Koszulka NIEMIECKO - RUSKA SZAJKA TUSKA Zamów już TERAZ!

Przedmioty z Powstania Warszawskiego

W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Muzeum Archidiecezji Warszawskiej wraz ze Stowarzyszeniem Grupa Historyczna Niepodległość, przygotowało niewielką wystawę przedmiotów z Powstania Warszawskiego oraz świadectw pamięci o II Wojnie Światowej – Ślady powstania.

Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

W holu muzeum na parterze prezentowane są w gablotach trzy grupy eksponatów, opatrzone dokumentacją fotograficzną oraz opisami.

Uzbrojenie. Mauser K98 – karabin, który był na wyposażeniu zarówno Powstańców, jak i Niemców. Polski hełm Salamandra, mający tę właściwość, że wtapiał się w kolory otoczenia. Radziecki granat moździerzowy, niemiecka lornetka Imperial z futerałem i bagnet paradny.

Przedmioty święte i codziennego użytku. Przestrzelona puszka na oleje święte, która uratowała od śmierci polskiego kapelana. Radio konspiracyjne, przekazane do muzeum przez córkę Powstańca. Fragmenty miski i nożyczek chirurgicznych, odnalezione przy renowacji fundamentów kościoła św. Jacka, gdzie w podziemiach mieścił się szpital powstańczy. Opaska powstańcza. Figurka Chrystusa z krucyfiksu – zdeformowana pod wpływem wybuchu.

Pamiątki. Cynowy orzeł odlany w Radomiu, prawdopodobnie w czasie okupacji. Wyjątkowy medal wybity na 40-rocznicę Powstania z wizerunkiem powalonej figury Chrystusa z kościoła św. Krzyża, wznoszącej rękę w kierunku nieba z niemym wołaniem: W górę serca - sursum corda!.

 Źródło: Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

 

#wystawa #Muzeum Archidiecezji Warszawskiej #Ślady powstania

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Łysiak
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo