Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Polskie wynalazki, które zmieniły świat

Pierwszy na świecie samochód napędzany parą, magnetofon Nagra zabrany na Księżyc, kamera Kazimierza Prószyńskiego, która zachwyciła braci Lumiere – to bohaterowie fascynującego cyklu „Poszukiwacze Patentów”, którego premiera odbyła się dziś na ogólnopolskich obchodach Dnia Edukacji Narodowej, organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Stowarzyszenie Scena Kultury

Jest to filmowa podróż śladami polskich wynalazców, których innowacyjne  pomysły zachwyciły i podbiły świat. W rolę odkrywców wcielają się znane osobowości telewizyjne, Katarzyna Trzaskalska i Krzysztof Ziemiec, poszukując wynalazków w Polsce przedwojennej i współczesnej. Cykl ujmuje dynamiczną formą, łączącą elementy kina akcji z archiwaliami a wszystko obudowane komentarzami naukowców, wynalazców oraz znanych postaci ze świata sztuki.

Tworząc ten projekt myśleliśmy głównie o młodym widzu, który przyzwyczajony jest do kultury obrazkowej, szybkiego montażu, krótkich form filmowych. Dlatego nasz serial składa się z 6-7 minutowych odcinków, które będziemy emitować w sieci. Wierzę, że to nie tylko poznanie ciągle odkrywanych kart polskiej historii ale również  ciekawa podróż po Polsce jak i inspiracja do rozmów w naszych rodzinach, szkołach czy lokalnych społecznościach. 

mówi Arkadiusz Gołębiewski, pomysłodawca projektu, Prezes Stowarzyszenia Scena Kultury.

MAGNETOFON, KTÓRYM NAGRANO NIXONA

Stefan Kudelski i jego Nagra - pierwszy przenośny magnetofon o profesjonalnych parametrach. Ten genialny, polski wynalazek podbił Hollywood, używały go służby specjalne a Neil Armstrong wziął ze sobą na Księżyc..

Zapraszamy na pierwszy odcinek serii „Poszukiwacze Patentów" na stronę  www.scenakultury.pl

Poznamy w nim legendarną serię magnetofonów Nagra, stworzoną przez inżyniera Stefana Kudelskiego. Wynalazek szybko stał się technologiczną rewelacją i urządzeniem używanym przez reporterów radiowych i telewizyjnych na całym świecie. Za sprawą niezawodności i jakości dźwięku ogromną popularność zyskał także w przemyśle filmowym oraz wykorzystywany był przez służby specjalne – to taki magnetofon zarejestrował rozmowę prezydenta Richarda M. Nixona, która stała się podstawą tzw. Afery Watergate, w wyniku której Nixon musiał ustąpić z urzędu.

W kolejnych odcinkach cyklu, które do końca października pojawią się na stronie www.scenakultury.pl opisana zostanie historia m.in. przedwojennego samochodu CWS T1 Tadeusza Tańskiego, który można było naprawiać za pomocą jednego klucza czy dok pływający Stanisława Janickiego, który pozwala na remont okrętów nawet na pełnym morzu.

Wszystkie odcinki obejrzeć będzie można na stronie www.scenakultury.pl

ZOBACZ ZWIASTUN SERII

https://www.youtube.com/watch?v=Q7VXc8No6nU&t=2s

Bazą programu są fragmenty filmu "Naukowa kawaleria" w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego - wyprodukowanego przez Stowarzyszenie Scena Kultury. “Poszukiwacze Patentów” to najnowszy projekt edukacyjny Stowarzyszenia Scena Kultury - organizatora Festiwalu NNW w Gdyni.

Partnerami edukacyjnymi są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu “Kultura w Sieci”. Projekt zrealizowało Stowarzyszenie Scena Kultury.

 Źródło: Stowarzyszenie Scena Kultury

 

#polscy wynalazcy #MEN #Arkadiusz Gołebiewski

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo