Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Szansa na ocalenie dziedzictwa górali

Celem programu jest zachowanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego górali Beskidu Śląskiego i Żywieckiego - powiedział dyrektor wydziału kultury śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Przemysław Smyczek.

creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

Program „Beskidzki Obszar Kulturowy” zainaugurowano w Wiśle. To wspólna inicjatywa samorządu województwa śląskiego i Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, która ma na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego górali beskidzkich.

Według zarządu województwa śląskiego Henryka Mercika, historii ziem, które wchodzą w składu region nie jest jednorodna. 

Jak dodał, Beskidzki Obszar Kulturowy finalnie „powinien przybrać formę szlaku, zestawu miejsc i obiektów, które będą związane z dziedzictwem materialnym i niematerialnym”. 

Znawczyni góralskiej tradycji, szefowa Muzeum Beskidzkiego w Wiśle, Małgorzata Kiereś jest bardzo zadowolona z programu. „Każde działanie, które pomoże w przebudowie świadomości w kierunku docenienia własnej kultury, przekazywania wartości ojcowskiego domu kolejnym pokoleniom, jest fantastyczne” – powiedziała.

Bielski Regionalny Ośrodek Kultury, który jest jednostką samorządu województwa, podał w komunikacie, że „głównym celem projektu jest zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, tworzenie warunków dla środowisk twórczych i wzrost kompetencji niezbędnych do uczestnictwa w kulturze, a także efektywnego nią zarządzania”.

„Beskidzki Obszar Kulturowy stawia więc na inicjatywy, m.in. wystawy, koncerty, zajęcia, warsztaty, szkolenia, kursy, wykłady, które aktywizują nieprofesjonalny ruch artystyczny, zachęcają do poszukiwania własnej tożsamości, pielęgnowania lokalnego patriotyzmu, ale i spełniają funkcje promocyjne oraz zwiększają atrakcyjność turystyczną beskidzkich miejscowości”

– podał ROK.

Jak powiedział Smyczek z programu finansowane będą mikroprojekty.

Smyczek przypomniał, że największym wydarzeniem, który promuje folklor, jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, który rokrocznie w połowie wakacji odbywa się na arenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu. 

Przemysław Smyczek powiedział, że w przyszłym roku kwota na mikroprojekty będzie prawdopodobnie dwukrotnie wyższa. Samorząd województwa finansuje program z własnego budżetu.

Projekty będzie oceniała komisja złożona ze znawców tematyki kultury beskidzkiej. 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#górale #dziedzictwo

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo