Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Nie tylko "Last Christmas": 15 nieoczywistych piosenek o Bożym Narodzeniu

Puszczany przez stację radiową po raz enty w ciągu jednej godziny przebój "Last Christmas" przyprawia Was już o mdłości? Dostajecie alergii na pierwsze takty "All I Want for Christmas is You" Mariah Carey, a na samą myśl o "Jingle Bells" oblewają Was zimne dreszcze? Cóż, to pierwsze objawy przedawkowania świątecznych hitów, które atakują nas z każdej strony - jak nie w radiu czy w telewizji, to na zakupach w galerii... Ale nie martwcie się! Mamy antidotum! Oto 15 nieoczywistych piosenek o Bożym Narodzeniu, które pomogą Wam na nowo pokochać świąteczne hity.

Nie tylko "Last Christmas" - 15 nieoczywistych piosenek o Bożym Narodzeniu
fot. mat.pras.

1. The Carpenters: "Merry Christmas, Darling" 

Świąteczny i nieco zapomniany przebój jednej z najpopularniejszych grup lat 70-tych. Utwór utrzymany w klasycznym, bożonarodzeniowym klimacie - jest tu miejsce na miłość, choinkowe lampki i żarzące się w kominku drwa. Idealny akompaniament do romantycznego wieczoru we dwoje z kubkiem grzanego wina w dłoni!

2. Czerwone Gitary: „Zima, zima, śnieg”

"Wilii, Wilii nadszedł czas" - śpiewa niezastąpiony Seweryn Krajewski. Prosta, nastrojowa melodia, idealna do podziwiania zaśnieżonego krajobrazu za oknem i okołoświątecznej krzątaniny.

3. Elvis Presley i Martina McBride: „Blue Christmas”

Piosenka napisana przez Billy’ego Hayesa i Jaya W. Johnsona i pierwotnie nagrana przez Doye O'Della w 1948. Jednak dopiero wersja z 1957 roku wylansowana przez Elvisa Presleya przyniosła utworowi popularność. Po Presleyu nagrywali ją m.in. Céline Dion i Michael Bublé. 

 

4. Kasia Kowalska: "Jesteś odrobiną szczęścia"

I znowu wracamy na polskie podwórko - poniżej mało znana piosenka Kasi Kowalskiej. Tym razem Boże Narodzenie jest tłem, na którym wokalistka roztacza opowieść o miłości łączącej matkę z córką. Uwaga - tekst naprawdę wzrusza!

5. Pentatonix: „Little Drummer Boy”

A tutaj kolejny cover, tym razem przeboju autorstwa Trapp Family Singers w 1955 roku. Motyw przewodni z  "Little Drummer Boy" jest niemal tak popularny jak refren "Last Christmas", ale w tej wersji brzmi niezwykle oryginalnie. Plus pięć fantastycznych (anielskich?) głosów. Naprawdę warto dodać do swojej alternatywnej świątecznej playlisty.

6. Alison Moyet: "Coventry Carol"

"Coventry Carol" to nic innego jak "Kolęda z Coventry", czyli angielski XVI-wieczny utwór, którego przewodnim motywem są narodziny Chrystusa. Tekst był częścią misterium opartego na Ewangelii wg św. Mateusza i opowiada o nakazanej przez króla Heroda  tzw. "rzezi niewiniątek". "Coventry Carol" wykonywało już wielu solistów i zespołów, ale surowy głos Alison Moyet w tym utworze wyjątkowo chwyta za serce i wywołuje gęsią skórkę.

7.  The Raveonettes: "The Christmas Song"

Czas na coś lekkiego, a zarazem niezwykle nastrojowego, czyli wizję Świąt Bożego Narodzenia zaproponowaną przez duński duet rockowy. The Raveonettes już tak mają, że za co się nie wezmą, robią to świetnie, a ich "The Christmas Song" nie odbiega od tej reguły.

8. No Doubt: "Oi To The World"

A skoro już jesteśmy w rockowym klimacie, czas na punkowy zawrót głowy i nieco szaloną propozycję grupy No Doubt. Może nie jest to najlepsza piosenka do odpoczynku w fotelu przed kominkiem, za to świetnie sprawdzi się w roli "energetyka" podczas świątecznych porządków... Daje kopa!

9. Justin Bieber: "Fa La La"

Tak, tak, to TEN Justin Bieber - bożyszcze nastolatek i jeden z chodzących symboli współczesnej popkultury. Jak widać, w Święta nie tylko zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, a czego, jak czego, ale głosu Bieberowi odmówić nie można. Miła odskocznia od bezbarwnych hitów "na jedno kopyto", z dodatkiem świątecznych akcentów.

10. Frightened Rabbit: "It's Christmas So We'll Stop"

Indie rockowy utwór grupy o jakże wdzięcznej nazwie Frightened Rabbit ("Przerażony królik"), z którego płynie piękne przesłanie o tym, że warto być dobrym człowiekiem - nie tylko od święta.

11. Ryan Adams: "Hey Parker, It’s Christmas"

Tłumy w centrach handlowych, biurowe wigilie i korki na ulicach - święta w dużym mieście są specyficzne. W morderczym wyścigu między polowaniem na karpia, a kolejną rundą po galerii w poszukiwaniu idealnych prezentów, niczym ukojenie dla skołatanych nerwów przychodzi Ryan Adams i jego "Hey Parker, It's Christmas".

 

12. Rokiczanka: "Pastorałka od serca do ucha"

Jest i propozycja folkowa - specjalnie od zespołu Rokiczanka, który w swojej pastorałce okraszonej pięknym teledyskiem zachęca do wspólnego śpiewu i radości z Narodzenia Pańskiego.

 

13. Werchowyna: "Sydyt' Mykoła"

Pozostajemy w klimacie folkloru, tym razem przenosząc się do sąsiedniej Ukrainy. Tamtejszą pieśń ludową wykonuje polski zespół Werchowyna. Przejmujący tekst o tym, jak "raj rozwarł się" i narodził się Zbawiciel.

 

14. Budka Suflera "Kolęda rozterek"

"Arcydzieło" i "mistrzostwo świata" - zachwycają się piosenką Budki Suflera internauci. Trudno nie przyznać im racji - piękna, nostalgiczna "Kolęda rozterek" w wykonaniu Krzysztofa Cugowskiego to nie tylko kolejny przejaw ogromnego talentu wokalisty, ale i barwna opowieść o Wierze, Nadziei i Miłości, czyli o tym, co w Bożym Narodzeniu najważniejsze.

15. Zakopower: "Białanie"

Na koniec świeżynka - utwór opublikowany w sieci na początku grudnia tego roku. Zespół Zakopower już nie raz udowodnił, że w świątecznym klimacie czuje się jak ryba w wodzie. "Białanie" to pastorałka z góralskimi akcentami. Tekst napisał Jacek Cygan, a za muzykę odpowiada Mateusz Pospieszalski - lepszej rekomendacji chyba nie trzeba.


A tutaj mały bonus specjalnie od autorki tekstu: Tak, tak, wiem, że miało nie być "Last Christmas", ale poniższa, wersja może pomóc spojrzeć na przebój grupy Wham! z nieco innej perspektywy. A może nawet na nowo zachwycić się niekwestionowanym hitem każdego Bożego Narodzenia? :) 

 

Jak widzicie, bożonarodzeniowa muzyczna alternatywna ma się całkiem nieźle. Dajcie znać w komentarzach, jakie jeszcze nieoczywiste utwory świąteczne polecacie!

 

 Źródło: niezalezna.pl

 

#Last Christmas #święta #Boże Narodzenie

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Magdalena Fijołek
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo