Gazeta Polska UJAWNIA: ochroniarz Jaruzelskiego „silnym człowiekiem” Tuska! Czytaj więcej!

Obraz „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” Rosena

Obraz Jana Henryka Rosena „Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan” można oglądać od piątku na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji 100-lecia Cudu nad Wisłą na pokazie „Szablą i krzyżem”. To pierwsza publiczna ekspozycja monumentalnego dzieła w Polsce.

gov.pl

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie Wojciech Fałkowski podczas czwartkowego briefingu prasowego opowiadał, że dzieło zostało namalowane na zamówienie Episkopatu Polski na Międzynarodową Wystawę Prasy Katolickiej, która odbyła się w Watykanie z okazji 75. rocznicy powstania watykańskiego dziennika "L'Osservatore Romano". Dziennik ten powstał w 1861 r., a wystawa rozpoczęła się 12 maja 1936 r. Obraz Rosena zajmował główne miejsce w pawilonie polskim.

W ocenie Fałkowskiego obraz powstał, żeby pokazać chwałę polskiego oręża i wielkość Polski, jej historii, jej przywiązanie do wiary, a przez swoje późniejsze losy pokazuje tragizm naszych dziejów. Po zakończeniu wystawy, która trwała rok, obraz był przechowywany w Watykanie. Jak mówił dyrektor Zamku Królewskiego, po wojnie fryz ten do przywiózł do Polski kard. Stefan Wyszyński. Do teraz dzieło znajduje się w Pałacu Arcybiskupim przy ul. Miodowej w Warszawie.

Komisarz pokazu dr Mariusz Klarecki opowiadał, że Jan Henryk Rosen jest postacią dotychczas prawie nieznaną.

Głównie znany był z realizacji polichromii w katedrze ormiańskiej we Lwowie w latach 20. XX wieku. Za to jest on bardzo znany w Stanach Zjednoczonych, z powodu jego prac powojennych. Przez 45 lat pobytu w USA ozdobił wiele instytucji państwowych i kościelnych. Jest też twórcą najbardziej monumentalnych mozaik.

- opowiadał.

Oprócz obrazu Rosena w ramach ekspozycji "Szablą i krzyżem" można zobaczyć obrazy "Potyczka ułanów z Kozakami" Wojciecha Kossaka oraz "Marszałek Józef Piłsudski na Kasztance" A. B. Szczerbińskiego. Ekspozycję można oglądać do 27 września w ramach Trasy Królewskiej. Wystawie towarzyszy okolicznościowa publikacja "Szablą i krzyżem. Pokaz obrazu Jana Henryka Rosena w stulecie Cudu nad Wisłą 1920".

Jest autorem m.in. polichromii kaplicy na Kahlenbergu pod Wiedniem, dekoracji malarskiej we wnętrzu katedry ormiańskiej we Lwowie, malowidła w prezbiterium kościoła w Podkowie Leśnej, malowideł w kaplicy Seminarium Duchownego w Przemyślu oraz w kościele parafialnym pw. Św. Marcina w Krościenku Wyżnym koło Krosna. Na prośbę papieża Piusa XI namalował w latach 30. w kaplicy w letniej papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo dwa freski. Przedstawiają one księdza Augustyna Kordeckiego broniącego Jasnej Góry w 1655 r. i księdza Ignacego Skorupkę na czele żołnierzy polskich podczas walk z Armią Czerwoną w 1920 r. W 1937 r. emigrował do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie ambasadora RP, hr. Jerzego Potockiego. Tam wykonał m.in. murale w budynku ambasady oraz dekoracje polskiego pawilonu na Wystawie Światowej w Nowym Jorku. W Stanach artysta został do końca życia. Był m.in. wykładowcą sztuki sakralnej The Catholic University of America w Waszyngtonie. Zmarł w 1982 r. w Arlington. 

 

 Źródło: pap.pl

 

#Henryk Rosen #katedra ormiańska we Lwowie #„Polska – Matka świętych #tarcza chrześcijan” #Zamek Królewski w Warszawie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Wczytuję ocenę...
Wideo