Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Remont katedry w Nantes potrwa co najmniej trzy lata

Remont XV-wiecznej katedry w Nantes, zniszczonej przez pożar w ostatni weekend, potrwa co najmniej trzy lata - powiedział w środę na konferencji prasowej Pascal Prunet, główny architekt francuskich pomników historycznych.

Pożar katedry św. Piotra i Pawła w Nantes wybuchł w sobotę, przed godz. 8 rano i został opanowany około godz. 10. W akcji gaśniczej brało udział ok. 100 strażaków. W pożarze zniszczone zostało wnętrze gotyckiej świątyni, spłonęły 400-letnie barokowe organy, XVI-wieczne witraże i obraz Hipolita Flandrina.

Budowa utrzymanej w stylu gotyku płomienistego świątyni trwała ponad 400 lat, między XV a XIX wiekiem. 28 stycznia 1972 roku wybuchł w niej pożar, który strawił dach, prace rekonstrukcyjne po tym wypadku trwały 13 lat.

Gotowość sfinansowania prac remontowych w katedrze przez państwo zapowiedział minister finansów Francji Bruno Le Maire.

W następstwie ubiegłorocznego pożaru paryskiej Notre Dame ministerstwo kultury przeprowadziło badanie stanu bezpieczeństwa 87 katedr, za które jest odpowiedzialne, i przeznaczyło 2 mln euro na poprawę systemów ich zabezpieczenia przed pożarem. W czerwcu 2019 roku katedra w Nantes otrzymała pozytywną opinię komisji bezpieczeństwa, która uznała, że jej sieć elektryczna spełnia normy. 

 

 Źródło: pap.pl

 

#katedra w Nantes #pożar kosciołów #XV-wieczna katedra #odbudowa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo