy koncert cyklu „Szlakiem Piastowskich Stolic” w wykonaniu Schola Gregoriana Silesiensis rozpocznie się w katedrze Wniebowzięcia najświętszej Marii Panny w Płocku 28 sierpnia o godz. 19. Grupa wykonująca muzykę dawną występowała już w płockiej bazylice m.in. w ramach odbywającego się tam Festiwalu Muzyki Jednogłosowej. W tym roku z powodu pandemii koronawirusa 26. edycja tego wydarzenia została odwołana.

Schola Gregoriana Silesiensis działa od 2000 r., początkowo przy Ośrodku Kultury i Sztuki we Wrocławiu. W 2002 r. jej członkowie powołali Stowarzyszenie „Schola Gregoriana Silesiensis”. Grupa koncertuje w Polsce i za granicą, m.in. w 2001 r. uczestniczyła w Międzynarodowym projekcie Codex Calixtinus, transmitowanym przez Europejską Unię Radiową do wielu krajów Europy, a w 2004 r. występowała na Festiwalu „Voix et Route Romane” w Strasbourgu.

Na projekt „Szlakiem Piastowskich Stolic” Schola Gregoriana Silesiensis otrzymała dotację z Narodowego Centrum Kultury oraz wsparcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. 

 Źródło: pap.pl

 

#koronacja Łokietka #700. rocznica koronacji Łokietka #król Polski #katedra w Płocku

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo